Bydlení

22. července 2016 06:00

Markéta Zídková

Dům utopený ve svahu v Roudnici ukrývá bazén, knihovnu i terasu

Propojení domu se svahem.

Bezmála 70 let po vylodění spojeneckých vojsk v Normandii ztuhl beton jednoho relaxačního zázemí v Roudnici nad Labem. Od bunkrů nelítostných obránců okupovaného území Francie je odlišuje terasa, bazén i knihovna.

Netypický roudnický dům s bazénem na válku odkazuje skutečně jen náhodou. Do svahu jej architekti nechali zapustit především proto, že se na témže pozemku nachází ještě hlavní dům, jemuž nemá konkurovat. Podle všeho se jim jejich záměr zdařil, protože s ním pokročili do druhého kola klání o Cenu české architektury.

Stavba s vzezřením bunkru jinak plní funkci společenského, sportovního a relaxačního zázemí s jen příležitostným bydlením. Jakkoli masivní betonová konstrukce může působit brutálně, v tomto případě ji autoři použili s opačným cílem. Robustní stavba se maximálně přizpůsobuje terénu, s nímž časem dokonale splyne. To jí propůjčuje i některé předem nezamýšlené kvality. Svým dokonalým maskováním totiž roudnický počin předčí i v úvodu zmíněné pevnosti!

„Zešikmené betonové stěny se částečně vysouvají z terénu, v průběhu života stavby budou mizet v zeleni. Postupem času nerozpoznatelné propojení svahu a domu vytvoří nový celek,“ popsal architekt Ivan Kroupa ze stejnojmenného ateliéru povahu svého atypického díla. Plyne z toho, že jediné, co tento dům v budoucnu prozradí, budou okna a dveře. Dost málo na to, aby jakýkoli navigátor či bombometčík mohl zahájit útok.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také