Bydlení

8. ledna 2018 17:42

Matouš Hartman

Jak se soustředit? Vyčistěte si mysl díky těmto trikům v interiéru

Dobré soustředění na práci zajistí i vhodný interiér. Mnozí z nás pracují z domova nebo si občas vezmou home office. Aby taková práce byla produktivní, je potřeba tomu přizpůsobit i vaše okolí.

Přívětivá atmosféra je základem, měli bychom se cítit pohodlně, ale ne tolik, abychom lenošili. Vyvarujte se rušivým vlivům, jakými mohou být křiklavé barvy, chlad nebo nedostatečné osvětlení.

Uspořádejte si domácí kancelář

K tomu nám pomůže vhodné rozmístění nábytku v místnosti. Domácí pracovna by měla splňovat určité požadavky a neodlákávat nás od práce. Základním pravidlem je organizace. Ta se týká veškerých dokumentů, pracovní plochy, i kancelářských potřeb. Ustavičné hledání věcí pozornost jenom narušuje. Pracovní stůl byste měli umístit nejlépe k oknu a to tak, aby světlo dopadalo zleva, pokud jste pravák, nebo zprava, pokud píšete levou. Vyvarujte se pohledu do zdi, pokud na ní neumístíte vhodné dekorace jako nástěnky nebo třeba certifikáty, které vás motivují k další práci. Také není vhodné sedět zády ke dveřím, ale naopak čelem, nebo bokem, protože pak má člověk tendenci kontrolovat prostor za sebou.

Chaos soustředění jenom ubírá

Pro maximální efekt soustředění, který začíná po uplynutí dvanácti minut věnovaných dané činnosti, je důležitý klid a minimální rozptylování se. Vaše mysl by se měla soustředit pouze na jednu věc. Nemusí se jednat jenom o hluk z jiných místností domu, rušit vás může i místo, kde pracujete, aniž by tam někdo pobíhal. Z toho důvodu si ve svém okolí ponechte jen věci, které opravdu potřebujete.

Nepořádek vám se soustředěním nepomůže, Foto: istock.com

Dejte pozor na barvy

Barvy dokáží mnohé, aniž bychom si to uvědomovali. Opticky mohou místnost zvětšit i zmenšit, zkracovat, nebo prodlužovat. Mohou zneklidňovat, ale také navodit poklidnou atmosféru. Soustředění mohou pomoci neutrální barvy a ty, které se běžně vyskytují v přírodě. Naopak narušovat naši psychiku a soustředění mohou barvy pestré a syté. Pokud trváte na designovém prvku ve výrazné barvě, použijte jej v interiéru pouze na malé ploše, nebo drobnému kusu nábytku a ideálně tak, abyste se na něj nedívali, když pracujete.

Abyste se v pokoji lépe soustředili, volte především světlé barvy v přírodních tónech, které vaše smysly nedráždí a nerozptylují. Tmavší tony jsou vhodné pro podlahovou krytinu, kdy navozují poct bezpečí a stability.

Foto: istock.com

Pomůže vám koberec

Menší koberec, který nepokrývá celou plochu podlahy, umístěte do centrální části pokoje nebo k sedačce, abyste navodili pocit pohodlí. Dekorace v interiéru by měly být spíše funkční a minimalistické, aby neodváděly pozornost. Vhodným prvkem tak mohou být pohodlné polštáře, aroma lampy, vonné svíčky, interiérové osvětlení, nebo závěsy. Kontraproduktivním prvkem je rádio a hudba obecně.

Myslete na kvalitní osvětlení

Nepodceňujte výběr osvětlení. Dopřejte si lampu, díky které budete dobře vidět na svou práci. Stůl, nebo jiná pracovní plocha, by měla být nasvícená shora. Například pro práci na počítači jsou nejvhodnější LED lampy, které šetří energii a mají jasné světlo.

Foto: istock.com

Nezapomínejte ani na zdroj přirozeného světla, tedy okno. Pracovní stůl by měl být v blízkosti okna, jen tak předejdete unaveným očím. V případě ostrého slunečního svitu se hodí závěsy, nebo rolety. V létě také poslouží jako ochrana proti horku, to pro práci také není vhodné. Nesmí vám být zima, ale neměli byste se ani potit.

Nezapomeňte na květináče

Neměly by zůstat prázdné. Rostliny dokáží absorbovat škodlivé látky ze vzduchu, takže nejsou pouze estetickým prvkem, ale jsou i prospěšné! V případě unavených a lehce podrážděných očí, například z práce na počítači, je pohled do zeleně uklidňující a zelená barva oči pozitivně stimuluje. Nenáročnými společníky do vaší pracovny jsou tlustice, banánovník, zamiokulkas, nebo dracéna.

SoustředěníPráce - Obrázek 4, Foto: istock.com

(bp)

Další články:


Přečtěte si také