Bydlení

16. ledna 2018 05:55

Matouš Hartman

Jak správně osvětlit byt? Tato světla navodí romantiku i příjemnou atmosféru

Vhodné osvětlení dokáže divy. Vytvořte příjemnou útulnou atmosféru v obýváku a tam, kde je to potřeba, umístěte jasná praktická světla. Podívejte se, jak na to.

Ještě před nákupem si ujasněte několik základních otázek. Jaké jsou dispozice vašeho bytu? Kam světla umístíte? Máte dostatek zásuvek? Do bytu s nízkým stropem nemůžete nacpat velký barokní lustr, působil by akorát směšně. Naopak pokud vám dopřává váš dům luxus vysokých stropů, určitě pořádně hledejte vhodný velký lustr, který se stane králem místnosti. Problémem mohou být zásuvky, pokud jich je nedostatek nebo jsou na nevhodných místech, musíte myslet i nákup prodlužovaček.

Foto: istock.com

Interiér oživí kombinace různých druhů osvětlení. Proto se nebojte použít v jednom pokoji více světel. Ve velké místnosti můžete využít až pět zdrojů světla s různou intenzitou. Pro příjemnou atmosféru si promyslete rozmístění jednotlivých lamp, aby vám nikde nechyběly.

Příjemnou atmosféru navodí teplé světlo

Pokud potřebujete ryze účelové osvětlení, je dobrou volbou zářivka dosahující 5000 K. Ale pro dekorativní účel obecně volte spíše nižší stupně, které se podobají svitu svíčky, a mají kolem 1800 K. Světlo bude měkčí a ne příliš výrazné.

Romantické podsvícení

Tento způsob umístění světla vytváří působivý a romantický efekt. Hodí se tedy do intimnějších částí domu, jako jsou ložnice nebo obývací pokoje. Zkuste podsvítit postel, zrcadlo nebo poličky. Zabudovat je ale lze i na místa, jako jsou schodiště nebo úložné prostory, kde namísto romantické funkce budou plnit tu účelovou. Výhodným řešením jsou také v bytech s příliš vysokými stropy. Nebudou tak upoutávat pozornost na nekonečné stěny.

Foto: istock.com

Stolní lampa ozdobí interiér

Výhodou stolních lamp je jejich variabilita. Dají se snadno stěhovat, často se vejdou do obývacích stěn nebo knihoven. Určitě si nějakou pořiďte na noční stolek. Tam se bude hodit třeba ta s možností regulace intenzity světla. Nepřijdete tak o romantickou atmosféru ani o možnost si v posteli přečíst knihu bez namáhání očí.

Foto: istock.com

(bp)

Další články:


Přečtěte si také