Obývací pokoj

9. prosince 2017 06:00

Tereza Javorová

Bezchybně vyladěné obývací pokoje: Toužíte po obýváku jako na zámku nebo v toskánském stylu? Inspirujte se

Máte před sebou plánovanou rekonstrukci a pořád váháte, jak si zařídit obývací pokoj? Místo úvah se ponořte do těchto inspirativně zařízených interiérů. Prvním krokem k úspěšné realizaci je vědět, co přesně od proměny očekáváte. Jedině tak může dopadnou přesně podle vašich představ.

Chcete bydlet jako na zámku, avšak rozpočet to vidí jinak?

Nemusíte se vaší vize vzdát. Interiér obývacího pokoje zalijte do tmavě modré barvy, porozhlédněte se po historickém krbu a také polstrovaném sedacím nábytku. To ale není všechno. Rezervujte si místo pro knihovnu, jelení parohy, působivý lustr hrající všemi barvami a všechny ty líbivé relikvie, co to řeknou jasně – vrátit se svčase do minulosti je klidně možné. Prostě musíte mít lampičku stextilním stínítkem, zrcadlo ve zdobném rámu, hlasitě odbíjející hodiny a psací stůl zároveň sloužící jako prosklený sekretář. A pokud vsadíte na ostře fuchsiovou barvu, všichni poznají, že rozhodně máte styl.

Když milujete Toskánsko

Toskánsko je kraj zalitý sluncem, vínem a protknut pulzující atmosférou spolu snáladou. Krb obložte kamenným obkladem vtónu smetany sdávkou terakoty. Vpodobném ladění vybírejte také XXL taburetku, ať barvy mají vyvážený charakter. Sedačka se hodí ta ve světlých tónech, popřípadě skombinací křesílek srenesančními motivy. Podlaze vtónu horkého kakaa dejte vyniknout za pomoci kusového koberce se světlým vlasem.

Obývák nabitý venkovem ve městě? Žádný problém

Někomu tento kout bude evokovat prosluněnou Provence, jiný se vmyšlenkách rozuteče zase do propršené Anglie. Ať už tomu bude u vás tak či onak, rozhodně to nebude špatně. Pro tyto interiéry je společné především užití přírodních materiálů. Dřevěný nábytek sympatizuje sdřevěnými prkny, látková pohovka ladí kzávěsům a obložený prostor pro krbová kamna spolu s proutěným košem na dřevo budí dojem útulného tepla a domácké atmosféry.

Jste kreativní? Pak zašijte do polštářku pecky ztřešní, přidejte nějakou tu bylinku, jak je libo a jakmile vás přejde zima, budete mít po ruce zdroj tepla. Polštářek můžete nahřát před krbem, na topení, nebo třeba opatrně i vmikrovlnné troubě. Tiší bolest a také svalové napětí.

50 odstínů růžové

Zařizujete si svůj ryze holčičí byt, kde prozatím neplánujete vpustit natrvalo mužské osazenstvo? Pak vsaďte na něžnou krémovou a tu probuďte zletargie za pomoci barevných variant růžové spolu sfialovou. Koho by napadlo, že tento nenáročný designérky počin působí tak, jak bychom to řekli, zkrátka vyváženě!

Obyvákové tipy aneb Na co se zaměřit?

- Pořád vypadá lépe obyvák sprvky života než maximálně naklizený. Nechejte na konferenčním stolku rozečtený román, nebo misku plnou kávových zrn včokoládě.

- Obrazy nejsou retro. Propůjčují stěnám příběh.

- Zalijte interiér vůní eukalyptu, citrónové trávy, nebo rozvernou čokoládovou esencí. Ta mimo jiné vybízí kživotní pohodě a kúsměvu.

- Vchladných měsících vsaďte na závěsy. Slušivě tlumí zvědavé pohledy a především místnost oživí svou barevností. Zamilujte se do béžových, vínových, půlnočně modrých či těch smaragdových.

- Klavír, malířský stojan, staré retro houpací křeslo, nebo snad vitrína čítající nespočet literárních sběratelských skvostů.

(lz)

Další články:


Přečtěte si také