Bydlení

8. března 2019 10:00

Markéta Kašková

Jak se staví sen: Proměna pro babičku, která se stará o svá šestiletá vnoučátka

Naši designéři tento týden vylepší bydlení paní Jany, která má v péči dvojčátka. Dívejte se 11. března od 21.30 na Primu a nechte se inspirovat pro své bydlení.

Janin život nebyl moc veselý. Manželství jí dlouho nevydrželo a o své dvě děti se musela starat sama. Ani ty jí však radost nedělaly. Starší syn začal brát drogy a později se k němu přidala i mladší dcera. Jana pracovala na tři směny, aby splatila dluhy dětí. Práci opustila až poté, co zjistila, že je její drogově závislá dcera těhotná.

Z babičky maminkou

Paní Jana se stará o svá šestiletá vnoučátka – dvojčata Amálku a Rozárku. Její dcera nebyla schopná se o děti starat, a tak si je vzala Jana do pěstounské péče.

Vnoučata jsou její smysl života. Žije jen pro ně a všechen svůj čas podřizuje právě jim. Na péči o holčičky je úplně sama. Rodina žije v bytě, který by si zasloužil rekonstrukci, ale na tu nejsou peníze. Kamarádka, která osud paní Jany zná, chtěla rodině pomoct alespoň sbydlením, a proto je přihlásila do pořadu Jak se staví sen.

Hodnocení designérů

A jak se na proměnu dívají designéři Kamila Douděrová a František Kobližka?

Byla to proměna pro dvě malé holčičky a jejich babičku – a zároveň maminku. Každá generace měla své potřeby a přání, které jsme si dali za cíl naplnit, a zároveň bylo třeba vytvořit něco pro všechny. Výsledný dojem a reakce při předání mě utvrdily v tom, že se nám to podařilo. Ohledně pokojů bylo hned první myšlenkou vyměnit babiččinu ložnici s dětským pokojem. Holčičky by zůstaly spolu a měly by více prostoru.

Babička nepřijde o své soukromí, a zároveň dopřeje vnučkám větší pokoj. Bylo také nutné vyřešit koupelnu s WC a uklidit pračku z prostoru chodby, aby nepřekážela. V bytě se určitě dalo žít, ale nijak komfortně. Zejména bytové jádro bylo staré, dlaždice již místy odpadávaly, toaleta protékala. Trubky od pračky vedly povrchově podél stěny do instalační šachty. Všude, kam se člověk podíval, se projevoval celkově velmi zanedbaný stav, který byl do budoucna neudržitelný. Během proměny jsme také narazili na problémy s elektroinstalací, které nás poměrně zdržely.

Premiéru dalšího dílu nové série „Jak se staví sen – extra“ uvidíte v pondělí 11. března ve 21.30 na Primě.


Přečtěte si také