Bydlení

28. února 2016 06:00

Markéta Zídková

Inspirace: Cihly vnášejí do interiéru styl

Hle! Krása v cihle!

Cihly jsou stále moderní. Stavět z nich nemusíte, i tak vám ale dokážou domov příjemně okrášlit. Máme pro vás 30 inspirativních interiérů, v nichž je zmíněný stavební materiál skvělým estetickým prvkem.

Moderní styl bydlení nachází krásu i v tom, co dříve lidé raději zakrývali. Například zdi z cihel se uvnitř budov omítaly. Nešlo jen o estetickou stránku věci, ale také o to, že dostatečně silná omítka byla do jisté míry i izolantem. Nezakryté cihly jste pak mohli zahlédnout hlavně v interiérech průmyslových budov.

Dnes jsou ale cihly vítaným oživením stěn místností. Odkazují na stále módní industriální styl. Podobně je na tom třeba beton. Cihla má ale oproti betonu tu přednost, že připomíná lidskou dovednost a často nese červenooranžovou barvu, tedy teplé variace odstínů. Další výhodou stěn a případně i stropů z odhalených cihel je struktura kladení jednotlivých kvádrů, ve výsledku obdélníků, k sobě a jejich spárování většinou bílou nebo krémově zabarvenou maltou. To dokáže cíleně rozrušit optický monolitický charakter stěny.

Abyste si i vy doma mohli cihlovou okrasu dopřát, stačí leckdy oškrábat omítku, pokud ovšem jde o starší zástavbu. Jestliže skutečnou cihlovou zeď už odhalenou máte, měli byste ji zpevnit impregnací nebo voskem. Cihly můžete nechat v jejich původní barvě. Lze je ale také přetřít a dát jim zcela jiný a méně tradiční barevný vzhled.

Pokud pod omítkou cihly nemáte nebo nechcete nic škrábat, pak lze využít cihlových obkladů (někdy i z jiných materiálů dovedně cihly napodobujících), případně si koupit tapetu s cihlovým motivem anebo přímo fototapetu. Poslední dva způsoby jsou asi ty nejrychlejší, nejjednodušší a nejméně prašné.

Jestli do změny svého obydlí máte chuť, ale váháte, zda tou novou výzdobou stěn mají být cihly, podívejte se do naší galerie. Máme pro vás 30 interiérů, kterým cihly skvěle padnou, zvlášť když jde o jejich přesné umístění třeba jen na jednu ze stěn.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také