reklama

Modrozelená límcovka měděnková vypadá jedovatě, ale není! Je skvělá na chlebíčky

Lenka Valjentová
11. října 2021
V podzimním lese můžeme ve větším množství najít límcovku měděnkovou, nápadně modrozeleně zbarvenou houbu, spíše houbičku. Přiznejme si, že jen málokterá houba vypadá na první pohled tak jedovatě jako právě tahle. Takhle si prostě jedlou houbu nepředstavujeme. A přitom je límcovka měděnková jedlá, ideální na nakládání do octa s jinými houbami. Pak udělá spoustu parády třeba na chlebíčkách.
reklama

Procházíme-li říjnovým lesem, můžeme narazit na různobarevné jedlé houby, vykukující ze spadaného listí. Co když nalezneme houbu s nápadně zeleným kloboukem? Sebrat? Nesebrat?

Limcovku měděnkovou (Stropharia aeruginosa) radím rozhodně sebrat a sníst! Modrozelená límcovka měděnková roste od srpna do listopadu, vyskytuje se samostatně nebo ve skupinkách zejména na místech, kde v zemi tlejí zbytky dřeva a listí, často vyrůstá na trouchnivých pařezech a větvích. Vyhledává vlhké prostředí,“ říká mykolog Jaroslav Vanča.

Jak vypadá límcovka měděnková

  • Měděnkově zelený až modrozelený klobouk límcovky měděnkové měří 2 až 8 cm, je nízce sklenutý, uprostřed s tupým hrbolkem, později vyklenutý až plochý. Za vlhka je pokrytý slizovitou vrstvou, která se dá snadno sloupnout.
  • V mládí je klobouk pokrytý bělavými šupinkami, které jsou ve stáří jen na okraji klobouku. Jak plodnice stárne, její zbarvení se začne měnit do okrových až hnědavě nazelenalých tónů.
  • Lupeny jsou husté, u třeně přirostlé, v mládí bělavé, pak fialově šedé, posléze až černohnědé.
  • Třeň je válcovitý, dutý, vysoký 4–8 cm a silný 4–10 mm, o něco světlejší než klobouk. Nahoře je zpravidla výrazný vláknitý prstenec. Pod ním je třeň pokrytý bílými šupinkami.
  • Dužnina je bělavá, ve třeni nazelenalá.

Límcovka měděnková je dobrá v octě

„Houbaři-kulináři, k nimž se s hrdostí řadím i já, s límcovkou měděnkovou rádi všelijak experimentují, využívajíce její originální barevnosti,“ vysvětluje J. Vanča a dodává: „Obzvláště vhodná je knakládání do octa s dalšími podzimními houbami a pak skvěle poslouží třeba jako veskrze originální ozdoba chlebíčků, salátů apod.“

Možná záměna s límcovkou modrou

Podobná, ale nejedlá kolegyně límcovka modrá či modravá (Stropharia caerulea) se od límcovky měděnkové liší kloboukem většinou bez šupin nebo jen na jeho okraji, od mládí nedokonale vyvinutým či zcela chybějícím prstencem a lupeny i ve stáří hnědavými bez fialových tónů. Plodnice límcovky modré rychleji přecházejí z barvy modrozelené do popelavé. Roste hlavně na hnojené půdě mimo les, často v kopřivách.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama