Bydlení

30. září 2014 06:00

Markéta Zídková

Dům pro motorkáře

Někdo při stavbě domu myslí na dětské pokoje, někdo na motorky.

Irský motorkář z Dublinu se rozhodl jednou provždy zbavit starostí o své motocykly a odstěhoval se spolu s nimi pod společnou střechu. V novostavbě navržené architektem-motorkářem je dobře všem.

Stroze a jednolitě působící moderní stavba je protikladem tradiční architektury irské metropole. Funkčnost domu s prostornou obytnou částí a dílnou předurčila už volba architekta z ateliéru ODOS, který je sám motorkář.

Zvenku přísně pravoúhlý dům je prostý jakýchkoli zdobných prvků. Předěl mezi interiérem a exteriérem utváří úhledný dvorek resp. střešní terasa. Garáž a servis jsou v rovině s okolním terénem a skryté za betonovými zdmi. Ve snaze sladit interiér s fasádou jsou i vnitřní stěny bílé. Dům zlidšťuje světlá dřevěná podlaha. Zajímavě působí rozměrné regály, které jsou součástí schodiště. Osobní ráz interiéru dodává sbírka uměleckých předmětů spolu se spoustou knih. Díky rozměrným oknům je uvnitř dostatek denního světla i dobrý výhled ven. Venkovní část s posezením slibuje příjemné chvíle strávené na vzduchu. Žaluzie a okenice podtrhují minimalistické pojetí domu a pomáhají chránit soukromí jeho obyvatel.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také