Jak správně zamrazit houby, aby zůstaly zdravé a plné chuti

Nejsme-li zkušení houbaři, kteří najdou jedlé houby třeba i o Vánocích, děláme si na zimu zásoby. Nejčastěji houby sušíme a zavařujeme, stále oblíbenější je uskladnění hub v mrazáku. Zmrazené houby mají nejblíže k houbám čerstvým, můžeme je dusit, smažit, hodí se do omáček, polévek i pod maso. Domácí zmrazování hub ovšem má svá pravidla, která je nutné dodržet.

Každý houbař by měl vědět, že nasbírané houby musí doma co nejrychleji zpracovat buď k okamžité konzumaci, nebo je vhodně uskladnit. „Houby totiž rychle podléhají hnilobě a plesniví, obsahují látky, které houbu rozkládají a během tohoto procesu se uvolňují houbové toxiny, škodliviny, které našemu organismu zrovna neprospívají, a mohou tak způsobit zdravotní potíže. Obecně platí, že v lese rostoucí houby bychom měli sníst nejpozději do dvou až tří dnů, pěstované do pěti dní po sběru, upozorňuje mykolog Jaroslav Vanča.

Pravidla bezpečného domácího mražení hub

  • Tento způsob konzervace hub svědčí především všem hřibovitým druhům hub, liškám, žampionům, holubinkám, hlívě ústřičné, mrazit můžeme i klouzky, které nejsou vhodné k sušení.
  • Houby nejprve roztřídíme. Vybereme ty nejpevnější, nejzdravější a nejkvalitnější.
  • Vybrané houby pečlivě očistíme. Výhodou u mražení hub je, že silně znečištěné houby můžeme klidně opláchnout  vodou.
  • Na zmrazení používáme zhruba stejně velké kousky. Buď malé celé, nebo větší pokrájené plodnice.
  • Doporučuje se mrazit houby, které prošly tepelnou úpravou, ale mohou se mrazit i syrové.
  • Zmrazit do jedné porce můžeme jeden druh hub nebo směs, záleží jen na nás, co preferujeme.
  • Mražené houby nejsou určeny k dlouhodobému skladování. Ideální je spotřebovat je ještě do konce letošního roku – aby nevymrzly a neztratily na kulinářské hodnotě.

Jak zmrazit převařené houby

  1. Připravené houby asi 5 minut povaříme v mírně osolené vodě, prudce je zchladíme (nádobu vložíme do studené vody) a necháme důkladně okapat.
  2. Studené a okapané houby vložíme do plastových sáčků nebo misek či kelímků po jedné porci, pevně uzavřeme a dáme zmrazit. Houby z jednoho sáčku či nádoby pak vždy spotřebujeme všechny najednou.
  3. Po povaření a okapání můžeme také nechat jednotlivé houby na tácku nejdříve zmrazit a teprve pak je dát do vhodné nádobky či sáčku.
  4. Každý sáček nebo kelímek či misku viditelně označíme datem.
  5. Tepelně upravené zmrazené houby jsou v nejlepší kondici tři měsíce, spotřebovat bychom je měli do zhruba šesti měsíců, pak vymrzají a ztrácejí na chuť.

Jak zmrazit dušené houby

Připravené houby dusíme ve vlastní šťávě asi 5 minut, pak přidáme malé množství tuku (oleje, sádla, másla). Opatrně promícháme a ještě asi 2 minuty podusíme. Pak je prudce zchladíme. Podušené houby dáme do vhodných sáčků nebo nádob v dávkách pro jedno použití, důkladně uzavřeme a vložíme do mrazáku.

Zmrazení hub za syrova

  1. Čerstvé, tedy syrové, tepelně neupravené houby se mohou zmrazovat, ale výsledky jsou poněkud horší ve vzhledu, chuti a vůni.
  2. Za syrova mrazíme jen houby opravdu kvalitní, zdravé, nesmí být ani sebeméně poškozené a nejlépe bezprostředně, jak je přineseme z lesa. Skvělé je, když máme mrazák s funkcí rychlého zmražení.
  3. Syrové houby musí být v dokonale utěsněném obalu, jinak houbové aroma ovlivní ostatní potraviny, které jsou v mrazáku.
  4. Houby za syrova zmrazené musíme zpracovat do dvou měsíců a vždy důkladně tepelně zpracovat, protože se může se stát, že mykotoxiny, které se v houbách rozkládají ještě několik hodin poté, co dáme houby do mrazáku, zkonzumujeme.

Jak zpracovat zmražené houby

  • Před kuchyňskou úpravou zmražené houby nikdy nerozmrazujeme!
  • Okamžitě je můžeme smažit, dusit nebo vařit. Rozmrazením ztrácejí svou strukturu a velkou část chuti.
  • Když houby jednou rozmrznou, nové zmrazení už není možné. Jinak bychom si mohli přivodit zdravotní potíže. Pozorní tak musíme být, pokud rozmrazujeme mrazák nebo při výpadcích proudu.

Když houby zmrznou v lese

V posledních letech objevily zprávy o jedovatosti hub přešlých mrazem, jak vlastně jdou dohromady houby a mráz?

Najdeme-li dospělou plodnici hřibu, která prošla procesem zmrznutí, existuje poměrně velké riziko, že už předtím byla napadena plísní vytvářející houbové toxiny. Taková houba již po rozmrznutí nevoní, spíše se dá říct, že nelibě páchne. Žádný houbař takovou houbu za zenitem prostě nesebere, stejně jako v plné houbařské sezoně mine plodnice červivé nebo rozpadající se, takže riziko je mizivé,“ vysvětluje zkušený mykolog Jaroslav Vanča.

Vše, co chcete vědět o houbách je v našem speciálu zde.

Zdroje: mykolog Jaroslav Vanča, nahouby.cz


Přečtěte si také