Bydlení

19. ledna 2015 06:00

Markéta Zídková

INSPIRACE: 30 kouzelných kuchyní

INSPIRACE: 30 kouzelných kuchyní

Kde se dobře vaří, tam se dobře daří. A dobře se vaří vkuchyni podle vašich představ. Inu, kuchyň je přece jenom srdce domova a to musí bít správně! Máme pro vás 30 zajímavých kuchyní, které vás mohou inspirovat ve stylech i vuspořádání jednotlivých zařízení a pracovních zón.

Nedělejte si hlavu ztoho, že máte málo prostoru, nemáte kam umístit horní skříňky, obklady zdlaždiček vám přijdou zastaralé nebo potřebujete oddělit smysluplně a pěkně kuchyňský kout od obývacího prostoru. Vše lze vyřešit a ještě pěkně doladit. Zkrátka nic není problém, ani super moderní styl, ani retro kuchyň 30. let minulého století. Stačí se jen odvážit ke změně. Majitelé kuchyní na fotografiích to dokázali a rádi se svámi o své nápady podělí.

Světlá kuchyně

Dokonalé propojení bílé, hnědožluté a šedé ve světlé kuchyni. Koupené prvky nábytku skvěle ladí sručně odlitou podlahou zbetonu, jejíž velké čtverce si navrhl ksobě domů vedoucí jednoho zpěkných webů o bydlení Heather Chadduck Hillegas.

Více stylů

I takto se dá zrenovovat starší kuchyň. Propojení různých stylů dalo vzniknout skutečně zabydlenému rodinnému prostoru, kde se každý cítí dobře.

Rustikální kuchyně

Vúžasně prosvětleném prostoru zapomeneme na to, že je třeba šetřit podlahovým místem. Pokud však spojíte kuchyňský ostrůvek sjednoduchou lavicí stejnou barvou, můžete uspořit nejen místo, ale dáte vyniknout i rustikálnímu stylu stolu a židlí. Polička nad linkou výborně zastane odkládací prostor místo horních skříněk, které by jinak zabránily volnému výhledu ven. Lustr zparoží pak dokonale dotváří dojem myslivny.

Moderní kuchyně

Moderně a jednoduše dotvořil designétr Richard Tubb svůj názor na současnou kuchyň. Využil vzhled co nejméně opracovaných prken na stěně, nerez skříňky, které vídáme vprofesionálních restauračních provozech, otevřené police pro základní druhy nádobí a na stěně odkryté žárovky vtěch nejobyčejnějších bílých kulatých objímkách.

Přírodní tóny

Kámen jako obklad, bílá barva skříněk spojená svýplní zřeziva a kovový lesk nerez prvků dodává této kuchyni příjemný moderní vzhled. Všimněte si vyvýšeného místa u ostrůvku. Dobře se u něho sedí a hlavně pracuje, protože se můžete dobře zasunout na barovce pod pracovní desku, kde je dost místa.

Modrá kuchyně

Odstíny modré v této kuchyni doslova dýchají načechranými vlnkami nedalekého Mexického zálivu. Povšimněte si, jak k sobě jednotlivé nuance mořského zabarvení padnou. Nejlehčí modrá je na stěnách, tmavší na skříňkách a i dřevěná podlaha nese trochu odlišný odstín stejné barvy. Dohromady ale tvoří jednolitý celek.

Jako v Texasu

Majitelka kuchyně se nechala inspirovat okolní hornatou krajinou Texasu a snažila se prostor otevřít tak, aby každý měl šanci alespoň trochu obdivovat úchvatný výhled ven a vnímal zvuky okolní přírody.

Jednotný vzhled

Když chcete udržet ve velkém otevřeném obydlí co nejsoudržnější vzhled, je třeba podle toho vybírat i materiály. Zde se to podařilo pomocí překližkových desek na stropě i na podlaze a jednoduché omítky na stěnách. Aby nebyla zastavěna okna, jsou všechny důležité kuchyňské spotřebiče ukryty ve spodní části kuchyňské linky. Té pak vévodí velký dřez, který je barevně sladěn spodlahou.

Útulná, přestože jednoduchá

Ošetření dřevěných částí kuchyně tak, aby vynikl vzhled dřeva, dalo kuchyni přes její jednoduchý policový systém neskutečně útulný ráz.

Retro

Milujete zámky a stará obydlí? I tak si můžete kuchyň vybavit. Stačí, aby jednotlivé kousky spolu ladily a je pak jedno, že nebyly vyrobeny přímo pro tento prostor.

Cool styl

Vpohybu. Víte, co je nejlepší na této současné, opravdu cool kuchyni? Že si můžete většinu jejího nábytku přestavět, jak potřebujete – pro praktický účel i pro zábavu.

Zelená kuchyně

Majitelka kuchyně byla unavená zvěčné bílé vpodobných místnostech a rozhodla se pro inovaci. Do boje vytáhla stmavší zelenou. Nově zakoupená dvířka (pro horní díly zvolila prosklený typ) brčálovou barvou sladila a dodala ještě mosazené kovové prvky. Nyní má novou a originální kuchyň podle svého!

Renovace

Do starého domu strámy na stropě se majitelé rozhodli vsadit kuchyň alespoň trochu evokující starší styl. Lednici proto ukryli do napodobeniny velké skříně. Skvělým nápadem jsou pak police vpravo, připevněné na okně. Vzhlednými barevnými kousky, jako jsou nádobí, konvice a pod., ozařuje prostor přirozené denní světlo.

Více stylů

Vyrovnání moderního stylu kuchyně se starším vzhledem celého domu pomohlo eklektické spojení různých materiálů a stylů. Ač jsou skříňky i vybavení kuchyně současné, stůl vpopředí, židle i taburet nabourávají jednolitost. Ruku vruce jim pomáhá i kohoutek nad dřezem vostrůvku. Usazený styl pak dotváří kamenná deska ostrůvku pokrývající i jeho strany.

