11. srpna 2014 06:00
Markéta ZídkováSedm druhů podlah do kuchyně. Přehled plusů a minusů
Podle čeho vybírat podlahu do kuchyně?
Na kuchyňskou podlahu můžete položit spoustu materiálů. Lepší než dlažba je ale měkká podlaha, která šetří klouby, je teplá a tlumí nárazy upuštěných předmětů.
Korek
Přírodní podlaha z vnější části kůry dubu korkového může sestávat buď ze čtvercových dílů, které se k podkladu lepí, nebo lze tento materiál pořídit i v podobě plovoucí podlahy. Zatímco tzv. korkové dlaždice se vyrábějí i barvené a nabízejí tak možnost vytvářet různé vzory, výhodou plovoucí korkové podlahy je velmi rychlá pokládka. Na druhou stranu, korek je choulostivý na mechanické poškození a vadí mu jak zvířecí drápy tak i kamínek uvízlý v podrážce. Korek musí být vždy ošetřený buď lakem, olejem nebo voskem. Vezměte to v potaz hlavně při výběru materiálu, kdy zaujmou nízkou cenou právě neošetřené korkové podlahy.
Linoleum
Zatímco vinyl se vyrábí průmyslově, zčásti i recyklací plastového odpadu, linoleum je materiál přírodního původu. Součástí je lněný olej, pryskyřice a směs drcených přírodnin, jako je dřevo, korek nebo vápenec. Také v sortimentu lamelových podlah se již objevily typy s nášlapnou vrstvou právě z osvědčeného linolea. Ceny zpravidla začínají nad hranicí tisíce korun za metr čtvereční.
Pryž
První, co se vám při zmínce o tomto materiálu vybaví, je zřejmě podlaha v autobusu. Jenže tak zlé to není, oni už výrobci s pryží pokročili a argumentují dekorativností, trvanlivostí stejně jako slušivým dezénem. Jisté je jedno, pryžové podlaze se nestane nic, ať na ni rozlijete cokoli (kromě olova) a spolehnout se můžete i na to, že na ní neuklouznete.
Vinyl
Krytina z polymerovaného vinylchloridu už díky vylepšené výrobní technologii neobsahuje ftaláty, takže neohrožuje plodnost ani nezpůsobuje rakovinu, jak tomu bývalo u technologie zděděné z doby komunismu. Základem nových měkčených PVC je skelné rouno, které krytině vedle jiných vlastností dodává rozměrovou stálost a trvanlivost. Čím je toto rouno hustší, tím je podlaha kvalitnější. Rouno je opatřené vrstvou polyvinylchloridu, na niž výrobce tiskne vzor. K tomu se používají zdravotně nezávadné, vodou ředitelné barvy. Povrch podlahy pak tvoří průhledná nášlapná vrstva, která chrání krytinu před poškozením. Aby bylo PVC měkké a příjemné na dotyk i při chůzi, zespoda se na ně ještě nanáší tzv. mechanická pěna.
Pokročily i technologie finální úpravy, díky čemuž se tento syntetický materiál dokáže věrohodně tvářit jako kámen, dlažba, prkna nebo parkety. Je tedy už jen věcí vkusu, zda usilovat o to, aby umělá hmota vypadala jako cokoli jiného, anebo raději volit jednolitý odstín.
Dřevo
V marketingovém newspeaku je tento materiál známý též pod názvem pravé dřevo. Voní a reguluje vlhkost. Za deštivých dnů ji absorbuje a za sucha ji vrací do vzduchu. Když se ošoupe, stačí podlahu přebrousit a nalakovat
Bambus
Bambusová krytina se vyrábí ze spodní silné části stébel bambusu, ze kterých se zhotovují rozměrově přesné lamely. Vzory jsou dané skladbou bambusových lamel nebo vláken. Horizontální uspořádání akcentuje původní kresbu materiálu s kolínky, vertikální pak zejména jeho rovnoběžné linie. Dalšími variantami jsou pak mramorové provedení (strand woven) nebo design „zebra“, vyráběné z bambusových štěpin, a další. Barevné provedení je buď světlé přírodní (natural) nebo tmavší (káva), kdy je materiál karbonizací (působením vysoké teploty) probarven v celém průřezu. Podlahy z bambusu vynikají zejména svou tvrdostí a odolností vůči opotřebení. Tvrdost masivního bambusu dokonce převyšuje dub nebo buk. Podlaha v provedení bambus mramor je dokonce o polovinu tvrdší než dub.
Laminát
Imitace dřeva, nabídka barev a vzorů a příznivé ceny těchto krytin lákají. Ty levnější lze často pořídit za stejné peníze jako PVC. Základem je materiál ze slisovaných dřevěných zbytků.
Podle typu výroby se krytina dělí na vysoko- a nízkotlaký laminát. Ten první je lepší, podlaha je nejen vyšší, ale také odolnější. Na povrchu krytinu uzavírá vrstva zvyšující odolnost vůči mechanickému poškození. Plovoucí způsob pokládky je sice rychlý, ale je třeba myslet na kročejový hluk. Zejména levnějším typům se nedostává žádné protihlukové izolační schopnosti. Hlavně v panelových domech je třeba přidat ještě další vrstvu protihlukové izolace, což podlahu prodraží. Protihlukovou izolaci je nutné správně položit, to znamená odizolovat i stěny, jinak se hluk přenáší jejich prostřednictvím.
Laminátová vrstva může být jak hladká, tak mírně zdrsněná, čímž zvláště u dezénu dřeva více připomíná strukturu napodobeného materiálu.
Rohože a koberečky
Ti, kdo jednoduše musejí mít kuchyň vydlážděnou či ji opatřili betonovou podlahou, mají stále možnost na exponovaná místa u dřezu nebo pracovních ploch položit rohož nebo předložku.
David Horák
Mohlo by vás zajímat: