Bydlení

4. ledna 2018 08:00

Tereza Javorová

GALERIE: Italská historie jako na dlani. Podívejte se na výhled z úžasné terasy, která rozšířila dům ze 17. století

Jako čerstvá třešnička na chutném dortu podle starého receptu se skví nově navržená terasa na historické stavbě v centru italské Mantovy. Z nejvyššího patra domu z 16. stol. skýtá úchvatný výhled na střechy okolních domů i kopuli kostela svatého Ondřeje.

Při navrhování prostoru terasy o rozloze 78 m², vzali architekti Archiplan studia vúvahu nejen moderní styl života, ale i středomořskou architektonickou tradici, vkteré mimo jiné najdete světlé barvy a úctu ke dřevu. Důležité ale také bylo – vypořádat spodlouhlým tvarem terasy.

Ten na jedné straně podtrhuje dřevěná lavice táhnoucí se po celé délce okraje terasy. Na druhé straně právě možnost cokoliv na lavici položit, postavit, nebo jen tak na ni usednout, protáhlý tvar venkovního prostoru člení a do jisté míry i narušuje. Polovinu terasy pak zdobí bílá pergola, pokrytá popínavým vínem.

Terasa byla navržena jako rozšíření vnitřního prostoru, s nímž vytváří zajímavé vizuální vztahy díky přítomnosti četných průzorů. V létě je venkovní prostor centrem domácího života, kde se rodina schází třeba při kávě nebo zde spřáteli tráví volný čas. Každého návštěvníka okouzlí nejen výhledy do okolí, ale i chytré uspořádání terasy na obytnou, jídelní a odpočinkovou část.

Tmu noci prosvětlují hlavně svíčky umístěné na různých místech terasy, zatímco jediným umělým osvětlením je světelný pás zářící zpod okraje podlouhlé lavice.

Přijměte tedy pozvání na obrazovou návštěvu místa, prodchnutého historií i současností zároveň. Místa, kde vedle městského způsobu života vás osloví rovněž přírodními prvky vpodobě zeleně rozsázené na nejrůznějších místech terasy.

Podívejte se do galerie na úžasnou terasu italské vily.

(fis)


Přečtěte si také