reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Chcete doma cvičit jógu? Základní rady, jak na to

zidkovm , Vydáno: 01.03.2015
Stačí trocha místa
Autor: Unohealthylifestyle.com Stačí trocha místa
Jak vytvořit z domova během chvíle jogínské centrum.

reklama

Prospěšnost cvičení jógy je deklarována snad při každé zmínce o tomto zajímavém cvičení, nebo spíše filosofickém, životním směru. Příznivé účinky pocítí člověk při jejím pravidelném cvičení nejen na těle, ale také – a někdy hlavně – na duši. Pokud chcete o své zdraví dbát i doma, pak je dobré přidržet se některých základních zásad a vybavit se vhodnými pomůckami.

1. Zklidněte mysl

V základu je možné cvičit jógu snad všude, ale víme, že určité vhodné klima je zapotřebí. Chceme-li cvičit jógu doma, pak je dobré vytvořit takovou atmosféru, abychom mohli co nejlépe pozornost směřovat do sebe. Vnější rušivé elementy odstíníme například tím, když uzavřeme okna, aby k nám nedoléhal hluk z ulice a nečekané zvuky. Pochopitelně, že před cvičením je důležité si doma vyvětrat. Bydlíte-li u rušné ulice, pak by vám mohla pomoci zklidnit mysl meditační podkresová hudba.

Základem je podložka, někdy nazývaná jógamatka, na které probíhá většina jogínských poloh
Autor: Yoga.about.com Základem je podložka, někdy nazývaná jógamatka, na které probíhá většina jogínských poloh

2. Teplo tak akorát

I tepelné nepohodlí může být nepříjemné a odvádějící pozornost. Proto po vyvětrání místnosti v chladném počasí počkáme, až se vyrovná teplota na úroveň, která je pro nás příjemná. V létě tolik problémů se zimou asi neucítíme, ale i pravý opak, pokud necvičíme přímo HOT jógu, může být na překážku soustředění.

3. Uklidňující osvětlení

Přívětivé klima pro cvičení můžeme vytvořit i tím, když ztlumíme osvětlení nebo trochu zastíníme okna. Jako zdroj světla pak můžeme použít svíčky. Jemně mihotavý plamen navozuje i přes svůj pohyb klid. Při pohledu na něj je také možné meditovat.

Chcete mít pohodu v ložnici? Využijte Feng-shui

Chcete mít pohodu v ložnici? Využijte Feng-shui

4. Jógamatka

Máme-li prostředí kolem nás již připravené, konečně se můžeme oddat sbližování sami se sebou. Vybavení pro cvičení nám pak dopřeje dostatečné pohodlí. Tím základním je podložka, někdy nazývaná jógamatka, na které probíhá většina jogínských poloh.

Dnes jsou v nabídce všemožné druhy. S nepříjemným pocitem tlaku na klouby si poradí silná podložka, třeba Sadhana za cenu kolem 900 Kč nebo Black Mat Pro za cca 2400 Kč. Alergici zas ocení hypoalergenní položku Ekotex Extra za cca 900 Kč. Pokud víte, že budete podložku často přenášet, pak volte tu s nízkou hmotností (tenkou) a dobrou skladností, jako třeba podložku Alex za 800 Kč. Maximálně ekologická je pak jutová podložka, která nabízí také maximum pohodlí. Její cena se pohybuje kolem 1200 Kč. Zakládáte-li si ale na co nejpůvodnějším vybavení pro jógu, pak volte jógový kobereček. K dostání je už od 500 Kč. Buďte však obezřetní, kobereček je útlý a hodí se především pro pokročilé jogíny.

Po večírku, ve stavu se sníženou schopností orientace a pohybu, volba obložení může překvapit

Podlaha na stropě? Bulharští designéři souhlasně vrtí hlavou

5. Další pomůcky pro cvičení jógy

Při přenášení podložky můžete ocenit vak či tašku, které jsou speciálně vyrobeny právě pro tento účel. Opět na trhu najdete velký výběr, s cenou od cca 470 Kč (Yoga Mad Mat Bag) po 2300 Kč (Go Light) a výš. Můžete ale využít jen popruhy, do kterých podložku uchytíte a snadno si ji pak zavěsíte třeba na rameno. Takový Commuter stojí jen něco málo pod 500 Kč.

Skvělou pomůckou je také cihlička, díky níž zvládnete i náročnější ásany. Naleznete ji všude tam, kde se jóga cvičí, nebo kde nabízejí pomůcky pro jógu. Cena se pohybuje od 230 Kč. Třeba cihlička EVA stojí 281 Kč.

Podobně jako cihlička je skvělým pomocníkem rovněž bolster, vlastně takový polštářek. Oproti cihličce je méně stabilní, za to více všestranný. Je o zhruba tisícovku dražší než cihlička, ale opět, pro začátečníky je to velmi dobrá pomůcka. Třeba Rectangular airCORE™ Bolster stojí 1710 Kč, ale v internetových obchodech zaměřených na jógu a jóga centrech získáte podobný o cca 500 Kč levněji. Můžete ale využít i podpůrný polštář nebo přímo meditační polštářek, u nichž se cena pohybuje kolem 400 Kč a výš.

Barevným kombinacím se meze nekladou

DIY: Vytvořte si vlastní kobereček do koupelny

Nesmíme však zapomenout ani na jóga opasky, díky nimž si krásně a snadněji protáhnete svaly a které vám pomohou správně provést mnohé jogínské ásany. Opasek Yogacentrum koupíte už za 194 Kč.

Jak začít cvičit jógu

Jako u každého cvičení je dobré seznámit se též u jógy s její podstatou a jít postupně po menších krůčcích ke kýženému cíli, nespěchat. Nejlépe je začít s nějakým učitelem na kurzech a doma si pak procvičovat, co jste se naučili. A právě ve většině centrech pro jógu získáte také vhodné vybavení a mnohdy i správné oblečení. Tato centra jsou většinou zastoupena rovněž na internetu, takže si většinu pomůcek můžete vybrat v klidu doma a jednoduše si je nechat doručit.

Jóga je velkým pomocníkem v orientaci v dnešním uspěchaném a zmateném světě a bude vám pomáhat tím víc, čím poctivěji k ní přistoupíte. Jedno je ale jisté, cvičení jógy je skvělá investice, která se vám vrátí v rozjasnění vaší mysli a zlepšení i udržení zdraví.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Krokusy

Jarní procitání: Které květiny kvetou jako první?

Petrklíče, narcisky, hyacinty...

Hyacinty, narcisy, petrklíče aneb Jarní hrnkovky: Jak je vybírat, aby dlouho vydržely

reklama

reklama

Přečtěte si také