Bydlení

23. dubna 2015 05:45

Klára Beščecová

Festival Open House: V Praze se zdarma otevřou architektonické skvosty

Milovníci architektury si příští měsíc přijdou na své. Třetí květnový víkend se totiž bude v Praze konat první ročník festivalu architektury Open House Praha.

Ve dnech 16. a 17. května se v rámci festivalu s názvem Open House otevřou zájemcům více než tři desítky architektonicky zajímavých pražských budov, které jsou jinak veřejnosti většinou nepřístupné. Návštěvníci si je budou moci zdarma prohlédnout v sobotu a neděli mezi 10. a 18. hodinou.

Do akce se zapojí nejen technické stavby, ale také úřední budovy či sídla firem, kam jinak zvědavé oko kolemjdoucích nemá šanci nahlédnout. „Festival Open House zpřístupňuje budovy nebo jejich části, které jsou po většinu roku veřejnosti uzavřeny. Přitom tyto budovy tvoří tvář města a určují naše trasy, jimiž se mezi zástavbou pohybujeme. Chceme lidem přinést možnost zajít také jednou dovnitř a posílit tak zájem veřejnosti o své okolí,“ uvedla koordinátorka festivalu Andrea Šenkyříková.

Které domy se otevřou?

Svou účast na festivalu Open House Praha přislíbilo 34 objektů, které mohou nabídnout výjimečné interiéry, zajímavou historii nebo pozoruhodné výhledy na Prahu. V současné chvíli je jisté, že se návštěvníci budou moci těšit například na prohlídku Anežského kláštera, Paláce Kinských nebo Mramorového sálu Paláce Lucerna.

Dále se zájemcům otevřou brány budovy Ministerstva průmyslu a obchodu, Dům odborových svazů, Negrelliho viadukt nebo třeba moderní kancelářské komplexy jako je Artgen, Parní mlýny nebo Zlatý Anděl.

Do festivalu se zapojí například Kramářova vila a Invalidovna, o něž má veřejnost při každém otevření velký zájem. Jednáme ale i o zapojení méně známých objektů, například plynojemu vPraze 8 nebo laboratoře vysokých napětí na Elektrotechnické fakultě ČVUT,“ doplnil koordinátor festivalu Michal Tošovský.

Celý výčet zapojených budov najdete na stránkách festivalu Open House Praha. Od 4. května bude na tomto webu též probíhat rezervace vstupu do budov, které mají omezenou kapacitu. Organizátoři také chystají doprovodný program, který bude zveřejněn na stejném místě.

Ve dnech konání festivalu bude k dispozici infocentrum v hotelu Fusion v Jindřišské ulici.

Festival světového formátu

Samotný festival má ve světě již poměrně dlouhou tradici. Prvně se uskutečnil v roce 1992 v Londýně. Jeho zakladatelka Victoria Thornton se jeho prostřednictvím pokusila posílit vztah veřejnosti k městu a místu, za což byla následně oceněna Řádem britského impéria.

Od té doby se festival Open House konal také například v New Yorku, Římě, Tel Avivu, Buenos Aires a v řadě dalších světových metropolí. Vloni se festival blýsknul ve Vídni.První ročník Open House ve Vídni vloni vzáří navštívilo přes třicet tisíc lidí, což značně překročilo očekávání organizátorů. VPraze bude otevřen poloviční počet budov, ale ambice máme také vysoké,“ řekl Tošovský.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky Londýn New York festival Vídeň Řím architektura Praha Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky Open House Praha Anežský klášter Michal Tošovský Fakulta elektrotechnická ČVUT

Přečtěte si také