Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Dobré dveře nikdy nedoslouží aneb 17 skvělých tipů, jak je ještě využít

Majstrštyky se starými dveřmi.
Vydáno: 23.10.2014
Houpačka na verandě nemusí být špatný nápad. Máte-li doma i staré dveře, pak máte i materiál, ze kterého ji můžete udělat. Nakonec stačí jen připevnit masivní řetěz.
Autor: Bilder.shdongliang.net Houpačka na verandě nemusí být špatný nápad. Máte-li doma i staré dveře, pak máte i materiál, ze kterého ji můžete udělat. Nakonec stačí jen připevnit masivní řetěz.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Říká se, že starého psa novým kouskům nenaučíš. U starých dveří to ale v žádném případě neplatí. Když už se vám nelíbí a nechcete je renovovat a znovu vsadit do stejné zárubně, můžete si z nich udělat nebo nechat vyrobit jiný užitečný nábytek. Dokonce s nimi lze obložit i desetipatrový dům.

Dřevo je jedinečný materiál, se kterým se dá úžasně pracovat. U starých dveří se právě s tím počítá. Stačí je totiž zbavit laku a vykoukne na vás krásně strukturovaná dřevěná hmota. U novějších dveří, které nebyly vyrobeny z masivního dřeva, ale pouze z dřevotřísky či dřevovláknité hmoty a jsou potažené dýhou nebo fólií, je možností jejich dalšího zpracování o něco méně, ale i s nimi s dá pěkně „pohrát“. Nejhůře z hlediska dalšího zpracování jsou na tom nejlehčí dveře, jejichž náplň tvoří papírová voština. Ale i pro ty jeden nápad na jejich další využití máme.

V kuchyni a ve spíži se hodí každá polička. Když ještě navíc pěkně vypadá, potěší i oko.

Vyrobte si sexy police ze starých dveří

Máte-li tedy staré dveře z masivního dřeva nebo z dřevěné hmoty s dýhou, můžete si z nich vytvořit třeba stůl. Záleží na tom, jestli má na sobě deska dveří nějaké vlysy nebo výstupky. Ale ani to nemusí být problém. Na dveře, k nimž přiděláte nohy (dají se koupit samostatně v nejrůznějším provedení) dáte skleněnou desku. Nejlepší je kalené sklo, které je odolnější. V prohlubních lze sklo podepřít transparentní gumovou výplní. U menších třeba plastovými či gumovými čočkami.

Zajímavé využití dřevěné desky dveří najdeme i v podobě lavice s vysokým opěradlem, nebo dokonce houpačky. Vtipné a celkem nenáročné je třeba spojit troje dveře k sobě po stranách a vytvořit si paraván. To je právě ta úprava dveří, která se skvěle hodí pro ty lehké s výplní z papírové voštiny.

Paraván ze starých dveří. To je vhodný nápad i pro ty nejlehčí dveře vyplněné jen papírovou voštinou. Na obrázku jsou ale staré masivnější dveře.
Autor: Samospetit.wordpress.com Paraván ze starých dveří. To je vhodný nápad i pro ty nejlehčí dveře vyplněné jen papírovou voštinou. Na obrázku jsou ale staré masivnější dveře.

Pokud byste chtěli na staré masivnější dveře přidělat nějaké poličky, i to je možné. Můžete klasicky navrtat konzole (držáky) poliček a na ně už jen opracovaná prkénka. Případně lze dveře rozříznout podélně a vytvořit z nich skvělý policový nábytek do rohu místnosti. V pravém úhlu spojené půlky dveří pak mohou držet dohromady nejen kovové spojky vzadu, ale i trojúhelníkové poličky. Důležité je u obou provedení myslet na to, jak pak takový dveřní policový nábytek připevníme ke stěně.

Staré propracované dveře však mohou sloužit i jako vkusné čelo postele. Dnes si totiž můžete v podstatě celou postel složit z různých dílů (nohy, rám pro rošty, rošty...), které k sobě pochopitelně pasují, a dotvořit si postel podle sebe. Tak proč ne s čelem ze starých pěkných dveří s novým bezbarvým nebo barevným lakem?

Možností, jak naložit se starými dveřmi je opravdu mnoho. Záleží na nápadu. A jak víme, fantazie je bezbřehá. Jen se podívejte do naší galerie, co všechno se dá ze dveří udělat, třeba i fasáda desetipatrového domu.

(fis)

Mohlo by vás ještě zajímat:

Stačí pár věcí. Vyrobil truhlář Jakub Repper

Také milujete „recy věci“?

Květináče natřené tabulovou barvou mají šmrnc.

Tabulová barva je skvělá dekorace: Zkuste ji na květináč, dýni či schodiště

Připravte si šicí stroj a hezkou bavlněnou látku. Velikost a tvar polštářku je jen na vás, obvyklé jsou rozměry od 15 x 15 cm do 30 x 20 cm. Rozprostřená vrstva pecek by měla být asi 3cm

Co s peckami z třešní? Vyrobte si polštářek

Květináče natřené tabulovou barvou mají šmrnc.

Tabulová barva je skvělá dekorace: Zkuste ji na květináč, dýni či schodiště

Článek je zařazen v:
Speciály:
Reklama