Bydlení

29. června 2015 04:38

Markéta Zídková

Chytré žárovky pustí hudbu z internetu. Ovládají se přes tablet či smartphone

Pomalu si zvykáme na to, že se u nás zabydlují různá „smart“, tedy chytrá zařízení. Tak proč ne i žárovky.

Chytré žárovky se stávají trhákem, tedy zejména mezi velkými hráči, jako je Google nebo Apple, který by je rád propojil se svým operačním systémem. Pro normální smrtelníky zatím zůstávají spíše výjimečnou záležitostí, protože jejich cena je dosti vysoká. Cena žárovek, které v sobě integrují reproduktor, se na českém trhu pohybuje od 1000 do 2500 Kč, pokud umí další věci, je jejich cena vyšší, a tak je to spíš pro hračičky, kteří ocení, že budou moct nastavovat a přepínat další věc v domácnosti.

Ale znáte to, kdysi plazmové televizory stály také majlant a dnes je to dosažitelná záležitost, takže zanedlouho se chytré žárovky mohou stát běžnou součástí domácího vybavení. Jak tedy fungují a co vše umí?

Žárovky, i když trochu nestandardní, se dnes už postarají nejen o osvětlení, ale i ozvučení, vytvoření atmosféry, ale i provonění interiéru. Tato chytrá zařízení je možné propojit do tzv. multiroom systému a ten pak jednoduše nastavovat a ovládat z tabletu nebo smartphonu.

Na český trh momentálně přišly chytré žárovky Awox, které jednoduše stačí umístit do jakékoli standardní stojací lampy, lustru, stolní lampičky, připojit smartphone nebo tablet a ovládat dění pomocí aplikace, která je dostupná pro Android, iOS, i Win PC. Pro ozvučení interiérů se nabízí hned několik typů těchto inteligentních žárovek Awox, které dokážou rychle a jednoduše rozehrát a rozsvítit celý byt, kancelář nebo restauraci. V podstatě se liší podle komunikace se zařízením, z něhož přehrávají hudbu (Bluetooth nebo WiFi). Jsou dodávány s dálkovým ovladačem, kterým lze pohodlně regulovat nejen vlastní přehrávání hudby, ale také nastavit barevný tón osvětlení, úroveň jasu, a samozřejmě také světlo zapnout a vypnout.

Žárovka StriimLIGHT Wi-Fi Color

Awox StriimLIGHT Wi-Fi Color je energeticky úsporná LED žárovka s integrovaným Wi-Fi reproduktorem. Tato žárovka je vlastně plnohodnotný přehrávač internetových rádií. Dovoluje vytvářet synchronizované zvukové zóny (multiroom) s několika žárovkami StriimLIGHT Wi-Fi, takže tímto způsobem můžete zajímavě ozvučit interiér domu, bytu, kanceláře nebo restaurace. Aplikace Awox StriimCONTROL pro ovládání žárovky nebo i celého multiroom systému je k dispozici pro platformu Android, iOS, MAC i Win PC. Celá tato legrace vás ale přijde docela draho, jedna žárovka stojí cca 4000 Kč.

Žárovka StriimLIGH Color

Awox StriimLIGH Color je energeticky úsporná LED žárovka s integrovaným Bluetooth reproduktorem. Díky ní můžete streamovat hudbu z telefonu, tabletu nebo z počítače. Aplikace SmartControl pro ovládání je zdarma ke stažení na Google play a App Store. Cena žárovky je cca 2800 Kč.

Žárovka AromaLIGH Color

Awox AromaLIGHT Color je chytrá energeticky úsporná LED žárovka s ovládáním přes Bluetooth 4.0 a integrovaným difuzérem na esenciální oleje. Pomocí smartphonu nebo tabletu a aplikace SmartControl můžete bezdrátově ovládat nastavení jasu, barev a intenzity rozptylu esenciálních olejů. I tento typ chytrých žárovek je možné spojovat do jednotlivých zón a synchronně ovládat, a to až 8 žárovek v dosahu 20 m. Cena je cca 1300 Kč.

Žárovka SmartLIGHT Color

Awox SmartLIGHT Color je chytrá energeticky úsporná LED žárovka s ovládáním přes Bluetooth 4.0. Pomocí smartphonu nebo tabletu a aplikace SmartControl můžete bezdrátově ovládat nastavení jasu a barev. Vyniká nízkou spotřebou a především životností 20 000 hodin. Je vhodná pro doplnění multiroom systémů jako osvětlovací prvek. Cena je cca 1300 Kč.

Stejné věci jako žárovky Awox umí i chytré žárovky Tabu Lumini TL100, které se také ovládají přes Bluetooth. Žárovky s Wi-Fi rozhraním nabízí i řada dalších výrobců, jako je LG a Samsung, které konkurují Philipsu a jeho žárovce Hue. Firma Prestigion má ve svém portfoliu úsporné LED žárovky Smart LED Light, ovladatelné na dálku skrze Bluetooth.

Hudební žárovky Light Bulb Speaker, které fungují jako hudební reproduktory, uvedla na trh i japonská společnost Sony. Hlasitost hudby a intenzitu podsvícení lze kdykoli pohodlně ovládat díky mobilní aplikaci a smartphonu. Konektivitu zařízení zajišťují technologie Bluetooth a NFC. Zatím se ale v Evropě neprodávají, v Japonsku stojí 23 800 jenů (cca 4800 Kč). Zda se časem tato novinka také podívá do Evropy, o tom zatím nemáme žádné zprávy.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky žárovka

Přečtěte si také