návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Nejznámější jedlé houby našich lesů aneb co Čech, to houbař

Lenka Odstrčilová , Aktualizováno: 13.09.2021
Když se roznese zpráva, že rostou, promění se většina z nás ve vášnivé houbaře a vyráží po ránu s košíkem do lesa. Prostě platí, že co Čech, to houbař. Houbaření je záležitost sezonní, hlavní houbařské žně nastávají obvykle v září a v říjnu. To jsou lesy plné lidí a všichni si doslova šlapou na paty. Ale když houby rostou, tak rostou a najdou všichni. Podívejte se na 10 nejznámějších jedlých hub českých lesů. Podle nás to jsou hřib smrkový, hřib dubový, křemenáč osikový, hřib žlutomasý, hřib hnědý, kozák březový, muchomůrka růžovka, liška obecná, bedla vysoká a holubinka nazelenalá.

reklama

Hřib smrkový

Hřib smrkový (Boletus edulis) patří mezi nejkvalitnější a nejvyhledávanější druhy hub. Najdeme ho ve smíšených a jehličnatých lesích od nížin až po horské oblasti. Zaměnitelný je zejména za hřib dubový, který roste pod listnáči. Hodí se pro všechny kuchyňské úpravy a pro sušení. Mrkněte také na všechny potřebné informace o pravých hřibech. Zjistíte, jak je poznat, kde a kdy hledat a jak je zpracovávat.

Nejznámější houby našich lesů: hřib smrkový (Boletus edulis) patří mezi nejkvalitnější a nejvyhledávanější druhy hub
Autor: istock.com Nejznámější houby našich lesů: hřib smrkový (Boletus edulis) patří mezi nejkvalitnější a nejvyhledávanější druhy hub

Hřib dubový

Hřib dubový (Boletus reticulatus) je poměrně častá houba, dá se najít při teplém jaru už v květnu. Roste zejména na prohřátých dubových stráních. V dospělosti je velice podobný hřibu smrkovému. Hřib dubový má ale pokožku klobouku plstnatou, takže za vlhka není téměř slizký. Za sucha pokožka klobouku často rozpraskává. 

Bílé hřiby alias praváci: Představujeme neznámější hřib smrkový, nejpopulárnější hřib dubový a nejvzácnější hřib borový

Bílé hřiby neboli praváci. Nejznámější je hřib smrkový, nejoblíbenější dubový a nejvzácnější borový

Krásné křemenáče jsou houby takřka dokonalé: Jak je poznat, kde je hledat a co s nimi dělat

Křemenáče jsou takřka dokonalé houby. Jak je poznat, kde je hledat a co s nimi dělat

Křemenáč osikový

Křemenáč osikový (Leccinum aurantiacum) je nejběžnější druh křemenáče u nás. Najdeme ho především pod osikami. Má jasně oranžovočervenou barvu klobouku, a tak je vidět i z větší vzdálenost. S oblibou roste i ve větším množství, a proto může být úlovek na jedné lokalitě bohatý. Zaměnitelný je za křemenáč březový (Leccinum versipelle), který má světlejší klobouk a roste výhradně pod břízami.

10 nejznámějších hub našich lesů: křemenáč osikový (Leccinum aurantiacum) je nejběžnější druh křemenáče u nás
Autor: istock.com 10 nejznámějších hub našich lesů: křemenáč osikový (Leccinum aurantiacum) je nejběžnější druh křemenáče u nás

Hřib žlutomasý

Hřib žlutomasý (Xerocomus chrysenteron), lidově babka je patrně nejrozšířenější houbou. Nejraději vyrůstá na vlhčích a mírně zarostlých místech. Nevýhodou je častá červivost, proto není vhodný na sušení. Nasbírané houby je třeba co nejdříve zpracovat. Záměna je možná za hřib sametový (Xerocomellus pruinatus), kterému však nepraská pokožka klobouku, což je pro hřib žlutomasý typické. V prasklinách je červený odstín. V kuchyni je všestranně využitelný. 

Hřib hnědý je nejznámější i nejoblíbenější česká jedlá houba

Hřib hnědý: Nejznámější česká jedlá houba chutná skvěle

Hřib žlutomasý (Xerocomus chrysenteron) nebo babka: nejoblíbenější jedlá houba a nejsbíranější hřib u nás

Hřib žlutomasý neboli babka je nejoblíbenější jedlá houba

Hřib hnědý

Hřib hnědý (Boletus badius) patří mezi naše nejběžnější a také nejoblíbenější druhy hub. Roste ve všech typech jehličnatých i smíšených lesů zejména koncem léta a na podzim. Při sběru nás nesmí zaskočit, že někdy může dužina po rozkrojení lehce modrat. Zaměnit tento druh lze např. za hřib neboli suchohřib plstnatý (Xerocomus subtomentosus), který má však tenčí třeň a mnohem světlejší klobouk. Hřib hnědý je všestranně upotřebitelný a je skvělý na sušení.

