Jak doma vyrobit hudební nástroje? Z krabice uděláte kytaru a z plechovek bubny

Víte, proč tolik dětí s nadšením začne chodit do hudební školy, ale po pár lekcích je to přestane bavit a zklamaně škemrají, aby tam už nikdy nemusely? Spousta z nás to zažila na vlastní kůži. Pokud dítě nepatří mezi malé procento nadaných, klidných a od přírody poslušných dětí, dril většiny učitelů hudby ho rychle přestane bavit. A je to velká škoda! Podpořte přirozený zájem dětí o hudbu a rytmus společným muzicírováním!

Téměř každé malé dítě zatouží hrát na nějaký hudební nástroj a rádo zpívá. Ale postupem času skutečný zájem o hudbu vydrží jen pár nadšencům. Čím to je? Možná proto, že je hned odvedeme kučiteli hudby, který se z dětí snaží vykřesat talent. Tvrdou dřinou. O etudách, tedy oblíbených cvičných skladbách se pak mnohým zdá ještě vdospělosti. Ale proč si nezahrát a nezazpívat jen takpro radost? Bez ohledu na hudební sluch, vyhlídky na koncertní pódia a krásu hlasu.

Rachtátka zkinder vajíček

Vytvořte si sdětmi vlastní doprovodný hudební nástroj, rachtátko, kterému se občas říká shaker vajíčko anebo maracas, což je původně mexický hudební nástroj, který se vyrábí ztykví. Ale stejně dobře vám poslouží i rýží nebo hrachem naplněná plastová vajíčka zoblíbených kinder vajíček.

Co budete potřebovat na rachtátka

  • plastové vajíčko
  • 2 lžičky zumělé hmoty
  • alobal
  • lepicí pásku
  • náplň do vajíčka (rýži, hrách, čočku, písek, drobné kamínky…)

Jak budete postupovat při výrobě rachtátka

1. Plastové vajíčko naplňte libovolným, drobným materiálem. Nejlépe se osvědčila rýže nebo hrách, ale můžete si vytvořit i nástroje srůzným obsahem, tedy i zvukem. Nejjemnější zvuky bude vydávat písek a rýže, pěkný rachot zase udělají drobné kamínky nebo malé hřebíčky.

2. Plastové vajíčko uzavřete, vložte mezi dvě plastové lžičky, a ty pak omotejte izolepou. Vše zabalte do kusu alobalu a vytvarujte do požadovaného tvaru.

3. Celý nástroj omotejte hustě lepicí páskou, klidně vněkolika vrstvách, aby vše dobře drželo pohromadě.

4. Z odlišně barevné lepicí pásky můžete vystříhat i ozdobné tvary, kterými hudební nástroj vylepšíte.

Znáte kazoo? Zahrajte si na membranofon abubínky

Kazoo je dechový nástroj, odborně membranofon nebo mirliton, který vydává bzučivý zvuk, vznikající vibrací papírové membrány. Vyrobíte ho ze dvou dřevěných špachtlí, mezi které napnete silnější gumičku a dalšími gumičkami obě špachtle spojíte. Správnou mezeru mezi špachtlemi zajistí dvě párátka.

Soustavu bubínků zase vytvoříte zvymytých, různě velkých plechovek, přes které přetáhnete ustřižené nafukovací balonky. A paličky? Na ty potřebujete velké korálky a tyčku, kterou zakoupíte vkaždém hobbymarketu.

Přidejte i jednoduchou kytaru z papíru

Papírovou kytaru zase můžete vyrobit zobyčejné krabice od bot. Do víka vyřízněte kruhový otvor a přes celou krabici natáhněte větší gumičky. Pod gumičky nalepte dřevěnou tyčku nebo stačí i obyčejnou tužku. Krk kytary vytvoříte zroličky od papírových utěrek.

Zahrajte si s dětmi společně i nějakou hru, kterou znáte ze svého dětství:


Přečtěte si také