Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Bydlení

Mladé rodině nestačil malý řadový domek. Tak ho architekti takhle chytře „nafoukli“

Chtěli si užívat výhod městského života a přitom nic neslevit z nároků na prostor a světlo. Jedinou potíží ale bylo, že bydleli v titěrném starém domku.
Vydáno: 01.03.2017
Zaoblené hrany se syrovostí betonu nekorespondují, ale co by člověk neudělal pro děti

Mladý pár, který čekal rodinu, se rozhodl, že své bydlení v řadovém domku posune o úroveň výš. A tak se také stalo. Z původního, jen 5 m širokého domku zůstala pouze fasáda a dva pokoje. Vše ostatní je prakticky nový dům. „Vyhovět nárokům na prostor, světlo, vysokou funkčnost i variabilitu si vzhledem k omezením plynoucím z daného pozemku žádalo promyšlený design,“ nastiňují architekti z osloveného studia Dan Gayfer Design. Výsledkem je skutečně prostor, v němž má každé zákoutí svou danou funkci.

Rozměrná okna prosvětlují interiér Foto: Rozměrná okna prosvětlují interiér. Foto: Dean Bradley

Prostor i světlo do interiéru dostali na danou lokalitu až nezvykle vysokými stropy jak přízemích místností, tak i těch v patře. Kdekoli to jen trochu šlo, jsou instalovaná okna na výšku místnosti a v patře je doplňuje i velké množství střešních oken. Další světlo vstupuje do ložnice, koupelny i kuchyně s jídelnou z centrálního dvorku.

I na terase se uplatnily namíru vyrobené prvky Foto: I na terase se uplatnily na míru vyrobené prvky. Foto: Dean Bradley

Příhodné řešení situace na malém pozemku představuje provázanost domu se zadním dvorkem. Obývací část s venkovním prostranstvím, na němž je komfortní sezení, propojují široké dveře. Po jejich odsunutí za pěkného počasí se přízemní místnost prakticky zdvojnásobí. Výše zmíněnému požadavku variability zas dostáli tím, že nábytek v mnoha případech plní vícero účelů než jen ten, který by předurčovalo jeho umístění. Prostorem dále šetří vestavěné skříně i na míru zhotovená sezení na terasách i v patře.

Zajistit dostatek místa pro rodinu na 5 metrů širokém pozemku nebyl jednoduchý úkol Foto: Zajistit dostatek místa pro rodinu na 5 metrů širokém pozemku nebyl jednoduchý úkol. Foto: Dean Bradley

Angažovat designéra nebylo levné, ten však při četných návštěvách řešil problémy, které vyvstávaly až během realizace a i tím se manželům nakonec vyplatil. Naopak snížit náklady pomohl podlahář z řad příbuzenstva. Ve finále se tedy páru podařilo naplnit jeho neskromná očekávání.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Napadlo by vás, že se do takového domu vejde plnohodnotné bydlení?

Takhle krásně se dá zařídit dům široký 2 metry

Obývák s kuchyní a jídelnou je dlouhý

Úzký pozemek nebyl problém. Vešel se sem velkorysý dům s bazénem

Reklama
Článek je zařazen v: dům, rekonstrukce, malý prostor, řadový dům
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama