Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Čínský rolník postavil vlastníma rukama sedmipatrovou obytnou věž. Stačilo mu bláto a kamení

Deset let čínský rolník makal, aby přivedl zpět své mrtvé bratry.
Vydáno: 10.03.2016
Dům se stal atrakcí pro turisty, kteří se předhánějí v tipování, kde jeho autor čerpal inspiraci
Dům se stal atrakcí pro turisty, kteří se předhánějí v tipování, kde jeho autor čerpal inspiraci Autor: All
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Asi tomu nebudete věřit, ale právě se díváte na dům, ve kterém se dá bydlet. Prapodivná sedmipodlažní stavba připomínající termitiště křížené s bizarními kulisami postapokalyptických sci-fi filmů vyrostla v průběhu let v čínské provincii Šan-tung. Jejím autorem je zemědělec Chu Kuang-čou, který dům z hlíny, dřeva a kamenů vlastníma rukama postavil v průběhu posledních deseti let. Originální architektury si nyní povšimla čínská média, pro která se 55letý Chu Kuang-čou stal okamžitě celebritou.

Stinnou, nicméně pochopitelnou stránkou příběhu je fakt, že „stavitel“ je údajně duševně nemocný. Ve své podivné věži dokonce vybudoval pokoje pro své bratry, kteří zemřeli před deseti lety – Chu Kuang-čou ale věří, že jsou stále s ním.

Zámek v oblacích?

Těžko soudit, odkud rolník získal inspiraci. Na čínských sociálních sítích se ale objevil názor, že dům nápadně připomíná kouzelný příbytek z filmu Zámek v oblacích (Hauru no ugoku širo, 2004) od známého japonského autora animovaných filmů Hajaoa Mijazakiho. Ostatně posuďte sami.

Kouzelný příbytek z filmu Zámek v oblacích Foto: Kouzelný příbytek z filmu Zámek v oblacích, Foto: http://giphy.com

Čínské úřady se mnohokrát pokusily stavbu zastavit a neúnavného zemědělce průběžně bombardovaly obsílkami. Ke skutečné akci se ale žádný úředník nikdy neodhodlal. Chu Kuang-čou tak jen s pomocí ručního nářadí a kolečka na přepravu materiálu postupně přidával jedno patro za druhým. Od stavby ho neodradila ani měsíce trvající nemoc a svůj výtvor vylepšuje i dnes.

(mil)

Mohlo by vás zajímat:

Bývalý podnikatel si za svůj domov vybral jeskyni. Velká Británie, hrabství Worcestershire, Wyre Forest

Bydlení pro Hobita. Muž se dobrovolně odstěhoval do jeskyně a vybudoval z ní nádherný dům

Hobití domečky jsou ekologické

Bydlete jako hobiti. Dům je ekologický a hotový za 3 dny

Článek je zařazen v:
Reklama