Bydlení

10. března 2016 12:45

Markéta Zídková

Čínský rolník postavil vlastníma rukama sedmipatrovou obytnou věž. Stačilo mu bláto a kamení

Deset let čínský rolník makal, aby přivedl zpět své mrtvé bratry.

Asi tomu nebudete věřit, ale právě se díváte na dům, ve kterém se dá bydlet. Prapodivná sedmipodlažní stavba připomínající termitiště křížené s bizarními kulisami postapokalyptických sci-fi filmů vyrostla v průběhu let v čínské provincii Šan-tung. Jejím autorem je zemědělec Chu Kuang-čou, který dům z hlíny, dřeva a kamenů vlastníma rukama postavil v průběhu posledních deseti let. Originální architektury si nyní povšimla čínská média, pro která se 55letý Chu Kuang-čou stal okamžitě celebritou.

Stinnou, nicméně pochopitelnou stránkou příběhu je fakt, že „stavitel“ je údajně duševně nemocný. Ve své podivné věži dokonce vybudoval pokoje pro své bratry, kteří zemřeli před deseti lety – Chu Kuang-čou ale věří, že jsou stále s ním.

Zámek v oblacích?

Těžko soudit, odkud rolník získal inspiraci. Na čínských sociálních sítích se ale objevil názor, že dům nápadně připomíná kouzelný příbytek z filmu Zámek v oblacích (Hauru no ugoku širo, 2004) od známého japonského autora animovaných filmů Hajaoa Mijazakiho. Ostatně posuďte sami.

Kouzelný příbytek z filmu Zámek v oblacích, Foto: http://giphy.com

Čínské úřady se mnohokrát pokusily stavbu zastavit a neúnavného zemědělce průběžně bombardovaly obsílkami. Ke skutečné akci se ale žádný úředník nikdy neodhodlal. Chu Kuang-čou tak jen s pomocí ručního nářadí a kolečka na přepravu materiálu postupně přidával jedno patro za druhým. Od stavby ho neodradila ani měsíce trvající nemoc a svůj výtvor vylepšuje i dnes.

(mil)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky dům Šan-tung Zámek v oblacích

Přečtěte si také