Bydlení

13. července 2016 06:00

Markéta Zídková

Dům od ateliéru 3+1 architekti nabízí úchvatný výhled na Labe

Malíř by tu z výhledu nespustil oči!

Skromnost a nápaditost by mohly charakterizovat pěkný rodinný dům s honosným výhledem na údolí, jemuž vévodí protékající Labe. Skromnost je míněna například ve zvolených materiálech ke stavbě a nápaditost zas najdete v řešení, které se inspirovalo předchozí stavbičkou a majitelům přineslo obdivuhodně příjemné a světlé bydlení.

Už při prvním pohledu na dům vás jeho podoba rozveselí. Co na tom, že při tom druhém zjistíte, že jde vlastně o výjimečně jednoduchou hranatou stavbu? V tom to právě vězí. Zastavěný prostor je maximálně využitý a ještě navíc evokuje podobu chaty, jež tu původně stála.

Postavili ji prarodiče dnešního majitele a zadavatele projektu. Architektonický ateliér 3+1 architekti se chatou inspiroval a navrhl moderní rekreační objekt s možností celoročního bydlení pro dvě osoby. Není divu, že dnes se v domě bydlí celý rok. No řekněte, kdo by odolal tomu úchvatnému výhledu v jakémkoli ročním období?

Obdivovat krajinu můžete z celého spodního patra, z terasy i dvou pokojíků v prvním patře. Všude je dost světla. Výborné je například řešení osvětlení schodiště, které množství světla předává dolů do obývacího pokoje spojeného s kuchyní. Prosklená schodištní chodba také opticky odděluje dvě horní místnosti, takže se z dálky zdá, že se na svahu nacházejí veselé rekreační domky dva.

Zastavěná plocha sice činí 113 m², ale užitná má 80 m² a terasa navíc disponuje téměř 50 m². I když se dnes i na malých pozemcích často staví rodinné domy jako malé paláce, tady je na poměrně velké zahradě osmdesátka metrů čtverečních dostatečná. To proto, že je využita téměř do posledního centimetru. Takže ve výsledku, a to i díky proskleným stěnám, máte pocit, že je všude dostatek prostoru. A pak, když jste v přírodě, v teplejších měsících to stejně každého láká ven.

Když se podíváte na svah z větší dálky, nic vás neruší. Nová stavba na sebe upozorní jen výraznější barevností, která vás bude trochu lákat podívat se na tu stavbičku tam nahoře pod lesem z blízka. Až budete dole pod domem, pak vás oblaží pocit rodinného tepla. Když bude totiž majitel dostatečně pilný, celý spodek terasy může naplnit polínky pro příjemné chvilky celé rodiny u rozzářeného krbu.

Řekněte, co si víc přát? Pro stavbu nebyl zapotřebí ani naddimenzovaný rozpočet. Základ je z betonu a zbytek stavby ze dřeva. Jistá nedůvěra u nás k dřevěným stavbám sice stále ještě panuje, když jsou ale fortelně zbudované a ještě před tím chytře vymyšlené, není se čeho bát. A navíc, tady v přírodě je dřevo pro dům zcela přirozeným řešením.

Foto: Pavel Plánička

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také