Bydlení

4. května 2014 06:18

Markéta Zídková

Chytré a samostatné. Co nabízejí moderní ledničky?

Co bychom dnes dělali bez lednice? Stačí si vzpomenout na chvíle, kdy jsme se nastěhovali do nového bytu a potraviny nechávali raději na balkoně nebo parapetu.

Chladnička je dnes zkrátka nedílnou součástí bytu a i ona dosáhla za léta vývoje dokonalosti v nejrůznějších směrech. Jak si ale v tom množství zvláštně nazvaných funkcí vybrat? Některé z nich jsou již nedílnou součástí chladniček a bereme je jako samozřejmost. Další se ale postupně prosazují jako prospěšné novinky. Pojďme si některé přiblížit a objasnit si, v čem jsou nám prospěšné.

Stěžejní dnes pro nás jistě je spotřeba elektrické energie. Zvlášť, když si uvědomíme, že chladnička nám běží non stop. Barevná stupnice energetické náročnosti má sedm políček. Výrobci jdou ale ještě dál, nabízejí v první kategorii spotřebiče, které mají navíc další plusy, a tak nejúspornější dostupnou chladničku naleznete s označením A+++, což znamená až o 50 % nižší spotřebu elektrické energie než u třídy A+. Pochopitelně se taková spotřeba odvíjí od velikosti a typu přístroje.

Když už máme jasno, jakou spotřebu si můžeme dovolit platit v pravidelném inkasu za elektřinu, můžeme se podívat na další vymoženosti, které na nás výrobci přichystali. Za každou novou super funkci si trochu připlatíme, proto je dobré zamyslet se, co je pro nás to „pravé ořechové“. Některé novinky se ale opravdu vyplatí. Jen se nedejme zmást zvláštními názvy, výrobci někdy nabízejí funkce stejné nebo podobné a nazývají je odlišně. Důležité u nich však je, že jsou k užitku.

Například se jako velmi zajímavé zdají být dva nezávislé okruhy chlazení, které dokážou uvnitř chladicího prostoru zajistit optimální vlhkost. Chladicí systém zvlášť pro mrazničku a pro chladničku objevíte např. pod označením TwinTech nebo ProFresh. Potraviny zůstanou díky této vymoženosti déle čerstvé.

U některých chladniček naleznete také zvláštní zásuvku, která je umístěna přesně tak, aby vám v ní maso, ryby, sýry a uzeniny vydržely nejen delší dobu, ale také aby se jejich charakteristická vůně neroznesla po celém prostoru chladničky. Název mívá různý. Třeba ChillerBox dokáže navíc i rychle ochlazovat. U jiného výrobce zas naleznete podobnou zásuvku s názvem Nulová zóna. Tam se nachází ideální teplota právě pro zmíněné potraviny. Zajímavý je také CrisperBox, což je vylepšená přihrádka pro ovoce a zeleninu. Její plus spočívá v tom, že v ní můžete regulovat vlhkost a tím opět přispět k udržení plodů přírody delší čas, aniž by na nich pobyt v chladničce byl příliš znát.

Jiný výrobce přišel ale s ideální myšlenkou, že není třeba se vůbec zabývat, kam potraviny přesně v ledničce uložit, stačí, když se chladný vzduch dostane všude tam, kam správně má. Takový systém se nazývá např. FreeStore a zajistí rovnoměrnou cirkulaci chladného vzduchu všude, kde je třeba.

Skvělou vymožeností v chladničce je také Funkce Coolmatic. Ta zajistí rychlé zchlazení právě vložených potravin, v mrazničce pak podobně funguje funkce Frostmatic, která obstará rychlé zmrazení. Rychlost je v tomto případě skutečně předností, protože díky ní zůstane v potravinách více výživných látek. Přivítáte ji zejména ve chvíli, kdy chladničku s mrazničkou krmíte bohatým nákupem a prostor uvnitř se kvůli otevřeným dveřím a teplejším vkládaným potravinám ohřeje. Po ochlazení potravin na požadovanou teplotu se funkce samočinně vypne.

Sundejte jim kabátek

Od dob, kdy se nám chladicí pomocnice usídlily v domovech, přicházela s nimi také nutnost se o tyto ledové dámy postarat a čas od času je odmrazit. S novou dobou jsme si ale již zvykli na to, že mnohé typy ledniček si funkci samoodmrazování přivážejí k nám domů jako svou běžnou výbavu. Funkce FrostFree jde ale ještě dál. Pomůže vám s odmrazováním přímo v mrazničce. U kombinovaných chladniček s mrazničkami se totiž automaticky samoodmrazuje právě jen chladnička, led v mrazničce musíte odstraňovat manuálně. Někdy i tak, že vypnete celé zařízení odpojením od elektrické sítě. U mrazniček s funkcí FrostFree tomu tak není, ve vnitřním prostoru jim totiž obíhá mrazivý vzduch, který námraze zamezí.

Kdo by si nepřál mít pocit, že jeho potraviny se nacházejí v bezpečně čistém prostředí. I na to výrobci mysleli. Stěny chladniček potahují zvláštní látkou, jejíž hlavní součástí je přírodní stříbro, které zabraňuje růstu a rozšiřování bakterií. Až si budete vybírat svou další chladivou kamarádku do kuchyně, v popisu výrobku se takovou antibakteriální ochranou určitě každý výrobce rád pochlubí, pokud ji v chladničce dodává.

Zajímavý je i varovný signál, který vás upozorní na to, že zůstala chladnička či mraznička otevřená nebo se v ní zvýšila teplota, úsporné LED osvětlení či nízká hlučnost. Ovšem novinkových a zajímavých funkcí je pochopitelně každým rokem uvedeno na trh několik. U nákupu je tedy nejlepší si uvědomit, pro kolik osob bude běžně chladicí technika uchovávat potraviny a která funkce by se vám skutečně při běžném používání vyplatila. U prodejců se pak nestydět zeptat se, co všechno přístroj obsahuje a případně, co některý z těch zvláštních názvů funkcí znamená. Pak už nic nebrání tomu, abyste měli ze svého nového chladivého člena domácnosti opravdovou radost a skutečný užitek.

Filip Sychra

Sdílejte článek
Štítky jídlo parapet lednička Filip Sychra

Přečtěte si také