Bydlení

2. dubna 2015 05:29

Klára Beščecová

Podívejte se, jak vypadá dům plný stromů

Volání po návratu k přírodě slýcháme dnes a denně.

Někdy jej zaslechnou i progresivní developeři a architekti pak předvedou, že není tak docela nemožné žít i vhustě zastavěném městě obklopeni vzrostlými stromy. To se velmi netradičním způsobem povedlo v italskémTuríně.

Dům nazvaný 25VERDE dýchá a mění se vprůběhu celého roku. Skrývá vsobě 63 apartmánů a naleznete na něm 150 stromů – kromě těch 40 vzrostlých zasazených ve dvoře. Stromy byly pečlivě vybrány tak, aby rostly především do výšky a byly listnaté. To proto, aby časem nezakryly výhled zoken a teras, a vzimě, když opadají a je méně přirozeného světla, umožnily prosvětlit obytné prostory.

Život domu je promyšlen tak, aby co nejvíce souzněl se svým názvem, tzn. zelený (číslo 25 značí číslo orientační vulici Gabriele Chiabrera). Na střeše tak najdete trávník, a přirozenou tepelnou izolaci, kterou zajišťují už samotné stromy, zde doplňuje obklad zmodřínu. Umožňuje mimo jiné domu dýchat. Tento obklad naleznete i jako dláždění teras, kde doplňuje na některých místech usazené průhledné desky. Ty se snaží přirozené světlo dopadající na rozlehlé terasy rozptýlit i o patro níže. Rostliny a stromy jsou zalévány dešťovou vodou. Vzimě je vytápění zajištěno tepelnými čerpadly napojenými na rezervoár teplejších podzemních vod.

Základní konstrukce domu se opírá o železný skelet umně simulující kmeny vzrostlých stromů. Kde to šlo, bylo ale použito dřevo. Další materiály, které převažují ve stavbě, jsou kámen a sklo. Pokud vynecháme důležité materiály, jež dělají dům domem (kabely, vodovodní trubky ad.), zbudou nám už jen stromy. Nejenže jsou zdobnou a proměnlivou součástí „fasády“ a vyrábějí tolik potřebný kyslík, ale ještě pohlcují poletující prach, který si průmyslovým městem, jakým je Turín, poletuje, jak se mu zachce.

Co myslíte, najdeme i u nás nějakého odvážného developera, který by se nebál rozčísnout novou krabicoidní zástavbu nějakým neotřelým a přitom „ekologickým“ obytným domem? Přece jen žít mezi stromy nemá pozitivní vliv jen na čistotu ovzduší, ale i na psychiku. A pak... zelená je dobrá na oči.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také