Bydlení

23. srpna 2017 06:00

Tereza Javorová

DIY: Vytvořte ze staré školní židle originální designový kousek! Budete potřebovat jen staré džíny

Máte doma starou židli, která by potřebovala nový kabátek? Na její jednoduchou proměnu budete potřebovat jen trochu šikovnosti a staré džíny. Poradíme vám, jak na to.

Pro výrobu originální "džínové" židle potřebujeme starou školní židli s kovovou konstrukcí, typickou pro učebny základních škol, a staré džíny, které vám jenom zabírají drahocenný prostor ve skříni. Že si to nedovedete představit? Postupujte dle našeho návodu a uvidíte sami, že je to celkem jednoduché.

Krok 1

Nejprve je nutné odstranit ze židle starý dřevěný sedák, který použijeme jako šablonu pro džínový sedák. Jelikož je původní sedák přinýtován, budete potřebovat nýty obrousit pomocí brusky na kov a následně vyklepnout zbytek nýtu pomocí hřebíku.

Krok 2

Následuje proces stříhání jednotlivých dílů. Na sedák budeme potřebovat alespoň dvacet vrstev džínoviny, která může být prokládána jinou látkou, například starým prostěradlem. Docílíme tak zvýšení pevnosti sedáku. To samé provedeme také pro opěrák židle, kde může být vrstev o něco méně, ale obecně platí, čím více vrstev, tím pevnější bude výsledná židle.

Krok 3

Jakmile budete mít všechny díly nastříhané, následuje lepení vrstev ksobě. Každý díl je nutno natřít polyvinylacetátovým lepidlem (např. Duvilax) po celé ploše látky a přitlačit na ni další díl. Po navrstvení a slepení všech vrstev je nutné položit slepený plát na starý dřevěný opěrák a sedák, obalený vpotravinové fólii, aby šla deska snadno odlepit. Takto připravené dílce je třeba následně zatížit pomocí pytle spískem či hlínou, aby byla pokryta celá vrstva a nevytvářela neslepená místa. Oba díly nechte zatížené v suchém prostředí minimálně čtyři dny až jeden týden.

Krok 4

Po vytvrdnutí lepidla, kčemuž dojde odpařením vody zlepidla, by měla být deska dostatečně tvrdá a pevná. Zbývá už jen vyrobit vysněnou židli. Pomocí úhlové brusky, lidově nazývané flexa, je nutné sedák i opěrák obrousit na požadovaný tvar a následně pak do obou dílů vyvrtat otvory pro šrouby. Ve finále přišroubujeme opěrku i sedák ke kovové konstrukci. Tu si předem během vytvrzování můžeme nalakovat libovolnou barvou. V případě autorů židle byla použita černá barva, ale dobře by mohla vypadat také výrazná žlutá či červená. Pro lakování byla použita barva ve spreji pro jednolitý vzhled.

Krok 5

Poslední krok je přišroubování opěrky a sedáku ke konstrukci. Poté už se můžete posadit na vlastnoručně vyrobenou novou židli!

Foto: archiv Aleny Sobotkové

(aso)

Další články:


Přečtěte si také