Bydlení

13. ledna 2015 10:26

Markéta Zídková

Co je na těchto koupelnách špatně? Nechali jsme je zhodnotit designérku

Co je na těchto koupelnách špatně? Nechali jsme je zhodnotit designérku

Znáte to, někdy vstoupíte do místnosti a něco vám nehraje. I když je krásně zařízená, necítíte se v ní dobře. Jindy naopak se i v neuspořádaném prostoru uvelebíte, a je vám fajn. O našich pocitech rozhodují energie v prostoru. Každý architekt či designér se vám bude snažit vytvořit nejen praktické, ale i příjemné prostředí. Pokud je pro vás harmonie prostoru tím hlavním kritériem, pak vás pravděpodobně osloví čínské učení Feng-shui, které se snaží nastolit harmonii v prostoru a umožnit nerušené plynutí energie čchi. Vybrali jsme pět koupelen a odbornice na Feng-shui Sylvie Martina Malíková nám tak v na konkrétních příkladech ohodnotila, které koupelny jsou pro člověka příjemné, harmonické, kde naopak jsou chyby.

Koupelna pod střechou

Tento prostor musíme doplnit alespoň rostlinami. Rozšíří a oživí prostor, který je v tomto případě zdeformovaný šikmým stropem. Koupelna neposkytuje moc prostoru k pohybu. Rozmístnění odpadů je nešťastné a postihuje všechny Feng-shui sektory v prostoru. Energeticky je tím pádem hluboce pod 70 procenty čchi.

Veselá koupelna

Pěkná a vkusně sladěná místnost, výběr materiálů i barev je fajn. Příjemně uzemněná koupelna, která se krásně se hodí pro rodiny s dětmi. Příjemné teplo barev vytváří takovou atmosféru, že si tu děti budou rádi čistit zuby a provádět tu další hygienické úkony.

Industriální koupelna

Studená koupelna, v níž nestrávíte mnoho času. Hodně luxusu v kombinaci se studenými prvky. Viditelné odpady v rohu nejsou vůbec vkusné. Z pohledu Feng-shui velice nelichotivá koupelna. Chybí zde teplé podlahoviny, závěsy, jako by byla nedokončená.

Zemité tóny

Tato koupelna je velice pěkná. Jediný rušivý element je agresivní struktura obkladu ve sprchovém koutu. Líbí se mi tvar zrcadla a taky zajímavé pojetí tvaru sprchového koutu. Krásně to respektuje přírodní matrice.

Teplé barvy

Vyvážený prostor, pěkně uzemněná koupelny. Pěkně situované ručníky a další doplňky, doporučila bych zakrýt odpady umyvadel. Zrcadla bych volila v rozměrech podle Feng-shui geometrie. Chybí zde rostliny, doplnila bych pokojovou rostlinu kroton v nádobě, která by rovněž reprezentovala element země, tj. hliněná popřípadě terakotová.

Zelená je dobrá

Tento typ koupelny je pro hodně rychlou osobní „údržbu“. Kombinace studených barev a ne úplně ideálních rozměrů je k tomu předpokladem. Je dobré, že je zavřený poklop na WC, omezuje to únik energie přes odpady. Takto malý prostor je nutné často větrat. Doplnila bych minimálně jednu rostlinu, nekvetoucí, stlustými listy.

Sdílejte článek

Přečtěte si také