Bydlení

19. června 2015 06:10

Klára Beščecová

Designová klasika: 10 slavných jídelních židlí. Kterou si vyberete?

Jídelní židle dokáže poskytnout víc než jen pohodlné sezení při dlouhé večeři. Kromě komfortu je to styl i hodnotný materiál. Funkční a estetické zároveň bývají dodnes vyráběné ikony průmyslového designu, jejichž repliky pořídíte dokonce za zlomek ceny originálu.

Od doby, kdy je navrhl některý zúspěšných designérů, uplynuly i desítky let, přesto je dodnes vyrábí mnoho firem. Vznikají jak zhodnotných, tak i ztěch nejlacinějších materiálů, a objevují se i jejich více či méně zdařilé modernizované verze.

Příkladem je židle nazvaná „A Chair“ designéra Xaviera Paucharda. Měla obrovský úspěch a díky svému nadčasovému designu ji zařadili do sbírky muzea Vitra Design, newyorského Muzea moderního umění MoMA i pařížského Centre Pompidou. Tato první stohovatelná židle byla vyrobena zplechu, byla lehká, pevná a snadno se udržovala. Loni ji firma Tolix začala nově vyrábět znerezové oceli a vymezila se vůči převládající tendenci vyrábět vše z levnějšího, a pokud možno co nejslabšího hliníkového plechu.

Přetrvávající úspěch starého skloubený s šikovnou modernizací představuje i židle se strohým označením DSW. Tvarem vychází z Fibreglass Chair, již vroce 1948 navrhli manželé Charles & Ray Eamesovi. Židle na čtyřech nohách z lakovaného javorového dřeva, zpevněných černě lakovanými ocelovými pruty zaujala použitými materiály. Kombinace sklolaminátu se dřevem dělá z DSW nejelegantnější verzi celé řady. Vitra dnes židli vyrábí v několika barevných variantách zrecyklovatelného polypropylenu.

Inovovaným klasikem je i židle DAW. Poprvé se představila na přehlídce levného nábytku „Low Cost Furniture Design“ vjiž zmíněném muzeu MoMA. Anatomicky tvarovaná plastová skořepina se objevovala vkombinaci s různými podstavci. Také ve své současné podobě z polypropylenu nabízí velmi pohodlné sezení.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky židle

Přečtěte si také