reklama

Chtěli dům s minimální ekologickou stopou. I tak mají dost prostoru

zidkovm
14. srpna 2014
Pasivní dům připomínající hospodářské stavení kombinuje moderní design se starými stavebními postupy.
reklama

Přírodovědec Robbie McDonald a právnička Caroline Keenanová se zhlédli v šetrném životním stylu. Při stavbě svého domu v anglické vísce Horsley v hrabství Gloucestershire proto hledali řešení, jimiž by po sobě zanechali co možná nejmenší ekologickou stopu. Nakonec je architekt Tomas Millar přivedl k myšlence pasivního domu z materiálů dostupných v nejbližším okolí stavby.

Dalším důležitým kritériem bylo, aby se v něm pětičlenná rodina cítila dobře. V zájmu dobrého spánku a ranních rituálů bez strkanic si početná rodina dopřála čtyři ložnice a tři koupelny. Jejich počin ilustruje skutečnost, že brát ohled na životní prostředí neznamená nutně živořit.

Rozhodující je to, že namísto materiálů ze surovin těžce dobývaných na druhém konci světa použili dřevo z místních modřínů a kameny z okolí.

Kamenná podezdívka je přitom skládaná nasucho bez malty. Zdivo stavěné touto prastarou stavební technikou je pohledné i pevné zároveň.

Vychýlené okno ložnice majitelů skýtá výhled na nedaleký les. Architekt Millar odlišil jednotlivé části vnějšího obložení různými povrchovými úpravami modřínových palubek. Obložení na prostřední sekci fasády nechal opálit – což je způsob přírodní ochrany dřeva, který je na domě zároveň ojedinělým prvkem.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: rodinadůmložniceGloucestershire
reklama