Bar má šmrnc

Tato kuchyně vykukuje do obývací části prostoru skrze pěkný bar. Poličky nad ní mu pocitově pomáhají kuchyň oddělovat, zároveň jsou ale průsvitné a oba prostory propojují. Chcete drink nebo jen tak „pokecat“? Je to možné. Stejně jako dát si snídani nebo večeři a být neustále vkontaktu skuchtíkem.

Bílá kuchyně

Bílá kuchyň, která není jednotvárná. Tomuto dojmu pomáhají kromě jiného i křivky dvířek skříněk a dva různé povrchy kuchyňské linky. Vzadu kamenná světlá, na ostrůvku najdete tmavé dřevo, které doslova láká kdotyku.

Black-and-white

Black-and-white ladění této kuchyně jí dodávají vzdušnost a čistotu. Modré akcenty přidávají teplo a rozbíjejí barevnou strohost. Záclonky na oknech zachovávají soukromí, aniž by bránily přirozenému světlu.

30. léta

Tato malá kuchyňka evokuje styl třicátých let, přesto nepáchne starobou. Díky svěží zelené je veselá a díky praktickému ostrůvku souzní i sdnešní dobou.

Netradiční materiály

Podívejte se na neuvěřitelné spojení elegance a prostého stavebního vlnitého plechu. Ano. To je kuchyň uvnitř domu, jejíž strohost a určitý chlad vyrovnává obývací pokoj svou moderní elegancí průsvitných zdobných židlí, kulatého stolu a dalším nábytkem.

Staré můžete využít

Majstrštyk designéra. Zachoval krb, pod ním je ale moderní technika pro vaření – od trouby až po gril. Lednici nemaskoval. Proč taky? Nevadí. Ovšem mikrovlnnou troubu ukryl do skříně. Při prvním pohledu ji nenajdete, zůstanete ukolébáni hřejivým stylem, který neustále starobylý krb evokuje.

Teplá kuchyně

Jednoduché linie a žádné ozdoby dávají této kuchyni dokonalý současný vzhled. Navíc vytvářejí její nadčasový dojem. Až budou chtít její majitelé nějakou změnu, nebude to u této kuchyně žádný problém. Zářivě bílé pomáhají hřejivý pocit vprostoru dodávat terakotové dlaždice na zemi a oranžová pracovní deska.

Vzduch a prostor

Vzdušná a jednoduchá kuchyň. I zde může moderní domácnost vařit. Aby ale té modernosti nebylo zas tolik, na zemi si povšimněte staršího koberce. Možná právě toto spojení sdřevěnou podlahou vytváří dojem milé zabydlenosti prostoru.

Dřevo a dřevo

Uklizený vzhled této kuchyni dodávají dva významné prvky stáhlými horizontálními liniemi. Digestoř vzadu a jídelní stůl vpředu. Vše je sjednoceno jedním druhem dřeva. Pochopitelně, kuchyň je dost velká, a tak menší spotřebiče mohou být kdykoli kdispozici, avšak uklizené vnějaké skříňce... a neruší.

Kuchyně s ostrůvkem

Zabydlený ráz této kuchyni dodává velký ostrůvek. I když jde o koupený kus se skvělou odkládací plochou ve spodních policích, majitelka si jej vylepšila. Do jeho těla nechala zabudovat elektrické zásuvky a pro jeho desku zvolila nesmírně příjemné třešňové dřevo.

Jedna barva

Jak zdůraznit detaily nábytku a vybavení, aniž byste je vypichovali křiklavou barvou? Zde se o to pokusili opačným způsobem. Vše má jedno zabarvení, a tak mohou oko příchozího zaujmout jednotlivosti, jako jsou vlysy, kování, menší dlaždičky apod.

Vtipné posezení

Oddělit kuchyň od obývací části pokoje lze nejen barem, ale také ostrůvkem. Zde se tak stalo a majitelka si libuje hlavně vtom, že je vtomto kusu nábytku zabudován dřez. Všimněte si také, jak lze vyřešit posezení. Ne každému vyhovují barové židle a tady borovicový stůl a pohodlné židle vysoké barovky výborně zastoupily.

Sjednocující pracovní deska

Spojte různý nábytek vkuchyni nejen barvou, ale také třeba pracovní deskou. Zjídelního stolu se pak může stát kuchyňský ostrůvek, když ten malý, pojízdný, nebude stačit.

Nahoře bez

Kuchyň, u které majitelé dobrovolně a smysluplně ustoupili bohatosti denního světla a neinstalovali horní skříňky. Vždyť je spousta místa i jinde a vy máte tak alespoň příjemně prosvětlený prostor.

Kempování v kuchyni

Designér vyšel u této kuchyně vstříc majitelům, kteří si přáli něco ve stylu kempování vpřírodě. Určitou improvizovanost vytvářejí police na nádobí a další potřebnosti bez dvířek a jednoduchý stůl slehkými židlemi. Přírodu zastupuje nádherná dřevěná podlaha a strop.

Jako v myslivně

Vúžasně prosvětleném prostoru zapomeneme na to, že je třeba šetřit podlahovým místem. Pokud však spojíte kuchyňský ostrůvek sjednoduchou lavicí stejnou barvou, můžete uspořit nejen místo, ale dáte vyniknout i rustikálnímu stylu stolu a židlí. Polička nad linkou výborně zastane odkládací prostor místo horních skříněk, které by jinak zabránily volnému výhledu ven. Lustr zparoží pak dokonale dotváří dojem myslivny.


Přečtěte si také