reklama

Jak v zimě ušetřit za topení, a přitom být v teple? Zkuste tyto triky

skrivaa
11. prosince 2017
Topná sezóna je v plném proudu a právě výdaje spojené s teplem přidávají mnohým z nás starosti. Vytopit totiž rodinný dům není žádná legrace, natož levná záležitost. Jak tedy bydlet v teple, a přitom efektivně snížit zbytečné výdaje? Přelouskejte si tyto zlaté rady a ušetřete za topení!
reklama

Nebudeme vás ponoukat ktomu, abyste doma drkotali zuby ani se nijak zvlášť omezovali. Naše úsporné tipy jsou o tom, jak vyzrát na tepelné ztráty, které nám mohou ukrojit podstatnou sumu zrodinného rozpočtu.

Minimalizujte úniky tepla

Máte stará okna a cítíte, jak jimi protahuje chladný vzduch? Do budoucna samozřejmě promyslete jejich výměnu, avšak prozatím nahraďte alespoň unavené okenní těsnění za nové, ať zbytečně nepouštíte teplo ven. To stejné se vyplatí zkontrolovat také u dveří.

Velmi populární jsou mimo jiné termoizolační fólie na okenní sklo, a to zvláště tehdy, pokud nejsou vaše skla dvojitá či trojitá. U starých oken je právě okenní výplň považována za největšího zloděje tepla.

Termoizolační fólie nejsou drahé, jejich samotná realizace není náročná, zvládnete ji hravě sami levou zadní. Kromě tepelných úspor dojde také ke snížení mlžení oken, což jistě přispěje kpohodě panující u vás doma.

Jaká teplota je tak akorát?

Samozřejmě vždy záleží na tom, na jaké teplo jste zvyklí. Avšak odborníci se shodují, že pobyt vpřetopených prostorách není pro náš organismus příznivý. Tepelné skoky zprocházení ztepla do zimy nás stojí nejenom energii, ale také mohou nalomit naši imunitu. Spolehněte se proto na termostat, který si podle vámi zadaného režimu pohlídá cílovou teplotu.

Pokud opouštíte byt, je vhodné nastavit hodnoty kolem 18 až 19 °C, to platí mimo jiné také o nočním režimu. Abyste neprotopili příliš a přitom byli vteple, ideální je teplota kolem 21 a 22 °C. Každý další stupeň navíc se prodraží vzávislosti na tom, jak dlouhá a intenzivní bude zima.

„Pokud vím, že budu péct, nebo si smanželem zatopíme vkrbu, tak vždy upravíme režim topení podle aktuální potřeby,“ vysvětluje Markéta.

Jak dlouho větrat?

Není potřeba otevřít okna na patnáct minut, to vůbec ne. Bohatě stačí tři až pět na to, aby pro výměnu vzduchu vmístnosti bylo učiněno za dost. Tento interval vchladných měsících opakujte třikrát až pětkrát během dne a také spřihlédnutím kpanující vlhkosti u vás doma. Pokud například sušíte prádlo vobýváku, vlhkost musí pryč, jinak se usadí na stěnách, okna budou zarosená a vy si koledujete o vznik plísní.

Pamatujte také na to, že správné větrání, ať už to zní jakkoli překvapivě, může stát za úsporou za topení. Nahromaděný vlhký vzduch vinteriéru se totiž ohřívá mnohem déle, než ten suchý, který si zajistíte správně otevřeným oknem.

Zaostřeno na radiátor

Netopí radiátor rovnoměrně? Je potřeba jej odvzdušnit. Také si zakažte na zdroje tepla dávat oblečení na usušení, dále odsuňte nábytek a také neváhejte dlouhé splývající závěsy vyměnit za ty kratší.

Co dál?

• Na noc se vyplatí spustit žaluzie či rolety a také zatáhnout závěsy. Zamezíte tak tepelným ztrátám.

• Máte pocit, že trochu protahuje vzduch skrze okna? Na okenní parapet posaďte líbivou plyšovou hračku, která má vpopisu práce snížit průvan.

• Za radiátor naistalujte reflexní fólii, která stopne prohřívání zdí a vzduch začne proudit tak, jak má, tedy do místnosti.

• Mnohonásobně se vyplatí každou místnost vytápět jinak, tedy podle potřeb. Největší teplo by mělo panovat vobýváku, dětském pokoji a koupelně. Naopak chodba, komora a ložnice není třeba nijak zvláště vytápět.

(lz)

Další články:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama