návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Modrozelená límcovka měděnková vypadá jedovatě, ale není! Je skvělá na chlebíčky

Lenka Valjentová , Vydáno: 11.10.2021
Límcovka měděnková vypadá jedovatě, ale není! Je skvělá na chlebíčky
Autor: iStock Límcovka měděnková vypadá jedovatě, ale není! Je skvělá na chlebíčky
V podzimním lese můžeme ve větším množství najít límcovku měděnkovou, nápadně modrozeleně zbarvenou houbu, spíše houbičku. Přiznejme si, že jen málokterá houba vypadá na první pohled tak jedovatě jako právě tahle. Takhle si prostě jedlou houbu nepředstavujeme. A přitom je límcovka měděnková jedlá, ideální na nakládání do octa s jinými houbami. Pak udělá spoustu parády třeba na chlebíčkách.

reklama

Procházíme-li říjnovým lesem, můžeme narazit na různobarevné jedlé houby, vykukující ze spadaného listí. Co když nalezneme houbu s nápadně zeleným kloboukem? Sebrat? Nesebrat?

Limcovku měděnkovou (Stropharia aeruginosa) radím rozhodně sebrat a sníst! Modrozelená límcovka měděnková roste od srpna do listopadu, vyskytuje se samostatně nebo ve skupinkách zejména na místech, kde v zemi tlejí zbytky dřeva a listí, často vyrůstá na trouchnivých pařezech a větvích. Vyhledává vlhké prostředí,“ říká mykolog Jaroslav Vanča.

Límcovka měděnková (Stropharia aeruginosa) roste od srpna do listopadu, často vyrůstá na trouchnivých pařezech a větvích
Autor: iStock Límcovka měděnková (Stropharia aeruginosa) roste od srpna do listopadu, často vyrůstá na trouchnivých pařezech a větvích

Jak vypadá límcovka měděnková

  • Měděnkově zelený až modrozelený klobouk límcovky měděnkové měří 2 až 8 cm, je nízce sklenutý, uprostřed s tupým hrbolkem, později vyklenutý až plochý. Za vlhka je pokrytý slizovitou vrstvou, která se dá snadno sloupnout.
  • V mládí je klobouk pokrytý bělavými šupinkami, které jsou ve stáří jen na okraji klobouku. Jak plodnice stárne, její zbarvení se začne měnit do okrových až hnědavě nazelenalých tónů.
  • Lupeny jsou husté, u třeně přirostlé, v mládí bělavé, pak fialově šedé, posléze až černohnědé.
  • Třeň je válcovitý, dutý, vysoký 4–8 cm a silný 4–10 mm, o něco světlejší než klobouk. Nahoře je zpravidla výrazný vláknitý prstenec. Pod ním je třeň pokrytý bílými šupinkami.
  • Dužnina je bělavá, ve třeni nazelenalá.
Límcovka měděnková vypadá jedovatě, ale není! Obzvláště vhodná je k nakládání do octa s dalšími podzimními houbami a pak skvěle poslouží třeba jako veskrze originální ozdoba chlebíčků, salátů apod.
Autor: iStock Límcovka měděnková vypadá jedovatě, ale není! Obzvláště vhodná je k nakládání do octa s dalšími podzimními houbami a pak skvěle poslouží třeba jako veskrze originální ozdoba chlebíčků, salátů apod.

Límcovka měděnková je dobrá v octě

„Houbaři-kulináři, k nimž se s hrdostí řadím i já, s límcovkou měděnkovou rádi všelijak experimentují, využívajíce její originální barevnosti,“ vysvětluje J. Vanča a dodává: „Obzvláště vhodná je k nakládání do octa s dalšími podzimními houbami a pak skvěle poslouží třeba jako veskrze originální ozdoba chlebíčků, salátů apod.“

Límcovka měděnková vypadá jedovatě, ale není! Nejedlá je podobná límcovka modrá či modravá (Stropharia caerulea)
Autor: iStock Límcovka měděnková vypadá jedovatě, ale není! Nejedlá je podobná límcovka modrá či modravá (Stropharia caerulea)

Možná záměna s límcovkou modrou

Podobná, ale nejedlá kolegyně límcovka modrá či modravá  (Stropharia caerulea) se od  límcovky měděnkové liší kloboukem většinou bez šupin nebo jen na jeho okraji, od mládí nedokonale vyvinutým či zcela chybějícím prstencem a lupeny i ve stáří hnědavými bez fialových tónů. Plodnice límcovky modré rychleji přecházejí z barvy modrozelené do popelavé. Roste hlavně na hnojené půdě mimo les, často v kopřivách.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Houby na kyselo zavařujte v troubě nebo je naložte s česnekem a cibulí

Houby na kyselo zavařujte v troubě nebo je naložte s česnekem a cibulí

Obložené chlebíčky: Jaké byly oblíbené za socialismu a jaké nám nejvíc chutnají dnes

Obložené chlebíčky. Jaké byly oblíbené za socialismu a které nám nejvíc chutnají dnes

Objevte pestrý svět holubinek

Holubinky: Objevte pestrý svět jedinečných hub

Je babka jedovatá houba a způsobuje rakovinu?

Je babka jedovatá houba? Není, ale pozor dejte na nepravou otravu!

Klouzky: Stoprocentně jedlé a dobré podzimní houby

Klouzky: Bez výjimky jedlé a dobré podzimní houby

Ryzce jsou zajímavé houby: Každý správný ryzec roní mléko

Ryzce jsou výjimečné houby s pikantně kořeněnou chutí

Václavky můžeme sbírat od září do prosince

Václavky jsou jedovaté houby. Přesto je jíme. Jak václavky připravit, aby vám neublížily?

Hnojník obecný je dobrá a léčivá, i když poněkud zvláštní houba

Hnojník je houba dobrá a léčivá, ale musí se ihned spotřebovat


 

reklama

Článek je zařazen v: Límcovka měděnková (Stropharia aeruginosa) , límcovka modrá či modravá  (Stropharia caerulea) , límcovka vzhled , límcovka recepty , zelené houby

reklama

Přečtěte si také