Bydlení

13. září 2016 06:00

Jana Brass

Co s malým prostorem, aby nepůsobil stísněně? V Londýně to umí i s komůrkami

Zdá se vám, že malé byty jsou tak akorát špeluňky pro studenty, protože normálně se v nich žít nedá?

Londýn je rozlehlé město, takže v něm najdeme nejrůznější zákoutí. Jednou ze zajímavých čtvrtí je pro nás zatím málo známá Parsons Green. V místním parku pár let po svém vzniku trénoval a hrál fotbalový klub Fulham F.C. To je ale už hodně dávno. Zpozornět by měli zvláště ti, kterým se zdá, že malé byty jsou tak akorát provizorní špeluňky pro studenty. Jak sami uvidíte, Martin Brudnizki Design Studio (MBDS) dokáže i malý interiér upravit tak, že opak je pravdou.

Místnost, která splňuje nároky na obývací pokoj a ložnici v jednom není vskutku příliš velká. Má ale výhodu, že je zajímavě členitá. Díky tomu je sféra pro spaní přirozeně oddělená a jaksi stranou frmolu, který v bytě probíhá přes den. Na kuchyňku a koupelnu zbyly malé komůrky. Ovšem ani to nebylo pro interiérové studio velkou překážkou.

Zabydlet malý prostor tak, aby nepůsobil stísněně, se designérům podařilo pomocí několika prvků. Hlavní místnost je nádherně světlá díky velkým oknům a světlým stěnám. Stačilo nebránit světlu a stěny ničím příliš netmavit. Strop je nízko, takže jej trochu zvyšuje čistě bílá barva. Podlaha se naopak ztrácí v tmavé podlahové krytině. Útulnost prostředí zvyšují vhodné dekorace a příslib pohodlí. Obrázků je tu plno a podívejte se na tu příjemnou pohovku s množstvím všelijakých polštářků! V ní by se to lebedilo, co?

Vstávat! Jsou tu i další zajímavé prvky. Pro moderní prostředí neobvyklé, avšak v uniformním hranatém prostředí ohromně působivé je staré zrcadlo (mimochodem zvětšuje prostor) a zdobný lustr. Pravým opakem zdobnosti je pak kuchyň a koupelna. Obě vsázejí na strohé, moderní linie, avšak ctí potřebu pocitu čistoty a energie. Jsou světlé a zdánlivou strohost nahrazují účelností. Jednoduše – interiér nazvaný Parson´s Green je povedený projekt.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také