10. ledna 2015 06:00
Markéta ZídkováCo prozrazuje interiér vily Karla Čapka o jeho povaze? Pojďte dům prozkoumat!
Co prozrazuje interiér vily Karla Čapka o jeho povaze? Pojďte dům prozkoumat!
Jako by se tu zastavil čas. Přeneste se s námi na chvíli do domácnosti jedinečného spisovatele Karla Čapka a jeho ženy, význačné české herečky a spisovatelky Olgy Scheinpflugové. Díky pečlivosti potomků rodiny Olgy a Karlova bratra Josefa vypadá jejich vila dodnes jako před 75 lety. Napadlo by vás, že Karel Čapek by se včera, 9. ledna, dožil 125 let?
Uvidíte, že slavná vila bratří Čapků od architekta Ladislava Machoně (dokončenároku 1924) a zachovalé vybavení dokážou prozradit na proslulý manželský pár leccos zjejich vkusu, zejména jak nápaditě a příjemně si svou část dvojdomu uměli zařídit. Dvojvila je to proto, že vdruhé části bydlel bratr Karla – Josef Čapek se svou rodinou. Tato část je stále vsoukromých rukou. Karlovu polovinu ale na podzim 2013 koupila městská část Praha 10 a chce ji co nejdříve zpřístupnit. My ji svámi navštívíme právě teď, alespoň na fotografiích!
Karlova pracovna
Jedinečný pohled do pracovny Karla Čapka už na první pohled okouzlí netradičním řešením pódia spsacím stolem. Právě u malých místností je někdy pódium skvělým prostředkem, jak vytvořit i ve skromném prostoru několik oddělených a přesto propojených zákoutí. Vnižší části je odpočinková zóna – lehátko, stolek skřesílky. Ve vyšší se najednou ocitneme vpracovně. Karel Čapek měl zposledního patra vily zokna krásný výhled a ještě svrchu přehlédl pokoj. Co je však zarážející a odborníci nedoporučují, je postavení psacího stolu. Při psaní totiž známý spisovatel seděl zády koběma vstupům do pokoje. Zjednoho se do pracovny díváme (za námi je malá ložnice) a druhý vedl do malé předsíňky, máme ho mimo záběr po pravé ruce. (Viz další foto). Takto zády ke vchodům může sedět jen člověk silně soustředěný na práci nebo smaximální důvěrou vůči okolí a bezpečí místa, kde se nachází.
Pracovní stůl Karla Čapka
Díky spojení pracovní plochy a sekretáře dohromady bylo snadnější mít vše při ruce a udržovat na stole pořádek. Právě ten jen na psacím stole základem úspěchu. Mnoho ozdobných předmětů, které by odváděly pozornost, tu nenajdeme a před námi není ani žádný příliš rozptylující výhled. To pro dospělého člověka znamená, že se může lépe soustředit na práci. Adostatek přirozeného světla je další plus. Něco milého bychom ale přece jen na stole mít měli. Na stole umělce je to fotografie vlevo nahoře.
Vchod do Karlovy pracovny
Moderně řešený vchod do Čapkovy pracovny umístěné vposledním patře pod střechou. Je bez dveří – otevřený do malé předsíňky, za níž je místnost, kde se scházívali pátečníci (slavní intelektuálové, umělci a politici té doby). Vchod zužuje sloup s policemi. I vtéto místnosti nalezneme krb pro zahřátí. Co je ale zajímavé a díky potomkům slavné rodiny pečlivě zachováno, je výborně zachovaný dobový prvek elektroinstalace – vypínač a zásuvka – umístěný přímo na dřevěném obložení. Skvěle je také vpravo situovaný telefon. Stačil na patře jen jeden, byl totiž snadno a rychle přístupný jak zmístnosti nabité chytrými replikami Čapkových hostů, tak zjeho pracovny i zmalé ložnice, kterou měl vedle.
Pracovna Olgy Scheinpflugové
Místnost je o něco větší a světlejší. I zde najdeme zajímavé rozdělení. Mnohem větší stůl, než měl její manžel, sdobrým dopadem přirozeného světla, a na stejném místě také umístěné umělé osvětlení. Další stůl je po pravé straně připraven taktéž k práci, k posezení či k přátelským poradám. Vynikající je stolek u levého boku psacího stolu. Vyjmete zněj další menší stolečky, které nezabírají mnoho místa. Všimněte si krbu. Zahřál by právě tvořící Olgu i ostatní hosty vpracovně a navíc se stal bezvadným místem pro uložení oblíbených dekorativních předmětů.
Pohled od Olžina stolu
Takhle asi potěšená Olga viděla místnost, když vstala a vítala se vprvním momentu od stolu správě příchozími. My máme jedinečnou možnost ocenit, jak světlá její pracovna byla díky zimní zahradě a jaký povzbudivý pohled na rostliny vní mohla díky blízké přírodě zažívat. Mimo jiné stojací lampa spodlouhlými bílými válcovitými stínítky připomíná podobnou, ale nástěnnou lampu, kterou navrhl vmístnosti pátečníků sám Karel Čapek. Ta obepíná sloup čtyřmi podobnými stínítky.
Zimní zahrada
Velké plus pro obytný prostor. Naleznete vní originální a proměnlivou dekoraci, ale i místo k odpočinku, vněmž se přiblížíte přírodě bez ohledu na počasí, třeba i v třeskutých mrazech. Navíc právě při extrémních tepelných výkyvech bývá skvělým tepelně izolujícím prvkem a zároveň propustí do obydlí dostatek přirozeného světla. Zelená barva rostlin, která zde převažuje, je symbolem života, naděje a jara – období mládí a svěžesti. Tato barva nám na paní Olgu prozrazuje, že byla pečujícím člověkem, který je pevný a dokáže stát na svém za všech okolností bez ohledu na překážky. Karel Čapek vní našel právem blízkého člověka a životní oporu.
Exteriér
Rohový pohled na vilu zezdola. Tady máme Karlovu část vily jako na dlani. Přízemí je vyvýšené, pod ním zřídil Karel pro otce malý byt. Dobře věděl, že výhled do přírody, na záhony růží a prostor, kde nemusí zdolávat tolik schodů, je pro něj nejlepší. Měl své soukromí, ale zároveň byl soběma syny ve velmi blízkém kontaktu. Vprvním patře vykukuje ze zeleného porostu popínavé rostliny zimní zahrada a vlevo okna schodiště. Nahoře je vidět střešní podlouhlé okno, za nímž tvořil Karel Čapek ve své pracovně. Zajímá vás Čapkova zahrada – čtěte ZDE
Schodiště
Jak si připadáte na místě, odkud scházívaly slavné postavy našich dějin – Čapkovi hosté, pátečníci? My můžeme po schodech sejít a přímo naproti navštívit zimní zahradu a hned vedle zaklepat na dveře Olžiny pracovny. Schodiště vyhlášený architekt dobře osvětlil přirozeným zdrojem světla, a tak si i tady můžete vklidu vkřesle přečíst nějaký ten článek nebo se zabořit přímo do některého z románů obou věhlasných osobností.
Ložnice
Ložnice v Karlově části vily bratří Čapků vsobě ještě nečekaně snoubí ducha slavných obyvatel a současných potomků. I tak ale můžeme obdivovat účelnou knihovnu, každé patro knih je chráněno skleněnými dvířky a otevírá se zvlášť, nebo rozkládací noční stolek, zněhož vysunete další dva, menší.
Praha 10 nabízí virtuální prohlídku Čapkovy vily. Najdete ji ZDE.