Bydlení

6. dubna 2017 06:02

Markéta Zídková

Jak udělat prostor větším? I v malém bytě lze vykouzlit metry navíc

To, zda máte dostatek životního prostoru, se neodvíjí jen od velikosti bytu, ale i od jeho uspořádání. Roli tak hraje účelnost a vtipnost uspořádání. Pak lze vytvořit příjemný domov, kde o sebe lidé nebudou zakopávat.

Je jedno, jestli se vaše rodina rozrostla o nového člena a vy náhle cítíte, že se do vašeho bytu nevejdete. O všechno zakopáváte a celkově máte pocit stísněnosti. Stejně tak se klidně mohlo stát, že jste si chtěli dopřát bydlení na lepší adrese. Ale kvůli rozpočtu, který nešlo nafukovat do nekonečna, jste si museli odpustit pokoj navíc nebo jste prostě ukrojili pár metrů čtverečních z původních plánů. A v malém bytě je opravdu znát každičký metr. Proto je nutné volit do interiéru správné barvy, vzory a materiály. Dáme vám pár ověřených a užitečných rad, jak opticky zvětšit vaše bydlení. Když se jich budete držet, máte šanci pocítit opravdovou změnu k lepšímu. A znovu ucítit pocit prostoru a volnosti!

1. Zrušte kuchyňNěkdy vyřeší potřebu další ložnice to, když se zruší kuchyň a k vaření se využije část většího obývacího pokoje. Jestli máte kuchyňský kout anebo opravdu maličkou kuchyň, použijte místo velkých kachlíků opravdu malé kachličky. Kuchyň vám vyroste před očima!

2. Vsaďte na skloV malé koupelně vždycky budete mít pocit většího prostoru, když nainstalujete sprchový kout s čistě skleněnými stěnami.

3. Světlá je jistotaTapety nebo výmalba světlých barev je jednou z dalších metod, jak udělat prostor větším. Takže jestli máte rádi barvy na stěnách, v malých bytech hodně přemýšlejte, případně se jim úplně vyhněte.

4. Překvapivě pruhyPruhy na koberci či podlaze jsou sice velmi výrazný prvek interiéru, ale často jde o skvělé řešení, jak vytvořit pocit nekonečně širokého či velmi dlouhého pokoje.

5. Výšku doženeteJestli jste si koupili nebo si pronajímáte byt s nízkými stropy, nevadí. Prostě jen držte nábytek při zemi! Použijte nízký konferenční stolek, pohovku bez vysokých polštářů a komodu o třech zásuvkách spíše než skříň od země ke stropu. To vše dodá takovému bytu pocit, že se tu dá dýchat.

6. Tón v tónuMalé pokoje mohou vypadat prostorněji, když vyberete nábytek nebo alespoň textilie ve stejném či podobném tónu, jako je barva na stěnách. Opět malý trik, jak navodit pocit prostoru.

7. Ukliďte si Drobné předměty a nepořádek jednoduše ukliďte. Není kam? Co takhle využít například místo pod dětskou postelí a umístit tam zásuvky. Případně koupit rovnou postel, která využívá celý prostor pod ní jako místo k uskladnění věcí. Využijte každý centimetr.

8. Dlouhé závěsyMístnosti s nižšími stropy budou vypadat vyšší, když zavěsíte dlouhé záclony a závěsy až těsně ke stropu a nikoli jen nad okna. Nechte je splývat od stropu dolů a radost z pocitu, že je pokoj vyšší, vás nemine.

9. NožičkySuper trik na pocit vizuálního zvětšení vašeho obývacího pokoje je vždy kupovat nábytek na nožičkách spíše než nábytek, který leží přímo na zemi.

10. Buďte velkorysíRada pro moderní bydlení: Stavět nábytek podél stěn je velmi staromódní. Nebojte se umístit například stůl anebo pohovku kolmo ke stěně. A nebo klidně i do volného prostoru!

11. ZrcadlaVelké šatní skříně vestavěné do stěny pokoje „sežerou“ obrovský kus místnosti. Jistě, nemáme-li šatnu, není téměř jiná možnost, jak ukládat oblečení. Zkuste na některé posuvné dveře umístit zrcadlo. Odrazy vytvoří pocit, že váš pokoj je dvojnásobný.

12. VzdušnostJestli bydlíte v malém bytě, nekupujte si těžké zdobné tmavé závěsy. Držte se světlých barev a průsvitných bohatě řasených materiálů. Získáte pocit vzdušnosti.

12. Plast či skloSkleněný či průhledný plastový nábytek umocní pocit, že je v interiéru dostatek místa. Nejenže vám pokoj bude připadat větší, ale bude působit mnohem světlejším dojmem.

13. Zrcadla!

Zrcadla! A ještě jednou zrcadla! Nic nezvětší váš byt tak efektně jako několik dobře rozmístěných zrcadel. Z jistých úhlů odráží hladké zrcadlo celou hloubku pokoje. A ten se zdá být mnohem větší.

14. KruhPotřebujete opticky zvětšit váš byt? Udělejte kruh uprostřed místnosti. A to tak, že koupíte kruhový koberec. Případně na něj můžete ještě postavit kulatý stůl.

(tek)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také