Zahrada

10. června 2022 10:00

Lenka Valjentová

Braňte se proti slimákům vaječnými skořápkami. Můžete jimi také hnojit rajčata a růže

Na vaječné skořápky nedá dopustit většina pěstitelů zeleniny a květin. Krom toho, že brání slimákům v postupu, jsou bohaté na vápník a další minerální látky. Ze všeho nejvíc prospívají rajčatům, paprikám či růžím. Jak skořápky co nejúčinněji používat?

Vaječné skořápky tvoří uhličitan vápenatý (95 %), uhličitan hořečnatý (1 %) a stopy fosforu, křemíku, hořčíku, selenu, sodíku, mědi, zinku, draslíku, molybdenu a dalších minerálních látek.

Skořápky od vajíček pro slepice i pro zdraví

Nadrobno rozdrcené skořápky se běžně přidávají do krmiva pro slepice na podporu snášky, v domácnosti poslouží při čistění nádob s úzkým hrdlem, jsou skvělým čističem povlaku od čaje a připálenin z hrnců. A jelikož jsou plné minerálů, prospívají vlasům, nehtům, kostem i kloubům a mnozí lidé je užívají jako potravinový doplněk pro zdraví, rozmixované na prášek si je přidávají do jídla. Pojďme se ale teď říct, jak nám skořápky od vajíček pomáhají na zahradě.

Jak skořápky připravit

Vaječné skořápky zbavíme blanek a necháme je důkladně usušit. Na zahradě je jako výživu a ochranu rostlin používáme lámané, drcené nahrubo a najemno, mleté nebo rozmixované na prášek.

Ochrana rajčat, lilků a spol.

Vaječné skořápky jsou skvělým zdrojem živin. Obsah vápníku ve skořápce zlepšuje vlastnosti půdy, především na sebe váže škodlivé kyseliny a zvyšuje rozpustnost živin v půdě, podporuje růst kořenů i klíčivost semen, posiluje rostliny proti škůdcům a chorobám. Drcenými skořápkami ale vylepšujeme půdu jen těm rostlinám, které vyžadují zeminu zásaditou anebo neutrální.

Přímým důsledkem nedostatku vápníku v půdě je hniloba květů, která se projevuje hnědými až černými skvrnami na špičce plodů a často postihuje zeleninu, hlavně rajčata, papriky a lilky. Proto se vyplatí už při výsadbě sazenic přidat vaječné skořápky do zeminy a používat je i během vegetace jako přírodní hnojivo. Navíc plody budou mnohem vybarvenější a lahodnější. Šest vaječných skořápek stačí k přihnojení tří až čtyř rostlin.

Vaječné skořápky jako hnojivo

  • Před výsadbou sazenic nasypeme na dno jamky hrstičku najemno drcených skořápek. Ty jsou přirozeným zdrojem vápníku pro rostoucí rostliny a fungují i jako drenáž.
  • V době vegetace zhruba jednou za měsíc přidáme najemno mleté nebo rozmixované skořápky buď do zálivky (1 lžíci do 10 l vody a necháme jeden den odstát), nebo je sypeme okolo rostlin – lehce odhrábneme půdu v okruhu kořenů, rovnoměrně zasypeme skořápkami a zeminu zase vrátíme zpět. Během zalévání se pak skořápky pomalu rozpouštějí a předávají půdě a rostlině výživu.
  • Promícháte-li je s kávovou sedlinou, bude hnojivo ještě vydatnější a účinnější, a to díky kombinaci dusíku z kávy a vápníku ze skořápek.
  • Zemina obohacená o vaječné skořápky prospěje kromě rajčat, paprik či lilků také růžím, karafiátům, čemeřicím, afrikánům, šeříkům či zlaticím.
  • Vaječné skořápky ocení i vápnomilné pokojové rostliny. Trochu drcených přidáme do květináče a promícháme se zeminou.

Vápnění trávníku

Výborné jsou nadrcené nebo na prášek umleté skořápky pro vápnění trávníku. Velice účinné jsou především v místech s vysokým výskytem mechu. Drť nebo prášek rozházíme po trávníku nejlépe před deštěm.

Skořápky v kompostu

Vaječné skořápky jsou vynikající ingrediencí do kompostu, protože ho obohacují o vápník a zvyšují jeho kvalitu. Neházíme je tam ale celé, suché skořápky je potřeba dobře rozdrtit, aby je žížaly a jiné organismy rychleji zpracovaly na výživný humus. Kompostem pak můžeme prohnojit celou zahradu, většině zahradních rostlin (kromě borůvek, azalek, rododendronů) vaječné skořápky v kompostu nijak neublíží, spíše opak je pravdou. Jejich koncentrace v kompostu navíc není vzhledem k objemu hmoty nijak vysoká.

Výsev do skořápek

Pro některé byliny (např. řeřicha setá) je ideální výsev do vaječných skořápek. Do půlky skořápek na dně vyvrtáme malý otvor, nasypeme do nich substrát, vložíme semínko rostliny a skořápky umístíme do obalu na vejce. Nakonec opatrně zalijeme. Podobně můžeme ve vaječných skořápkách předpěstovat sadbu třeba okurek, kedluben, paprik a další zeleniny nebo letniček.

Ochrana úrody před slimáky

Vaječné skořápky můžeme zkusit využít jako ochranu zeleniny a květin před nájezdy slimáků a plzáků. Jakmile se objeví mladé lístky zeleniny a květin (hlavně salátů), slimáci je rychle objeví a smlsnou si na nich. Pro měkké plže jsou ostré hrany úlomků skořápek překážkou, při jejich přechodu se mohou poranit,.

Nalámané nebo nahrubo nadrcené suché vaječné skořápky nasypeme všude tam, kde nechceme, aby nám plzáci škodili. Ovšem jakmile zaprší, skořápky změknou a ochrana přestane fungovat, dokud skořápky zase nevyschnou. Jednou za pár dní (a vždy po dešti) vrstvu zkontrolujeme a případně dosypeme další suché ostré skořápky.

Zdroje: unassaggio.comgardeningknowhow.comzivotnetipy.com


Přečtěte si také