Dětský pokoj

26. července 2018 06:00

redakce Prima Zoom

Jak zařídit pokojíček, aby bylo vaše dítě chytřejší než ostatní? Zkuste těchto 5 tipů

Všichni chceme, aby z našich dětí vyrostli noví Einsteinové. Vývoj potomků můžeme podpořit už hned v začátku tím, jak vybavíme jejich pokojíčky. Následující designové tipy jsou jednoduché a mohou odvést velký kus práce.

Úpravy pokoje zefektivní učení a rozvoj kognitivních funkcí a zároveň se dají chytře využít kdekoraci místnosti. Takže pokud zařizujete budoucí dětský pokoj, pamatujte, že nejen bezpečná postýlka je potřeba.

Nízké poličky

Vyberte otevřené úložné díly, které umístíte rovnou na podlahu. Dětem tak umožníte, aby si samy vybraly to, sčím si chtějí hrát. Mezi hračky umístěte leporela a obrázkové knížky, které se tak snáze dostanou dětem do ruky. Rozhodně je před nimi neschovávejte. Když se leporela a knížky zničí, není to zas taková škoda.

Stůl

Pořiďte malý stolek, třeba plastový soblými hranami. Děti naučíte, že pracovní stůl kživotu patří. Zvyknou si ho používat od útlého věku a do života se jim to bude hodit. Mohou si u něj hrát, kreslit si na něm a bude jen jejich.

Vzpomínky

Dětem je potřeba vyprávět a zároveň udržet jejich pozornost co nejdéle. Jako podklad vám nemusí sloužit jenom knížky a pohádky. Zkuste vzít i fotografie členů rodiny a vyprávět příběhy ze svého života. Do pokoje tak můžete vzít i album sfotografiemi, ve kterém snímky budou vbezpečí (případně použijte jen kopie originálních fotek).

Živé barvy

Trvá pět měsíců života, než dítě zvládne rozeznat nuance mezi podobnými barvami, jako jsou třeba oranžová a červená. Pro novorozeňata tak barvy roli nehrají, o to důležitější úlohu mají potom. Nebojte se barev vdětských pokojích a vyjděte zklasické škály pastelových barev. Růžová a modrá jsou beztak přežitá klišé. Dítě se barevnými objekty zabaví, naučí se rozeznávat i menší rozdíly mezi barvami a může najít bližší vztah kumění.

Vyvážený design

Nic ale nepřehánějte. Neudělejte zpokojíčku cirkus nebo zoologickou zahradu. Zároveň ale upusťte od minimalismu, ať má dítě dostatek vjemů a dostatek věcí, kterými se vpokojíčku zabaví.

Sdílejte článek

Přečtěte si také