2. července 2015 06:00
Klára BeščecováGeniální! Ecocapsule na sluneční záření může stát kdekoliv v divočině
Jde stále o prototyp. Přesto se už nyní, téměř rok před očekávaným začátkem prodeje, musejí zájemci zapisovat do pořadníku.
Zájem o jednoduchou, ekologickou, snadno přepravitelnou, designovou ubytovací jednotku je opravdu veliký. Budí rozruch na Slovensku, kde vznikla, u nás i v zahraničí. Tak si ji pojďme představit.
Ecocapsule je vlastně mikro-domeček poháněný pouze solární a větrnou energií. Jde sice jen o ložnici s výklopnou postelí, několik úložných prostor, koupelnu se záchodem a kuchyňský koutek, ale své fanoušky si už našel. Může posloužit jako chatka, hotelový pokoj nebo nabíjecí stanice pro elektromobily. Uplatnění by ovšem mohl získat také v těžko dostupných místech. Hodit by se mohl fotografům divoké přírody, vědcům či turistům místo klasického karavanu. Potenciál Ecocapsule sahá ještě dál. Díky vysoké soběstačnosti by se totiž mohla využívat například i v místech zasažených přírodní pohromou. Zejména po zemětřesení.
Brzy dostane kolečka
Tým slovenských architektů a designérů ze studia Nice Architects svou první verzi mikrodomku vymyslel už v roce 2008. Od té doby ji vylepšuje k co největší nezávislosti. Druhá verze, kterou Slováci na konci května představili ve Vídni na Pioneer Festivalu startupů, je výrazně menší. S rozměry 2,55 x 4,45 x 2,25 metrů a váhou 1500 kilogramů se nově vejde do klasického přepravního kontejneru a brzy by měla získat i vlastní podvozek.
EcoCapsule - Obrázek 5 Zdroj: Nice Architects
Soběstačnost na prvním místě
Největší důraz však nepadl na velikost domku, ale na jeho nezávislost. Ecocapsule je vybavena solárními panely a větrnou turbínou. Získanou energii shromažďuje v bateriích o kapacitě 9,744 kWh, které následně majitelé využijí pro osvětlení, vaření nebo ohřev vody. Veškerou spotřebu energie navíc hlídá počítač, který včas upozorní, že energie dochází nebo se s ní zbytečně plýtvá.
Nezbytností je také silná vrstva izolace, které eliminuje tepelné ztráty na minimum. Oblý tvar zase pomáhá shromažďovat a využívat dešťovou vodu. Jednotka je vybavena řadou filtrů, takže ani v nehostinných podmínkách by neměli mít obyvatelé Ecocapsule nouzi o pitnou vodou. Všechny tyto technologie dohromady umožňují, aby nízkoenergetický mikrodomek vydržel poměrně dlouhou dobu bez napojení na jakékoliv sítě.
Na trhu za necelý rok
V tuto chvíli architekti ještě nezveřejnili konečnou cenu, za niž budou domky prodávat. První z nich by se ke svým novým majitelům měly dostat v průběhu příštího roku. Zpočátku bude k dispozici jediná verze, následně by měly vzniknout i další varianty.
Klára Beščecová
Rendery: Nice Architects
Mohlo by vás zajímat: