17. června 2014 05:55
Markéta ZídkováCo s peckami z třešní? Vyrobte si polštářek
Pecky z třešní mají vícero využití. Můžete je střílet po sousedech anebo si z nich vyrobit polštářek.
Přinášíme tip pro všechny milovníky přírodních materiálů, alternativní medicíny, dobrých nápadů, recyklace a hlavně – třešní... Těch totiž musíte sníst opravdu hodně, abyste si mohli zhotovit polštářek plněný třešňovými peckami. Odměnou vám bude příjemný společník s vůní sladkého dřeva, který vás potěší při relaxaci a uleví při bolestech. Polštářek se používá jako obklad. Je tvárný a přizpůsobí se každému záhybu těla. Přesýpání pecek a jejich zvuk vás nepřestane bavit (je to něco podobného, jako praskání bublinkové fólie).
To hlavní – sběr a čištění pecek
Pro získání většího počtu pecek je ideální nějaká větší akce, například výroba džemu, vypeckovaného kompotu.
Střádejte pecky a sušte je na slunci, aby nezačaly plesnivět. Až nastřádáte přibližně litr třešňových pecek, což odpovídá velkému koši třešní, můžete se pustit do čištění. Pecky lze čistit několika způsoby. První z nich je pecky povařit a po malých částech nasypat do pracího sáčku (nebo staré ponožky) a dlaněmi mnout, až se pecky očistí jedna o druhou. Potom pecky i sáček propláchněte vodou.
Pecky můžete dát také do myčky na nádobí mezi dva svázané cedníky s většími otvory. Pecky se takto nevymyjí hned napoprvé, bude potřeba více cyklů. Můžete je nasypat i do košíčku na příbory, ale mnohé z nich budou během mytí vyplaveny do prostoru myčky.
Nejvíce se mi osvědčilo praní v pračce. Pecky nasypte do pracího sáčku a důkladně uzavřete. Pro zmírnění nárazů přidávám do pračky starý ručník. Většinou stačí jeden cyklus praní, ale musíte pak pračku vyčistit od kousků třešňové dužiny.
Pecky pak nechte důkladně vyschnout na sluníčku.
Vlastní výroba polštářku
Připravte si šicí stroj a hezkou bavlněnou látku. Velikost a tvar polštářku je jen na vás, obvyklé jsou rozměry od 15 x 15 cm do 30 x 20 cm. Rozprostřená vrstva pecek by měla být asi 3 cm.
Pokud se vám nechce střádat pecky a pracně se s nimi čistit (ani se vám nedivím), můžete si je zakoupit ve speciálních hobby obchodech už vyčištěné. Anebo si kupte rovnou hotový polštářek.
Použití polštářku
Pecky z třešní mají mimořádnou schopnost vstřebávat teplotu, ať už teplo nebo chlad, a udržet ji po dlouhou dobu. Po staletí teplé a studené obklady ulevují od mnoha druhů bolesti. Za tímto účelem se také využívá například pšenice, lněné semínko a rašelina.
Nahřáté třešňové pecky se používají při různých zdravotních obtížích, jako jsou bolesti zad, šíje, břicha, kloubů, svalů, také při nachlazení k uvolnění čelních dutin, při migréně a bolestech hlavy. Výborné jsou na prohřátí průdušek, studených nohou a rukou, k nahřátí před masáží a při potížích s usínáním. Použít je můžete i při menstruačních bolestech a na bříško při dětských kolikách. Polštářek přikládejte raději přes oblečení nebo ručník, protože pecky mohou být velmi horké, a přikryjte ručníkem nebo dekou, aby si déle udržel teplotu.
Konejšivé polštářky z třešní - Obrázek 9 Zdroj: veh
Vychlazený polštářek použijete na ochlazení kloubních či svalových zánětů, na vymknutý kotník, otoky, štípance a spáleniny. Studené suché pecky jsou často příjemnější než ledový mokrý obklad.
Nahřívání a chlazení
Pecky v polštářku můžeme nahřát v mikrovlnné troubě, ale také na kamnech, v remosce, na horkém radiátoru nebo žehličkou. Zapůsobit může i aromaterapie – nahřáté třešňové pecky uvolňují sladké třešňové aroma podobné třešňovému kompotu.
Chlad akumulujeme v mrazáku. Polštářek za tímto účelem zabalíme do igelitového sáčku.
Údržba
Polštářek můžete prát v pračce. Třešňovým peckám voda neuškodí.
(veh)
Mohlo by vás zajímat: