Bydlení

19. února 2020 08:00

Matouš Hartman

Jak prakticky zařídit garsonku? Designéři Jak se staví sen se podělili o své zkušenosti

Je potřeba počítat s každým milimetrem a dělat kompromisy. Zařizování malých bytů a garsonek představuje složitou práci, kde se musí uplatnit kreativita. Designéři Marek Povolný, Martina Pištěláková a Jan Bek prozradí, jak na to.

Lidé často chtějí do garsonky víc, než se tam vejde. To ale není možné, takže na řadu přicházejí chytrá řešení, výsuvné stoly a výklopné postele. Kvůli tomu je potřeba pořádně plánovat, měřit a nechávat dělat nábytek na míru.

„Dispozice musí být racionální a praktická,“ říká Marek Povolný. Stím souvisí i to, že nemůžeme byt rozdělit příčkami, protože bychom přišli o světlo. Řešením jsou závěsy nebo japonské posuvné stěny. Interiér by měl být univerzální a snadno přestavitelný. Hodí se třeba nábytek na kolečkách. Pokud je garsonka dostatečně vysoká, můžeme vybudovat patro na spaní.

Jednotný vzhled je důležitý

Je také nutné přemýšlet o tom, jak byt zařídit, když vněm bydlí jeden člověk nebo dva. Protože musíme počítat skaždým centimetrem, je vhodné podívat se po vyklápěcím nábytku nebo alespoň mrknout na nabídku rozkládacích pohovek.

Je potřeba šikovně pracovat sbarvami a materiály, které pomohou prostor zvětšit. Volte spíše světlejší a neutrální barvy, pracujte hodně sbílou. Velkoformátová zrcadla umístěte do chodby, čímž prostor zvětšíte.

Co se podlah týče, volte jednotnost. Jiný dekor podlahy dejte maximálně do koupelny nebo chodby.„Čím méně rozdílů uděláte, tím je to lepší,“ vysvětluje Martina Pištěláková.

Kuchyně do garsonky

Kuchyně by měla být na míru a ideální je využít prostor do výšky. Vhodný je tvar pracovní desky do L, čímž získáte více prostoru. Dekor kuchyňské linky by měl ladit sostatním dřevodekorem vbytě. Linka je totiž vtěsné blízkosti dalšího nábytku. Sdekory proto neexperimentujte! Je tu důležitá provázanost sostatními prvky.

Využijte nabídky užších spotřebičů (většinou 45 cm). Zároveň přemýšlejte, zda daný spotřebič potřebujete. Možná bude stačit jen dvouplotýnková varná deska, možná nebudete potřebovat myčku. Pokud vybíráte dřez, volte ho bez odkapu.

Desatero pro zařizování garsonky

  1. Využít každý centimetr
  2. Hrát si sjednoduchými a světlými kombinacemi barev
  3. Volit univerzálnost
  4. A nadčasovost
  5. Dokázat nábytek snadno přestavit (třeba díky kolečkům)
  6. Mít vše praktické
  7. Uvědomit si, že bydlíme vgarsonce, kam se nevejde všechno
  8. Přemýšlet nad tím, co potřebuju a co ne
  9. Být střídmý
  10. Poradit se sodborníkem

Podívejte se, jak jsme stavěli malý domek pro důchodkyni, která žije v chatové osadě:

Všechny epizody Jak se staví sen můžete sledovat online:

Sdílejte článek

Přečtěte si také