Bydlení

19. července 2016 05:00

Klára Beščecová

Na moderní městský byt stačilo polskému designérovi jen 13 m²

Třináctka nemusí být nešťastné číslo.

Co všechno se vejde do 13 čtverečních metrů? Skladiště nebo koupelna? Tyto rozměry by určitě stačily pro příjemně prostornou šatnu, pravděpodobně by se vešla i ložnice. Ale věřili byste tomu, že takto malý prostor může posloužit jako celý byt? Polskému designérovi Szymonu Hanczarovi ze studia Hanczar se to podařilo!

Vratislavský byt obýval sám designér několik let. Interiér si proto uzpůsobil k obrazu svému a samozřejmě k co největšímu pohodlí. Kromě malých rozměrů bytu vycházel při navrhování vnitřních prostor z předpokladu, že městský život lidem nabízí tolik možností, kde se mohou bavit, najíst, pracovat či se sejít s přáteli, že není nezbytně nutné všechny tyto aspekty života zahrnovat i do samotného obytného prostoru.

Byt má jednoduchý obdélníkový tvar a vyšší strop. Díky němu bylo možné nad kuchyňským koutkem a koupelnou vytvořit mezipatro pro spaní. „Nechtěl jsem mít velký byt, jehož údržba by vyžadovala spoustu času. Na druhou stranu jsem se navzdory omezenému prostor nechtěl vzdát pohodlí ani funkčnosti. Byla to tedy jedinečná výzva,“ dodává autor. V bytě pro něj bylo nejpodstatnější vytvořit si příjemný a oddělený prostor pro spánek a zajistit si dostatek úložných prostor. Vešel se i koutek pro relaxaci a pracovní místo.

Interiér je zařízen – jak jinak – minimalisticky. Stěny, podlahová krytina i nábytek mají světlou barvu, aby se prostor aspoň vizuálně rozšířil. Možná vás ale trochu překvapí, že se do bytečku vešlo dokonce i kolo a houpací síť.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také