29. září 2014 06:00
Markéta ZídkováPodívejte se, jak architekt dostal na 21 m2 kuchyň, obývák i ložnici
Architekti na příkladu titěrného bytu zřízeného v bývalé prádelně předvádějí veřejnosti, jak efektivně využít každý centimetr. Mini byt v Brně můžete navštívit a taky se v něm ubytovat třeba jen na jednu noc.
Obytný prostor v pavlačovém domě v centru Brna v Lidické ulici, který si pro svůj experiment zvolilo studio Adam Rujbr Architects, nese označení mini byt plným právem. Jeho rozlohu 21 m2 lze přirovnat ke stavu, kdy je na plochu běžného pokoje vtěsnán celý byt.
Prádelna v podkroví čtyřpatrového domu, kterou po desítky let nikdo nevyužíval, byla v žalostném stavu. Do místnosti s malým železným okénkem mocně zatékalo, zdi plesnivěly a na podlaze se držela voda. Prádelna měla zaslepený vývod kanalizace i vody a jen bídný rozvod elektřiny. Díky klenutému stropu se však jednalo o unikátní prostor. Architekti se také rozhodli místnost ozvláštnit tím, že nechali osekat a očistit jednu z cihlových stěn.
Útulné bydlení na 21 metrech čtverečních - Obrázek 2 Zdroj: Archiv Adam Rujbr Architects
Jedna věc slouží mnoha účelům
Architekti však vytvořili zcela funkční byt, který je možné si pronajmout za cenu 1400 Kč na noc nebo ho navštívit jako showroom, kde si můžete prohlédnout moderní technologie a různé vtipné vychytávky. Více na www.livingshowroom.cz
Ambice strůjců projektu byly veliké. Zařídit na 21 metrech důstojné a funkční bydlení je o poznání obtížnější, než do místnosti postavit postel a pronajmout ji existencím, které v peřinách kromě spánku i obědvají a pracují.
Klíčem ke kýženému záměru bylo multifunkční zařízení. Stolek má málo typickou výškově stavitelnou podnož, která funguje ve spodní poloze jako konferenční stolek a ve vrchní jako stolek jídelní. Tomuto lze přizpůsobit i výškově stavitelná křesílka. Otočením křesílek a vyklopením skryté pracovní desky zpod knihovny rázem vzniknou dvě plnohodnotná pracovní místa. Kuchyňská linka záměrně vypadá jako komoda se zásuvkami. Pracovní plocha je z jediného kaleného černého skla, do něhož je vsazena skleněná varná deska. Ta je tím pádem v jedné rovině s pracovní plochou a nijak ji tedy neomezuje. Lednice i pračka jsou ve skříni na chodbě, a to nad sebou.
I s luxusním zařízením mini byt vyšel na 400 tisíc korun. Náklady na rekonstrukci činily 180 000 Kč, vybavení stálo 240 000 Kč. Každé dva roky by se přitom měl byt obměnit, aby návštěvníkům ukazoval stále nové prvky a trendy.
I mini byt lze rozdělit do zón
Přestože jsou tři, ani protichůdné denní činnosti se zcela neoddělují. To se týká zejména první zóny určené jak pro spánek, tak i pro práci a odpočinek. Architekti jí ovšem vzhledem k času, který obyvatelé v této zóně tráví, věnovali největší část bytu. Druhou a třetí zónu představuje zóna pro vaření a osobní hygienu. Funkčnost jednotlivých zón podporuje integrované osvětlení. Zřejmě po vzoru automobilek a jejich finty, jak opticky zvětšit interiér auta, je i v mini bytě zabudované podsvícení. Světélkuje jak postel a kuchyňská linka, tak i cihlová stěna nebo sprchový kout.
Další realizace studia Adam Rujbr Architects najdete ZDE.Vyspělé technologie
Mini byt z podstaty neohromí prostorností, o to víc se ale snaží zaujmout technologickým vybavením. Mezi to patří kvalitní ozvučení, na něž je napojen i televizor. Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch v zimě prostor vytápí a v létě funguje jako klimatizace. Boiler opatřený gsm modulem lze ovládat na dálku prostřednictvím mobilního telefonu. V předsíni je podlahové topení. Do prostoru se však vešla i krbová kamna, a i když je to k neuvěření, miniaturní byt má i pokoj pro hosty. Vznikl pod šikminou střechy a slouží opravdu jen pro přespání jednoho člověka.
(dah)
Mohlo by vás zajímat: