Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Bydlení

Dům na svahu přehrady? Možné je všechno

Horší místo ke stavbě než je příkrý svah vodní nádrže by pohledal.
Vydáno: 27.07.2016
Stavba na příkrém svahu Lipenské vodní nádrže byla náročná

Umístit dům na příkrý svah Lipenské vodní nádrže, který má navíc i nepříznivou severovýchodní orientaci, nebylo právě jednoduché. Spodní část, betonový sokl, v sobě skrývá ložnice spojené s venkovním prostředím terasou a v suterénu malé wellness jakož i technické zázemí domu. Na soklu napříč posazený prosklený hranol má přesahy 8 metrů na obě strany a levituje tak mezi stromy nad jezerem.

Jídelna s obývacím pokojem jsou spojené
Jídelna s obývacím pokojem jsou spojené
Tomáš Balej

Oč pernější chvilky zakoušela dvojice architektů z pražské kanceláře Uhlík Architekti u svých monitorů, o to lépe se obyvatelům tohoto domu shlíží skrze prosklenou fasádu na vodní hladinu nádrže. Atypická podoba domu si žádala speciální konstrukci. Sokl tvoří sendvičová železobetonová konstrukce, zatímco horní hranol drží pohromadě přičiněním ocelové příhradové konstrukce opláštěné odolnými kompaktními laminátovými deskami HPL.

Přehřátí v létě pomáhají zabránit skládací okenice, které mohou fasádu i zcela uzavřít. Náklady na vytápění tohoto domu situovaného v poměrně veliké nadmořské výšce 745 m.n.m pomáhá snížit tepelné čerpadlo napojené na hloubkové vrty.

 

Odvážné a přitom funkční řešení domu pojmenovaného Vila Frýdava zaujalo mezinárodní porotu klání Česká cena za architekturu, která jej nominovala do dalšího kola soutěže.

(dah)

Foto: archiv ČCA, Tomáš Balej

Mohlo by vás zajímat:

Čtyři spřátelené páry si postavily své letní bungalovy vedle sebe

Čtyři kamarádi, čtyři bungalovy na jednom pozemku

Dům jistí ocelové skoby

Žili byste v domě, který visí na hraně útesu?

Do mini bytu Adama Rujbra se vejdou i krbová kamna

Podívejte se, jak architekt dostal na 21 m2 kuchyň, obývák i ložnici

Reklama
Článek je zařazen v: bydlení, novostavba, dům s výhledem, dům u vody
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama