7 nejhorších zlozvyků, které nás doma okrádají o peníze
Neustále vymýšlíme, jak ušetřit. Přitom by ale stačilo málo a peníze by nám mizely o něco pomaleji. Podívejte se na nejhorší zlozvyky, které nás stojí peníze.
Vybrali jsme sedm zlozvyků, které v domácnostech děláme. Mnohdy vypadají jako úplné hlouposti, ale ve výsledku vás oberou o pořádnou sumu. Vždycky nabídneme i nápad, jak se zlozvyku zbavit.
Pít balenou vodu
Kohoutková je vČesku prakticky všude pitná. Pokud nepotřebujete minerálku, nemá smysl kupovat balenou vodu. Pokud navíc pijete slazené vody, měli byste přestat tak jako tak. Pomůžete svému zdraví a ještě ušetříte.
Používat moc prostředků
Vždy používejte jen takovou dávku, jakou určí výrobce. Ne nadarmo se na baleních všech prostředků objevuje doporučené dávkování. Firma, která přípravek vyrobila, ví, kolik ho budete potřebovat, aby fungoval. A třeba vpřípadě takové zubní pasty vám stačí ještě méně, než vám ukazují vreklamách (koneckonců zubaři vám často řeknou, že pastu nepotřebujete vůbec, že důležitá je technika čištění zubů).
Neznat svou lednici
Uděláme týdenní nákup a po čase zjistíme, že jogurt už je po záruční lhůtě nebo že zelenina zplesnivěla. Kontrolujte, co vlednici máte, a vždy pracujte nejprve stěmi produkty, které se mohou snadno zkazit.
Nedělat nákupní seznam
A ještě bychom dodali: chodit na nákup hladoví. Cesta do supermarketu by měla být co nejefektivnější, protože právě kvůli vyhazování jídla ztrácíme nejvíce peněz. Vždy si udělejte seznam toho, co potřebujete, a nikdy nenakupujte impulzivně. Pokud máte hlad a jdete do supermarketu, spíše skoupíte zbytečnosti nebo věcí nakoupíte až moc.
Nechávat spotřebiče zapojené
Vytáhnout mobil znabíječky nestačí, měli byste ze zásuvky vypojit i nabíječku. Elektrospotřebiče, které necháme zapojené do sítě, nám mohou zvýšit spotřebu o 2 až 10 procent ročně, i když jsou vypnuté.
Platit za zbytečnosti
Někdy si předplatíme nějakou službu a pak ji nevyužíváme. Opravdu chodíte do fitka, za které vám strhávají měsíční poplatek? Opravdu potřebujete více streamovacích služeb na seriály a hudbu? Udělejte si pořádek vplatbách, které se vám na měsíční bázi strhávají zúčtu. Jsou to stovky měsíčně, ale za rok to jsou tisíce.
Nepočítat
Dostáváme se snad knejdůležitějšímu bodu. Vždycky kontrolujte účty a dívejte se, za co jste zaplatili. Porovnávejte staré a nové účty za energie, abyste věděli, zda se vaše výdaje zvyšují, nebo naopak snižují. Jednou za čas si sedněte a věnujte půlhodinku složenkám.