návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

7 osvědčených triků, jak opticky zvětšit malý byt

skrivaa , Aktualizováno: 08.04.2021
Malý byt můžete rozdělit například jen regálem s květinami.
Autor: Ikea.com Malý byt můžete rozdělit například jen regálem s květinami.
Máte rádi svůj malý byt. Je tak útulný! Prostornější zatím ani nepotřebujete, kdo by se s tím uklízel. Nebo by přece jen mohl být trošičku větší? Poradíme vám pár triků, jak váš malý byt trochu opticky “nafouknout”.

reklama

S metry nic neuděláte. Pokud jste se jednou rozhodli pro byteček jako dlaň, musíte pracovat s tím, co máte. I s malým prostorem se dá ovšem šikovně čarovat. Stačí znát několik pravidel a hned se bude zdát prostornější!

1) Minimalismus

Provensálský styl je rozkošný… máte-li venkovský dům. Při volbě designu malého bytu hledejte raději inspiraci ve skandinávských vodách nebo se poučte japonskou úsporností. V každém případě, nezamořte svůj už tak omezený životní prostor zbytečnými detaily a předměty. Minimalismus, to je vaše mantra!

2) Chladné světlé barvy

Proč si kupujeme černé džíny? Protože v nich máme méně objemná pozadí. Stejně se budou barvy chovat ve vašem minibytě. Tmavé pohltí prostor a zmenší ho, světlé ho naopak opticky zvětší. V omezeném prostoru vám půjdou na ruku spíše světlé chladnější tóny, které dají vyniknout stěnám. To ovšem neznamená, že si nemůžete i v malém bytě dopřát tmavou zeď. Jen pečlivě volte, která to bude. Měla by být jen jedna, a to ta plošně nejmenší, nejkratší.

Světlá barva opticky zvětší prostor.
Autor: istock.com Světlá barva opticky zvětší prostor.

3) Pryč s příčkami

Pravidlo malého moderního bytu zní: je lepší mít jeden vzdušný členitý prostor než tři pidimístnosti. Je-li tu nějaká příčka ke zbourání, pusťte se do toho. V malém bytě potřebujete pracovat se zónami. Tady se spí a relaxuje, tady vaří a jí a zde je společný prostor. Tyto zóny se klidně mohou nacházet v rámci jedné větší místnosti, oddělené chytrým nábytkem nebo polopříčkou. To vše vám přinese do malého bytu vzdušnost a styl. Pokud si nevíte rady, nechte do toho mluvit bytového architekta.

Malý byt můžete rozdělit například jen regálem s květinami.
Autor: Ikea.com Malý byt můžete rozdělit například jen regálem s květinami.

4) Nábytek na míru

Zní to jako investice, se kterou jste možná nepočítali, ale budete ji velebit, až se přestanete přerážet o masivní stůl po dědovi a těžkotonážní prádelník. Odvezte je na chalupu, kde odvedou svou práci, a do bytu si nechte vyrobit lehký multifunkční nábytek se spoustou zjevných i tajných úložných míst. Postel může přes den sloužit jako válenda a prostorná šuplata pod ní jako prádelník a šatník v jednom. Šikovný truhlář využije každý centimetr malého bytu a vy získáte nový prostor a funkční styl.

Vsaďte na minimalismus.
Autor: istock.com Vsaďte na minimalismus.

5) Zrcadla

Jednoduché a geniální. Zrcadlová stěna není v tomto případě narcistní přehnaností, ale nutnou a velmi účinnou metodou, jak přidat prostor i spoustu světla. Můžete zrcadlem vybavit vestavěnou šatní skříň nebo jím prostě obložit část stěny. Zrcadlo hodně pomůže malinké předsíni nebo koupelně.

6) Jednolitá podlaha

V malém bytě se rozhodně nevyplatí používat na podlahu více materiálů. Tu dlaždice, tu koberec a tamhle plovka? Chyba! Zvolte si podlahovou krytinu s ideálními vlastnostmi a tu položte prostě všude. Dnešní moderní materiály vám udělají dobrou službu v kuchyni i ložnici, navíc jednolitou plochou sjednotíte o opticky zvětšíte prostor.

7) Menší vzory

Výrazný detail v malém prostoru? Proč ne? Pokud mu dodá šarm a vtip, je pouze vítán. Ale dejte si pozor na výrazné vzory a jejich vzájemné kombinace. Čím větší vzory na tapetách nebo tkaninách, tím intenzivnější pocit stísněného prostoru. Velké vzory se prostě do malého bytu nehodí.

Menší a zajímavé dekorace jsou do malého bytu ideální volbou.
Autor: istock.com Menší a zajímavé dekorace jsou do malého bytu ideální volbou.

(ku)

Další články:

 

Luxusní bydlení za hubičku.

Luxusní bydlení na oko, přitom pro peněženku doslova za hubičku

Tento dům v Sunderlandu je nabízen v aukci za neuvěřitelně nízkou cenu.

Chcete koupit dům? Tenhle stojí jen 29 korun! Má to jen jeden malý háček

reklama

Článek je zařazen v: tipy , triky , optický klam , malý byt , prostor , nápady

reklama

Přečtěte si také