Bydlení

3. dubna 2015 05:40

Klára Beščecová

Dům umí změnit tvar: Otočná rezidence se na jaře rozvine jako květina

Ekologická, všestranná a přizpůsobivá – taková je novinka britských architektů.

Idea domu, jehož různé části nezávisle na sobě mění polohu podle polohy slunce, nálady majitelů, počasí či ročního období, trochu připomíná scény ze sci-fi filmů. Přitom právě takový dům před nedávnem vyvinuli dva architekti David Ben-Grünberg a Daniel Woolfson ze studia D*Haus Company, které se zabývá experimentálním designem a architekturou.

Označení experimentální je pro tuto stavbu více než výstižné. Tvůrci návrhu dům pojmenovali D*Dynamic a dodávají, že se jedná o dům pro každé roční období. Proč tomu tak je? Stavba byla od samého počátku koncipovaná tak, aby obstála i v nejtěžších klimatických extrémech. Toho dosahuje prostřednictvím možnosti flexibilního nastavení některých vnitřních prosklenějších stěn i masivnějších obvodových zdí, které se mohou pohybovat a variabilně přeskupovat pomocí systému kolejnic.

Chová se jako květina

Během tuhé zimy nebo při letním lijáku se dům může zavinout sám do sebe. Ve složené podobě má jeho půdorys tvar čtverce a připomíná klasické stavby pro rodinné bydlení. Jakmile ale přijde jaro a příjemné počasí, stavba zcela změní tvar a široce se otevře do okolí. Vnitřní stěny domu se promění ve stěny vnější, původní dveře se promění v okna a naopak.

Způsob, jakým dům reaguje na změny ve svém okolí, má podle autorů konceptu napodobovat přírodu. Imituje především květiny a jejich rozvíjení a zavíjení přizpůsobené okolním podmínkám. Na uspořádání domu má především vliv sluneční svit. Se solární energií pracuje D*Dynamics efektivně a využívá ji k vytápění i k ohřevu vody.

Jeden dům v osmi podobách

Dům se může rozložit celkem do osmi odlišných poloh. Svůj půdorys dokáže proměnit ze čtverce na trojúhelník. Jde tedy o vynikající ukázku využití aplikované matematiky ve světě architektury a designu. Cestu, jak ze čtverce udělat rovnostranný trojúhelník, našel v roce 1908 britský matematik Ernest Dudeney, a tato cesta se skládá právě z osmi kroků, které při svém přeskupování využívají některé další typy rotačních domů z dílny stejných architektů. Ti byli navíc v letošním roce navrženi na designérské ocenění Homes&Gardens Designer Awards s jejich rozkládacím stolkem D*Table, který funguje na obdobném principu.

Klára Beščecová

Foto: D*Haus Company

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také