Bydlení

14. března 2023 13:00

Simona Sedláčková

Pěkný dřevěný špalek modernímu interiéru sluší. Vyrobte si stolek nebo polici

Líbí se vám kus poctivého dřeva zakomponovaného do interiéru a hledáte nejjednodušší způsob, jak získat pěkně narostlý dřevěný špalek? Vypravte se na pilu a domluvte se na odkupu kusu kulatiny. Je to nejlepší cesta, jak pořádný špalek získat. V lese rozhodně stromy nekácejte a na svém pozemku také ne. Proč? Například proto, že špalek by mohl obsahovat dřevokazné houby nebo brouky a jako takový by se do bytu nehodil.

Jak vybrat ten správný špalek

Nejlepší špalek bývá z listnatého stromu s tvrdým, ale pružným dřevem, který nebude náchylný k praskání. Buk je sice tvrdý, ale časem ho bude zdobit nebo možná spíš hyzdit nějaká ta prasklina. Lepší varianta je tvrdý dub, ale nejlepší dřevo, tvrdé i pružné zároveň, poskytuje jasan. Takový špalek můžete využít venku na zahradě i doma v pokoji.

Jak ošetřit přírodní dřevo

Přírodní dřevo je krásné, ale než ho dáte do bytu, potřebuje péči. Nejprve ze špalku odstraňte kůru, pak celý povrch ohlaďte smirkovým papírem nebo jemnou bruskou a nakonec přidejte povrchovou úpravu.

Při ošetření dřeva můžete volit mezi lakem, olejem nebo voskem na dřevo. Bezbarvý lak, i když matný, sice nebude na dřevě patrný hned na první pohled, ale znát bude. Mnohem lepší budou oleje a vosky, které zachovávají přírodní vlastnosti dřeva a jsou příjemnější na dotek. Dřevo ošetřené voskem či olejem je vyživené, chráněné a může navíc dýchat a vypouštět do vzduchu vonné silice, což je vlastnost, kterou milovníci přírodního dřeva jistě ocení.

Zajímavou variantou bude i barevný nátěr. Špalek natřete vybranou barvou, ale řeznou plochu ponechte v přírodním provedení.

Jak doma využít pořádný kus dřeva?

Ošetřený špalek využijte třeba jako noční nebo konferenční stolek a můžete ho ještě vylepšit zářezem na knihy a časopisy nebo vyříznutým otvorem, který bude sloužit jako úložný prostor.

Pokud se vám nepodaří získat rovnou veliký kus dřeva, můžete skládat i několik kusů kulatiny na sebe.

Využijte i menší kusy kulatiny

Nesehnali jste velký dřevěný špalek, ale surového dřeva v bytě se vzdát nechcete? Vyrobte si stolek, na který budete potřebovat jen silnější plát a v hobbymarketu k němu koupíte kovové nožky.

A na závěsnou polici na květiny vám bude stačit ještě o něco méně dřevěného materiálu.

Zdroj: https://www.barvy-na-drevo.cz/rubriky/blog-o-barvach-na-drevo/prirodni-natery-na-drevo/; https://www.denik.cz/stavba/lak-lazura-olej-nebo-vosk-cim-nejlepe-osetrit-drevo-20190612.html

Sdílejte článek

Přečtěte si také