Knihomol, nebo horolezec? Tipy na vybavení pokojíčku podle dětské povahy

Plánujete přestavbu dětského pokoje? Připravte se na nákup vybavení, které bude účelné i pěkné. Dětské požadavky se však mnohdy liší od představ dospělých. Jak vybrat nábytek pro děti podle jejich povahy? Přinášíme inspirativní tipy.

Pokojíček je investice

Vyhledat ideální dětské vybavení pokoje vám možná chvíli potrvá. Pokud však nešlápnete vedle, čekají vás odpoledne plná zaslouženého klidu. Vyjděte dětem vstříc a nabídněte jim pokoj, který je bude opravdu bavit. Předem se však připravte na investici – dětský nábytek se všemi normami, pěkným designem a vkvalitním provedení může vaši peněženku potrápit. Pokud potřebujete nakoupit hned a úspory se rozkutálely, pomůže vám půjčka on-line. Dětský nábytek a vybavení však můžete sehnat i levněji, vyčkejte na slevové akce vobchodech nebo se porozhlédněte vbazarech.

Co pořídit do dětského pokoje?

Nejprve se zamyslete nad povahou a koníčky vaší ratolesti. Máte doma malého horolezce, který se pořád snaží šplhat ke stropu? Pomozte mu vybít fyzickou energii houpačkou, závěsným vakem, domácí minitělocvičnou nebo horolezeckou stěnou. Nebo je vaše dítko spíše hloubavé a předpovídáte mu kariéru vědce? Bude určitě potřebovat velký stůl na poznámky, prostornou knihovnu a poličky na vystavení svých úlovků a výsledků pokusů. Další tipy najdete níže:

  1. Pro rozdováděné děti, které chvíli neposedí, se hodí veškeré „tělocvičné“ vybavení. Snažte se jej umístit podél stěn nebo vymyslete uchycení ke stropu (např. vpřípadě závěsných houpaček). Samozřejmě dbejte na bezpečnost, stabilitu a nosnost. Uprostřed pokoje by měl zůstat volný prostor pro tancování, pobíhání, skákání a hraní shračkami.
  2. Malí umělci, kteří rádi tvoří a malují, potřebují dostatečně velký stůl umístěný nejlépe u okna. Aby mohli svá díla vystavit, počítejte spoličkami nebo prázdnou stěnou na obrázky. Pro výstavku maleb vám skvěle poslouží síť napnutá na stěně a dřevěné kolíčky. Zeď neponičíte a galerii můžete snadno obměňovat. Podobně vám poslouží i velká magnetická tabule.
  3. Pro čtenáře a knihomily nezapomeňte pořídit velkou knihovnu, čtecí křeslo a pořádnou lampu. Nejen děti svlastním světem ocení také domeček, teepee nebo bunkr, do kterého se mohou schovat a užít si soukromí. Vybavení vybírejte sohledem na dětská záda a oči a umístěte jej kdostatečně silnému zdroji světla. Pokud máte doma budoucího spisovatele, počítejte do budoucna snárůstem knížek a prostor pro knihy předimenzujte. Jestliže vašeho potomka čtenářská vášeň opustí, snadno knihovnu přetvoříte pomocí pěkných úložných boxů na místo pro uskladnění nekonečného hračkového nepořádku.

Nevíte, co vybrat? Zeptejte se malého nájemníka

Ať už má váš potomek jakékoli záliby, snažte se mu vyjít vstříc. Pokojíček se pak stane jeho nejoblíbenějším místem a poskytne vám prostor pro trochu oddechu. Před nákupem jakéhokoli dětského vybavení se však zajímejte o jeho bezpečnost – nezávadný materiál, kvalitní provedení bez škvír a ostrých hran a také správná instalace a používání vám zaručí, že pokojíček bude pro dítě bezpečnou zónou. A pokud vám dojde fantazie, nebojte se malého obyvatele zeptat na jeho názor a touhy – vždyť vpokojíčku bude čas trávit zejména on.


Přečtěte si také