Bydlení

30. listopadu 2016 07:07

Markéta Zídková

Chata na polárním kruhu těží z výhledů do syrové krajiny

Chata nazvaná Vega Cottage stojí na stejnojmenném ostrově norského souostroví nedaleko polárního kruhu. Pro danou oblast je příznačná nehostinná severská krajina se širokými výhledy na Norské moře i na z vody vyčnívající rozeklané skalní masivy.

Dům pečlivě zakomponovaný do tohoto prostranství vypadá, jako by z krajiny vyrůstal. Dřevostavba je usazená na nerovném místě pod hřebenem granitové skály. Terénu se přizpůsobuje tak, že jeho dvě části stojí na dvou výškových úrovních. Přístup k domu je přes soutěsku hustě porostlou větrem ošlehaným březovým křovím, která je vysypaná pískem naplaveným z nedalekého břehu. Architekti ze švédského studia Kolman Boye Architects v tomto skrytém přístupu rozpoznali jednu velkou výhodu. Okolí je díky němu nedotčené a ani hlavní výhled na moře nenarušuje žádná pěšina.

Rozměrná okna domu jsou orientovaná do tří stran, z nichž každá má svůj specifický ráz. Na poměrně skromném půdorysu není místa nazbyt, ložnice a jeden společný pokoj v patře jsou proto spíše menší. Velkoryse pojednané je ale přízemí s velkou místností strukturovanou okolo zděného krbu.

Foto: © 2013 Åke E:son Lindman, Kolman Boye Architects

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také