Bydlení

23. října 2014 06:00

Markéta Zídková

Dobré dveře nikdy nedoslouží aneb 17 skvělých tipů, jak je ještě využít

Majstrštyky se starými dveřmi.

Říká se, že starého psa novým kouskům nenaučíš. U starých dveří to ale v žádném případě neplatí. Když už se vám nelíbí a nechcete je renovovat a znovu vsadit do stejné zárubně, můžete si z nich udělat nebo nechat vyrobit jiný užitečný nábytek. Dokonce s nimi lze obložit i desetipatrový dům.

Dřevo je jedinečný materiál, se kterým se dá úžasně pracovat. U starých dveří se právě s tím počítá. Stačí je totiž zbavit laku a vykoukne na vás krásně strukturovaná dřevěná hmota. U novějších dveří, které nebyly vyrobeny z masivního dřeva, ale pouze z dřevotřísky či dřevovláknité hmoty a jsou potažené dýhou nebo fólií, je možností jejich dalšího zpracování o něco méně, ale i s nimi s dá pěkně „pohrát“. Nejhůře z hlediska dalšího zpracování jsou na tom nejlehčí dveře, jejichž náplň tvoří papírová voština. Ale i pro ty jeden nápad na jejich další využití máme.

Máte-li tedy staré dveře z masivního dřeva nebo z dřevěné hmoty s dýhou, můžete si z nich vytvořit třeba stůl. Záleží na tom, jestli má na sobě deska dveří nějaké vlysy nebo výstupky. Ale ani to nemusí být problém. Na dveře, k nimž přiděláte nohy (dají se koupit samostatně v nejrůznějším provedení) dáte skleněnou desku. Nejlepší je kalené sklo, které je odolnější. V prohlubních lze sklo podepřít transparentní gumovou výplní. U menších třeba plastovými či gumovými čočkami.

Zajímavé využití dřevěné desky dveří najdeme i v podobě lavice s vysokým opěradlem, nebo dokonce houpačky. Vtipné a celkem nenáročné je třeba spojit troje dveře k sobě po stranách a vytvořit si paraván. To je právě ta úprava dveří, která se skvěle hodí pro ty lehké s výplní z papírové voštiny.

Pokud byste chtěli na staré masivnější dveře přidělat nějaké poličky, i to je možné. Můžete klasicky navrtat konzole (držáky) poliček a na ně už jen opracovaná prkénka. Případně lze dveře rozříznout podélně a vytvořit z nich skvělý policový nábytek do rohu místnosti. V pravém úhlu spojené půlky dveří pak mohou držet dohromady nejen kovové spojky vzadu, ale i trojúhelníkové poličky. Důležité je u obou provedení myslet na to, jak pak takový dveřní policový nábytek připevníme ke stěně.

Staré propracované dveře však mohou sloužit i jako vkusné čelo postele. Dnes si totiž můžete v podstatě celou postel složit z různých dílů (nohy, rám pro rošty, rošty...), které k sobě pochopitelně pasují, a dotvořit si postel podle sebe. Tak proč ne s čelem ze starých pěkných dveří s novým bezbarvým nebo barevným lakem?

Možností, jak naložit se starými dveřmi je opravdu mnoho. Záleží na nápadu. A jak víme, fantazie je bezbřehá. Jen se podívejte do naší galerie, co všechno se dá ze dveří udělat, třeba i fasáda desetipatrového domu.

(fis)

Mohlo by vás ještě zajímat:

[[nid:2410122]]
Sdílejte článek

Přečtěte si také