Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Aby se ledničce u nás líbilo. 8 pravidel, jak se o ni starat

Lidé se už odedávna snažili uchovat si potraviny na pozdější dobu a přišli také na způsoby, jak toho docílit. Jedním z nich je zchlazení. Díky němu můžeme prodloužit čerstvost a trvanlivost mnoha potravin a jídel z nich připravených.
Vydáno: 09.05.2014
Občas se také divíte, když otevřete dveře lednice? Dbejte o její čistotu a pravidelně také kontrolujte, co už je zbytečné chladit, protože byste to stejně po uplynutí doby použitelnosti nejedli, nebo nepili
Občas se také divíte, když otevřete dveře lednice? Dbejte o její čistotu a pravidelně také kontrolujte, co už je zbytečné chladit, protože byste to stejně po uplynutí doby použitelnosti nejedli, nebo nepili Autor: Homefoodsafety.org
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dříve to mohly být jeskyně, sklípky a sklepy, kde jsme si naše dobroty uchovávali, dnes pro tyto účely slouží chladnička s mrazničkou, často jednoduše nazývaná lednice. Stačí ale opravdu jen ji zapnout a narvat potravinami?

Ne tak docela. Existují určité zásady, jak s chladivou kamarádkou nakládat. Mohou vám pomoci udržet obsah lednice déle čerstvý a tím i ušetřit nejen za nákup nových potravin, ale často i při platbě za spotřebovanou elektřinu.

1) Základem je jistě správné umístění lednice. Funguje zlatá střední cesta – ani moc chladné, ani moc teplé místo. Nenechávejte ji tedy ohřívat se u kamen. S každým stupněm nad 20 °C totiž zvýšíte spotřebu o 4–6 %. Rovněž není dobré nechat ji kochat se výhledem z okna. Bude vám blaženě zchlazovat potraviny, když jí necháte trochu prostoru. Zejména vzadu, kde se snaží odpařovat kondenzovanou tekutinu a odvádět z vnitřku teplo. S novým zařízením získáte často také malé kolíky, které můžete připevnit vzadu na mřížku lednice. Když ji pak přisunete ke stěně, kolíky zajistí dostatečný odstup.

Kuchyň jako ze škatulky, které kraluje Chladnička. Aby mohla kralovat dlouho, je dobré se o ni také postarat. Pak budete moci mít radost z její přítomnosti i když se podíváte na účet za elektřinu
Kuchyň jako ze škatulky, které kraluje Chladnička. Aby mohla kralovat dlouho, je dobré se o ni také postarat. Pak budete moci mít radost z její přítomnosti i když se podíváte na účet za elektřinu
Ewart Bill

2) Ani plná, ani prázdná. Další zásadou je, že vás bílá nebo stříbrná dáma odmění dobrým výkonem, když ji nebudete pravidelně přeplňovat, ovšem i v případě, že ji nenecháte „hladovět“, tedy, nebude poloprázdná.

3) Ideální teplota. Jedním z nejdůležitějších opatření při zapojení lednice do zásuvky je nastavení teploty. V chladničce je jako ideální teplota udávána 5° C a v mrazničce –18° C. Podle druhu přístroje se pak teplota uvnitř liší v horní a spodní části chladničky a v jejích dveřích, někdy až o 10 °C. Pokud si ale pořídíte typ lednice, kde ve vnitřním prostoru obíhá chladný vzduch, např. chladničku s funkcí FreeStore, pak se teplota v různých částech prostoru nebude příliš od nastavené teploty lišit.

4) Nevětrejte. Abyste uchovali správnou teplotu, je dobré nenechávat příliš dlouho otevřené dveře, a to jak u mrazničky, tak u chladničky. Některé typy lednic už sice umějí rychle snížit teplotu uvnitř na tu, kterou jste si nastavili, ale každý takový rychlý výkon chlazení znamená i trochu větší objem odebrané elektřiny. Správným a včasným dovíráním tak můžete ušetřit.

Čistění vnitřku chladničky je důležité, ale příliš mnoho čistícího prostředku ji může spíše ublížit. Zkuste vodu s trochou sody. Bude to bezpečnější Foto: Grime Scrubbers5) Čistota je půl zdraví, říká se. A platí to i u chladniček. Bude vám dobře fungovat, když kompresor a kondenzátor, které se nacházejí na zadní straně chladničky dole, jednou za čas očistíte od prachu. Pochopitelně i vnitřní prostor je třeba držet v čistotě. Jen pozor na dezinfekční prostředky. Mnoho chladniček má už vnitřek pokrytý antibakteriální vrstvou, takže ani není třeba jít na mytí tak zhurta. I kdybyste měli starší typ, tak by vám mělo stačit omýt útroby chladničky vodou se sodou. Doporučuje se rozmíchat v půl litru vody 5 ml sody. Pokud jste ale zvyklí na chemii, pak vězte, že čím méně agresivní prostředek, tím lépe! Před „drhnutím“ ale raději chladničku vypněte, nebo odpojte od el. sítě. Až bude suchá, zástrčku můžete s klidem do el. zásuvky zasunout. A kdyby se časem stala nějaká nehoda s rozlitím limonády, rozpatláním marmelády nebo ukápnutím omáčky, je samozřejmě nejlepší očistit místo hned.

6) I pohlcovač pachu může přispět k udržení čerstvosti potravin a také k lepšímu dojmu při otevření dveří lednice. Naleznete hned několik druhů, třeba uhlíkové nebo gelové.

7) Chytře na věc. Další rada se týká nákupu. Čím dříve vložíte do mrazáku právě nakoupené zmražené potraviny, tím méně elektřiny mraznička spotřebuje na jejich ochlazení. Do nákupního košíku proto mražené zboží vhazujte až jako poslední, využijte termotašku na jejich přenos a do mrazničky je vložte v co nejkratší lhůtě.

Ať už máte lednici zabudovanou v kuchyňské lince, nebo volně stojící, vždy se nějaká prospěšná funkce navíc hodí

Chytré a samostatné. Co nabízejí moderní ledničky?

8) Nenuťte ji chladit teplé jídlo. A pochopitelně nevkládejte do chladničky teplé pokrmy! Nejdříve je dobré je vychladit na nějakém chladnějším místě nebo je třeba ponořit do dřezu se studenou vodou.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Vodovodní rozvody jsou mnohdy velmi zastaralé, doma se ale vyzbrojte moderními technologiemi

Voda za posledních 20 let zdražila o 800 procent. Jak ušetřit?

Za touto nádherou stojí 150 rostlin druhu Wisteria

Místo, které musíte vidět: Zahrada z vistárií Kawachi Fuji

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama