reklama

Pěkný dřevěný špalek modernímu interiéru sluší. Vyrobte si stolek nebo křeslo

Simona Sedláčková
28. ledna 2021
Líbí se vám kus poctivého dřeva zakomponovaného do interiéru a hledáte nejjednodušší způsob, jak získat pěkně narostlý dřevěný špalek? Vypravte se na pilu a domluvte se na odkupu kusu kulatiny. Je to nejlepší cesta, jak pořádný špalek získat. V lese rozhodně stromy nekácejte a na svém pozemku také ne. Proč? Špalek by mohl obsahovat dřevokazné houby nebo brouky a jako takový by se do bytu nehodil.
reklama

Jak si vybrat ten správný špalek

Nejlepší špalek bývá z listnatého stromu s tvrdým, ale pružným dřevem, který nebude náchylný k praskání. Buk je sice tvrdý, ale časem ho bude zdobit nebo možná spíš hyzdit nějaká ta prasklina. Lepší varianta je tvrdý dub, ale nejlepší dřevo, tvrdé i pružné zároveň, poskytuje jasan.

Jak ošetřit přírodní dřevo

Přírodní dřevo je krásné, ale než ho dáte do bytu, potřebuje péči. Nejprve ze špalku odstraňte kůru, pak celý povrch ohlaďte smirkovým papírem nebo jemnou bruskou, a nakonec přidejte povrchovou úpravu.

Při ošetření dřeva můžete volit mezi lakem,olejem nebo voskem na dřevo. Bezbarvý lak, i když matný, sice nebude na dřevě patrný hned na první pohled, ale znát bude. Mnohem lepší budou oleje a vosky, které zachovávají přírodní vlastnosti dřeva a jsou příjemnější na dotek. Dřevo ošetřené voskem či olejem je vyživené, chráněné a může navíc dýchat a vypouštět do vzduchu vonné silice, což je vlastnost, kterou milovníci přírodního dřeva jistě ocení.

Zajímavou variantou bude i barevný nátěr. Špalek natřete vybranou barvou, ale řeznou plochu ponechte v

přírodním provedení.

Jak doma využít pořádný kus dřeva?

Ošetřený špalek využijte třeba jako noční stolek a můžete ho ještě vylepšit zářezem na knihy a časopisy nebo vyříznutým otvorem, který bude sloužit jako úložný prostor.

Zalíbila se vám práce se dřevem? Vytvořte si i podobné křesílko, pokud tedy netrváte na pohodlí měkkých polštářů.

Pokud se vám nepodaří získat rovnou veliký kus dřeva, můžete skládat i několik kusů kulatiny na sebe.

Využijte i menší kusy kulatiny

Nesehnali jste velký dřevěný špalek, ale surového dřeva v bytě se vzdát nechcete? Vyrobte si stolek, na který budete potřebovat jen silnější plát.

A na závěsnou polici na květiny vám bude stačit ještě o něco méně dřevěného materiálu.

Další skvělé nápady:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama