Bydlení

4. června 2015 06:00

Klára Beščecová

Horská chata s nejkrásnějším výhledem na světě. Ubytování je tu zdarma

Má to ale jeden nemalý háček. Abyste se v této chatce mohli skutečně ubytovat, budete totiž muset vyšplhat do nadmořské výšky, která přesahuje 2500 metrů.

Pro odvážlivce, kteří se obrovské výšky nezaleknou, čeká velmi příjemná odměna. Každý, kdo se objeví u této dřevěné boudy, je vítán a může na tomto naprosto unikátním místě v Julských Alpách strávit noc. A říká se, že se prý jedná o ubytování s nejkrásnější vyhlídkou světa.

Bezpečný přístřešek nechala postavit rodina zesnulého horolezce

S nápadem vystavět příbytek s několika místy pro spaní přišla rodina horolezce Luca Vuericha. Ten zahynul v roce 2010 pod lavinou. Jeho příbuzní chtěli tímto způsobem uctít jeho památku. Požádali proto architekta Giovanniho Pesamoscu, aby navrhl ubytovací jednotku pro všechny, kdo se vydají na pěší túru na vrcholek italské hory Foronon del Buinz.

Stavba pojmenovaná po zesnulém čtyřiatřicetiletém horoleci Bivacco Luca Vuerich se rozkládá na pouhých 16 m² a nabízí devět lůžek. Chatka má v první řadě sloužit jako bezpečný úkryt pro ty, kteří se vydají po horské stezce Ceria-Merlone, která vede právě i přes vrcholek hory, na níž Bivacco Luca Vuerich stojí.

Pro stavbu byla povolána helikoptéra

Vzhledem k neobvyklému terénu bylo nutné přistoupit k netradičním stavebním postupům. Materiál pro stavbu dopravila na místo helikoptéra. Letět musela rovnou osmnáctkrát! Celkem dvanáctičlennému týmu složenému z profesionálních stavařů, dobrovolníků a Lucových přátel pak trvalo pouhý jeden den, než chatku sestavili dohromady.

Horský přístřešek podpírá šest betonových sloupů. Střecha je výrazně zešikmená, takže se na ní nedrží napadaný sníh. Na fotodokumentaci ze stavby a na další pohledy do interiéru chatky se podívejte do naší fotogalerie.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také