10 nejznámějších hub našich lesů: hřib hnědý (Boletus badius) patří mezi naše nejběžnější a také nejoblíbenější druhy hub
Autor: istock.com 10 nejznámějších hub našich lesů: hřib hnědý (Boletus badius) patří mezi naše nejběžnější a také nejoblíbenější druhy hub

Kozák březový

Kozák březový (Leccinum scabrum) je u nás nejběžnější kozák, roste ve smíšených a v listnatých lesích, ale vždy pod břízami. Kozáky je nejlepší sbírat jako mladé plodnice, neboť staré bývají nezřídka napadené hmyzem. Klobouk má velice měkký a třeň tuhý. Záměna je možná s jinými kozáky (osikový, barvoměnný). Velice chutná houba.

Jak zpracovat a uskladnit houby na zimu

Jak houby zpracovat a skladovat? Máme pro vás 6 dobrých rad a tipů

Kozák je výborná houba s jedinou vadou na kráse

Kozák je výborná houba s jednou jedinou vadou. Jak ho poznat a připravit houbový věnec?

Muchomůrka růžovka

Muchomůrka růžovka neboli masák (Amanita rubescens) patří mezi naše nejchutnější houby. Zaměnitelná je například za muchomůrku šedivku (Amanita spissa), která má šedou až hnědou barvu klobouku a je cítit po syrových bramborách. Muchomůrka růžovka růžoví v dužině, zejména ve spodku třeně. Má rýhovaný prsten, růžový klobouk, nemá pochvu. Výborně se hodí nejen do směsí, ale vynikající je osmažená na másle nebo obalená jako řízek.

10 nejznámějších hub našich lesů: Muchomůrka růžovka neboli masák (Amanita rubescens) patří mezi naše nejchutnější houby
Autor: istock.com 10 nejznámějších hub našich lesů: Muchomůrka růžovka neboli masák (Amanita rubescens) patří mezi naše nejchutnější houby

Liška obecná

Liška obecná (Cantharellus cibarius) je známá a ceněná houba. Má lehkou ovocnou vůni, která je pro ni typická. Roste ve větších skupinách v jehličnatých i listnatých lesích, zejména pod smrky, borovicemi a buky od května až do listopadu. Nečerviví. Liška je vhodná pro nejrůznější úpravy v kuchyni, výborně hodí k nakládání do octa.

10 nejznámějších hub našich lesů: liška obecná (Cantharellus cibarius) je známá a ceněná houba
Autor: istock.com 10 nejznámějších hub našich lesů: liška obecná (Cantharellus cibarius) je známá a ceněná houba

Bedla vysoká

Bedla vysoká (Macrolepiota procera) je nejvyšší z bedel, lidově se jí říká bedla jedlá, svědčí jí prostředí smíšených světlých lesů, najdeme ji ve vysoké trávě lesních palouků i v městských parcích. Její klobouk může mít i kolem 40 cm v průměru. Často se vyskytuje ve skupinách, takže úlovek bývá bohatý. Klobouk je v dospělosti rozložený, uprostřed s tmavým hrbolkem. Třeň je dutý, na povrchu tmavě žíhaný. Hodí se zejména k obalování. Bedlu vysokokou poznáme bezpečně, ke sběru rozhodně nedoporučované (např. bedla ostrošupinná Lepiota aspera) jsou podstatně menších rozměrů a nenalezneme je tak snadno.

Bedla vysoká je nejčastěji sbíraná bedla u nás.

Co uvařit z bedly a proč si dávat pozor na druh rostoucí v parcích

Objevte pestrý svět holubinek

Holubinky: Objevte pestrý svět jedinečných hub

Holubinka nazelenalá

Holubinka nazelenalá (Russula virescens) roste zejména v teplejších oblastech, často pod duby. V mládí je barva klobouku nažloutlá až světle zelená, v dospělosti i tmavě zelená. U starších plodnic je pokožka nepravidelně rozpukaná, neslizká. Jde o výbornou houbu, má chrupavčitou a pevnou dužinu, hodí se pro libovolnou kuchyňskou úpravu.

Vše, co chcete vědět o houbách je v našem speciálu: 

Mohlo by vás ještě zajímat:

Klouzky: Stoprocentně jedlé a dobré podzimní houby

Klouzky: Bez výjimky jedlé a dobré podzimní houby

Ryzce jsou zajímavé houby: Každý správný ryzec roní mléko

Ryzce jsou výjimečné houby s pikantně kořeněnou chutí

Houby zlepšují celkovou obranyschopnost organismu a pomáhají i při léčbě rakoviny

Houby zlepšují imunitu a pomáhají i při léčbě rakoviny. Nejlepší jsou žampiony a shiitake

Houby by měly být součástí našeho jídelníčku.

4 houby prospěšné našemu zdraví: Jaké druhy bychom měli pravidelně zařadit do jídelníčku?

Hřib kovář

Je hřib kovář jedlý, nebo nejedlý?

reklama

Článek je zařazen v: houby , houbaření , hřib dubový , hřib žlutomasý , hřib hnědý , hřib smrkový , muchomůrka růžovka , holubinka , babka , kozák , Křemenáč , liška obecná

reklama

Přečtěte si také