Bydlení

1. března 2015 06:00

Markéta Zídková

Chcete doma cvičit jógu? Základní rady, jak na to

Jak vytvořit z domova během chvíle jogínské centrum.

Prospěšnost cvičení jógy je deklarována snad při každé zmínce o tomto zajímavém cvičení, nebo spíše filosofickém, životním směru. Příznivé účinky pocítí člověk při jejím pravidelném cvičení nejen na těle, ale také – a někdy hlavně – na duši. Pokud chcete o své zdraví dbát i doma, pak je dobré přidržet se některých základních zásad a vybavit se vhodnými pomůckami.

1. Zklidněte mysl

Vzákladu je možné cvičit jógu snad všude, ale víme, že určité vhodné klima je zapotřebí. Chceme-li cvičit jógu doma, pak je dobré vytvořit takovou atmosféru, abychom mohli co nejlépe pozornost směřovat do sebe. Vnější rušivé elementy odstíníme například tím, když uzavřeme okna, aby knám nedoléhal hluk zulice a nečekané zvuky. Pochopitelně, že před cvičením je důležité si doma vyvětrat. Bydlíte-li u rušné ulice, pak by vám mohla pomoci zklidnit mysl meditační podkresová hudba.

2. Teplo tak akorát

I tepelné nepohodlí může být nepříjemné a odvádějící pozornost. Proto po vyvětrání místnosti vchladném počasí počkáme, až se vyrovná teplota na úroveň, která je pro nás příjemná. Vlétě tolik problémů se zimou asi neucítíme, ale i pravý opak, pokud necvičíme přímo HOT jógu, může být na překážku soustředění.

3. Uklidňující osvětlení

Přívětivé klima pro cvičení můžeme vytvořit i tím, když ztlumíme osvětlení nebo trochu zastíníme okna. Jako zdroj světla pak můžeme použít svíčky. Jemně mihotavý plamen navozuje i přes svůj pohyb klid. Při pohledu na něj je také možné meditovat.

Podobné články

4. Jógamatka

Máme-li prostředí kolem nás již připravené, konečně se můžeme oddat sbližování sami se sebou. Vybavení pro cvičení nám pak dopřeje dostatečné pohodlí. Tím základním je podložka, někdy nazývaná jógamatka, na které probíhá většina jogínských poloh.

Dnes jsou vnabídce všemožné druhy. Snepříjemným pocitem tlaku na klouby si poradí silná podložka, třeba Sadhana za cenu kolem 900 Kč nebo Black Mat Pro za cca 2400 Kč. Alergici zas ocení hypoalergenní položku Ekotex Extra za cca 900 Kč. Pokud víte, že budete podložku často přenášet, pak volte tu snízkou hmotností (tenkou) a dobrou skladností, jako třeba podložku Alex za 800 Kč. Maximálně ekologická je pak jutová podložka, která nabízí také maximum pohodlí. Její cena se pohybuje kolem 1200 Kč. Zakládáte-li si ale na co nejpůvodnějším vybavení pro jógu, pak volte jógový kobereček. Kdostání je už od 500 Kč. Buďte však obezřetní, kobereček je útlý a hodí se především pro pokročilé jogíny.

5. Další pomůcky pro cvičení jógy

Při přenášení podložky můžete ocenit vak či tašku, které jsou speciálně vyrobeny právě pro tento účel. Opět na trhu najdete velký výběr, scenou od cca 470 Kč (Yoga Mad Mat Bag) po 2300 Kč (Go Light) a výš. Můžete ale využít jen popruhy, do kterých podložku uchytíte a snadno si ji pak zavěsíte třeba na rameno. Takový Commuter stojí jen něco málo pod 500 Kč.

Skvělou pomůckou je také cihlička, díky níž zvládnete i náročnější ásany. Naleznete ji všude tam, kde se jóga cvičí, nebo kde nabízejí pomůcky pro jógu. Cena se pohybuje od 230 Kč. Třeba cihlička EVA stojí 281 Kč.

Podobně jako cihlička je skvělým pomocníkem rovněž bolster, vlastně takový polštářek. Oproti cihličce je méně stabilní, za to více všestranný. Je o zhruba tisícovku dražší než cihlička, ale opět, pro začátečníky je to velmi dobrá pomůcka. Třeba Rectangular airCORE™ Bolster stojí 1710 Kč, ale vinternetových obchodech zaměřených na jógu a jóga centrech získáte podobný o cca 500 Kč levněji. Můžete ale využít i podpůrný polštář nebo přímo meditační polštářek, u nichž se cena pohybuje kolem 400 Kč a výš.

Nesmíme však zapomenout ani na jóga opasky, díky nimž si krásně a snadněji protáhnete svaly a které vám pomohou správně provést mnohé jogínské ásany. Opasek Yogacentrum koupíte už za 194 Kč.

Jak začít cvičit jógu

Jako u každého cvičení je dobré seznámit se též u jógy sjejí podstatou a jít postupně po menších krůčcích ke kýženému cíli, nespěchat. Nejlépe je začít snějakým učitelem na kurzech a doma si pak procvičovat, co jste se naučili. A právě ve většině centrech pro jógu získáte také vhodné vybavení a mnohdy i správné oblečení. Tato centra jsou většinou zastoupena rovněž na internetu, takže si většinu pomůcek můžete vybrat vklidu doma a jednoduše si je nechat doručit.

Jóga je velkým pomocníkem vorientaci vdnešním uspěchaném a zmateném světě a bude vám pomáhat tím víc, čím poctivěji kní přistoupíte. Jedno je ale jisté, cvičení jógy je skvělá investice, která se vám vrátí vrozjasnění vaší mysli a zlepšení i udržení zdraví.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také