reklama

Dům na svahu přehrady? Možné je všechno

bras
27. července 2016
Horší místo ke stavbě než je příkrý svah vodní nádrže by pohledal.
reklama

Umístit dům na příkrý svah Lipenské vodní nádrže, který má navíc i nepříznivou severovýchodní orientaci, nebylo právě jednoduché. Spodní část, betonový sokl, v sobě skrývá ložnice spojené s venkovním prostředím terasou a v suterénu malé wellness jakož i technické zázemí domu. Na soklu napříč posazený prosklený hranol má přesahy 8 metrů na obě strany a levituje tak mezi stromy nad jezerem.

Oč pernější chvilky zakoušela dvojice architektů z pražské kanceláře Uhlík Architekti u svých monitorů, o to lépe se obyvatelům tohoto domu shlíží skrze prosklenou fasádu na vodní hladinu nádrže. Atypická podoba domu si žádala speciální konstrukci. Sokl tvoří sendvičová železobetonová konstrukce, zatímco horní hranol drží pohromadě přičiněním ocelové příhradové konstrukce opláštěné odolnými kompaktními laminátovými deskami HPL.

Přehřátí v létě pomáhají zabránit skládací okenice, které mohou fasádu i zcela uzavřít. Náklady na vytápění tohoto domu situovaného v poměrně veliké nadmořské výšce 745 m.n.m pomáhá snížit tepelné čerpadlo napojené na hloubkové vrty.

Odvážné a přitom funkční řešení domu pojmenovaného Vila Frýdava zaujalo mezinárodní porotu klání Česká cena za architekturu, která jej nominovala do dalšího kola soutěže.

(dah)

Foto: archiv ČCA, Tomáš Balej

Mohlo by vás zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama