Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Podívejte se, jak vypadá dům plný stromů

Volání po návratu k přírodě slýcháme dnes a denně.
Vydáno: 02.04.2015
Každý strom má svůj „květináč“
Každý strom má svůj „květináč“ Autor: Bestofinteriors.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Někdy jej zaslechnou i progresivní developeři a architekti pak předvedou, že není tak docela nemožné žít i v hustě zastavěném městě obklopeni vzrostlými stromy. To se velmi netradičním způsobem povedlo v italském Turíně.

Dům nazvaný 25VERDE dýchá a mění se v průběhu celého roku. Skrývá v sobě 63 apartmánů a naleznete na něm 150 stromů – kromě těch 40 vzrostlých zasazených ve dvoře. Stromy byly pečlivě vybrány tak, aby rostly především do výšky a byly listnaté. To proto, aby časem nezakryly výhled z oken a teras, a v zimě, když opadají a je méně přirozeného světla, umožnily prosvětlit obytné prostory.

Život domu je promyšlen tak, aby co nejvíce souzněl se svým názvem, tzn. zelený (číslo 25 značí číslo orientační v ulici Gabriele Chiabrera). Na střeše tak najdete trávník, a přirozenou tepelnou izolaci, kterou zajišťují už samotné stromy, zde doplňuje obklad z modřínu. Umožňuje mimo jiné domu dýchat. Tento obklad naleznete i jako dláždění teras, kde doplňuje na některých místech usazené průhledné desky. Ty se snaží přirozené světlo dopadající na rozlehlé terasy rozptýlit i o patro níže. Rostliny a stromy jsou zalévány dešťovou vodou. V zimě je vytápění zajištěno tepelnými čerpadly napojenými na rezervoár teplejších podzemních vod.

Základní konstrukce domu se opírá o železný skelet umně simulující kmeny vzrostlých stromů. Kde to šlo, bylo ale použito dřevo. Další materiály, které převažují ve stavbě, jsou kámen a sklo. Pokud vynecháme důležité materiály, jež dělají dům domem (kabely, vodovodní trubky ad.), zbudou nám už jen stromy. Nejenže jsou zdobnou a proměnlivou součástí „fasády“ a vyrábějí tolik potřebný kyslík, ale ještě pohlcují poletující prach, který si průmyslovým městem, jakým je Turín, poletuje, jak se mu zachce.

Zde je dům těsně před dokončením
Zde je dům těsně před dokončením
Platform-ad.org

Co myslíte, najdeme i u nás nějakého odvážného developera, který by se nebál rozčísnout novou krabicoidní zástavbu nějakým neotřelým a přitom „ekologickým“ obytným domem? Přece jen žít mezi stromy nemá pozitivní vliv jen na čistotu ovzduší, ale i na psychiku. A pak... zelená je dobrá na oči.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Oválné linie pohovky, křesel i židlí v jídelně příhodně kontrastují s hranatým prostorem

Propadl stylu 60. let. Designér mu podle toho zařídil byt

Muzeum umění Musée du quai Branly v Paříži

Slavné vertikální zahrady Patricka Blanka

Pozoruhodná je hlavně odvaha financovat bytový projekt, jehož stavba se prodražuje o 900 složitě vysázených stromů

Lesodrap: V Miláně vyrostl les do nebe

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama