Bydlení

30. srpna 2014 05:30

Markéta Zídková

Cesta z města – Minimalistický dům s maximálním převisem

Na tomto místě lidé bydlí už dlouho.

Tento dům, zasazený do – nebo spíše položený na panenskou krajinu u řeky Cavado v Portugalsku, na sobě nedává znát, že dílem stojí na základech jiného starého stavení. Jeho extrémně minimalistický styl poutá pozornost kontrastem k členitému zarostlému okolí.

Na jednu stranu strohý exteriér připomínající ponejvíce povalený kvádr nepůsobí právě nápaditě. Jenže nutnost vyjít ze základů zbouraného domu architekty z portugalského atelieru Correia/Ragazzi Arquitectos brzdila v rozletu – s výjimkou možnosti pokračovat v prodloužení půdorysu směrem od svahu. A právě onen mocný převis strohé stavbě dodává na dramatičnosti. Z některých úhlů pohledu, ba i zevnitř, dokonce vzniká dojem, jako by se stavba vznášela nad řekou.

Dostat se co nejblíže řece a přírodě vůbec byla priorita. Dům si objednala rodina z města hlavně pro víkendové úniky do přírody. Dům proto pojali jako most mezi půvabnou přírodní scenérií a jeho obyvateli. Díky své strohosti stavba nesoupeří o pozornost s krajinou, ale naopak ponechává přírodu ve středu zájmu.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také