Bydlení

3. března 2015 05:33

Markéta Zídková

Lumeny, kelviny, úhel světelného svazku aneb Jak vybrat LED žárovku

LED žárovky nepálí. Stačí si ale plést kelviny s lumeny a při jejich nákupu se člověk spálí snadno.

Získávají si přízeň z mnoha důvodů. LED zdroje oproti klasické žárovce spotřebují jen asi čtvrtinu energie a svítí 25x déle. Na rozdíl od kompaktních zářivek zase neobsahují rtuť a okamžitě nabíhají na plný výkon. Jen výběr správného LED zdroje je o něco málo těžší, než to bývalo u starších typů. V tomto směru stará dobrá žárovka: člověk si ohlídal jen počet wattů a to, zda chce čirou či matnou a standardní či miňonku – a bylo. Kdo se má v tom u LEDek vyznat – musíte si ohlídat lumeny a kelviny... a typ patice... Na balení LED zdrojů totiž najdete: počet lumenů, rozměry baňky, typ patice a údaj o barvě světla, úhel udávající rozptyl světla. Pojďme to postupně probrat.

1. Intenzita LED osvětlení

To, jak silně bude zdroj svítit, u klasických žárovek napověděl příkon. Ovšem u LED zdrojů počet wattů vypovídá už jen o spotřebě energie. Množství světla, které zdroj poskytne, při výběru LED osvětlení prozrazuje údaj o světelném toku v lumenech. Čím více lumenů, tím je světlo z LED žárovky intenzivnější, viz tabulka s přepočtem wattů z klasické žárovky na LED žárovku.

O síle světla (intenzitě) u LED zdrojů rozhoduje počet lumenů.

V tabulce najdete srovnání klasické žárovky a LED zdroje. Například v prvním sloupci klasickou žárovku o příkonu 15 W nahradíte LED žárovkou o světelném toku 90 lm. Taková LEDka spotřebuje cca 3–4 W.

Porovnání parametrů LED zdroje a klasické žárovky
Světelný zdroj Příkon (W)
Klasická žárovka 15 25 40 60 75 100
LED žárovka 3–4 6–7 7–8 12 14–17 22
Světelný tok (lm) 90 200 400 700 900 1300

2. O barvě světla rozhodují kelviny

Jednoduše řečeno, čím více kelvinů, tím bělejší světlo. Špatně vybraný LED zdroj je k vzteku. Svítí nejen málo, moc či bodově tam, kde je třeba osvětlit celou místnost, ale navíc jeho světlo člověk vnímá nepříjemně. Nejčastěji se to stává u chladného bílého světla. I LED zdroj ovšem může vydávat světlo příjemné barvy. Kdo chce mít například v obývacím pokoji nebo u postele nažloutlé světlo, měl by vybírat LED zdroj s teple bílou barvou (2600–3200 K) (získáte tak laicky řečeno nažloutlé světlo, v obchodě ho však kupujete jako teple bílou barvu).

Zdroj grafu: T-LED

Naopak světlo vhodné do kuchyně a koupelny poskytují zdroje s chladně bílou barvou (4600–6000 K). Zdroje s více než 5000 K přitom už vydávají lehce namodralé světlo, charakterizované též jako denní bílá barva. Jsou proto vhodné do kanceláře nebo pracovny, ale domů pro běžný život už se nehodí.

3. Možnost osvětlit jen to, co je třeba

Funkci stínítka u LED zdrojů o poznání hospodárněji přebírá určení podle úhlu světelného svazku. Kdo chce osvětlit větší plochu, potřebuje větší úhel poloviční svítivosti a naopak. Je totiž velký rozdíl, zda chcete osvětlit celý jídelní stůl či jen knížku a nerušit okolí. Úhly do 120 stupňů vytvářejí velmi cílené osvětlení. Když si například koupíte led bodovku s rozptylem 45°, bude vhodná do lampičky nebo podhledů. Nekupujte ji však do stropního svítidla s kalichy, kde by svítila směrem vzhůru. Měli byste nádherně osvětlený strop, kde by vynikla kdejaká prasklinka, ale pod světlem bude tma. Pokud si ale dáte LED žárovku s rozptylem světla 270° do lampičky, větší část světla skončí ve stínítku, a jen část dopadne na počítač.

4. Závit – patice LED žárovky

Než půjdete kupovat novou LEDku, podívejte se, jak vypadá vaše svítidlo. Všichni známe tzv. základní nejrozšířenější Edisonův závit, kterým byly vybaveny i klasické žárovky. Tento typ je šroubovací a má dvě velikosti – E14 (miňonkový) a E27 – klasické žárovky. Číslo vyjadřuje vnější průměr patice v milimetrech.

Pak mají svítidla patice – zde zdroj nešroubujete, ale zasunujete: Patice GU10 či GZ10 má dva válcovité kontakty v patici a tyto patice se používají především pro reflektorové žárovky na síťové napětí. G9 je velmi podobný, ovšem výstupy mají spíše podobu dvou oček. Používá se pro malé všesměrové žárovky do lustrů a lampiček. Pak existují patice GU5.3 či menší GU4, které se používají pro reflektorové žárovky na malé napětí 12 V. Specifická je patice G53, která se používá především pro reflektorové žárovky s poměrně úzkým světelným paprskem.

5. Napětí u LEDek

Ještě si pro jistotu zkontrolujte napětí: většina led žárovek je určena na 220V, ale jsou i led žárovky určené pro napětí 12V!

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky žárovka LED osvětlení svítidlo

Přečtěte si také