5. prosince 2022 13:00
redakce Prima LivingJak v zimě ušetřit za topení a přitom být v teple? Zkuste tyto triky
Topná sezona je v plném proudu a právě výdaje spojené s teplem přidělávají mnohým z nás starosti. Vytopit totiž rodinný dům není žádná legrace, natož levná záležitost. Jak tedy bydlet v teple a přitom efektivně snížit zbytečné výdaje? Přelouskejte si tyto zlaté rady a ušetřete za topení!
Nebudeme vás ponoukat k tomu, abyste doma drkotali zuby ani se nijak zvlášť omezovali. Naše úsporné tipy jsou o tom, jak vyzrát na tepelné ztráty, které nám mohou ukrojit podstatnou sumu z rodinného rozpočtu.
Minimalizujte úniky tepla
Máte stará okna a cítíte, jak jimi protahuje chladný vzduch? Do budoucna samozřejmě promyslete jejich výměnu, avšak prozatím nahraďte alespoň unavené okenní těsnění za nové, ať zbytečně nepouštíte teplo ven. To stejné se vyplatí zkontrolovat také u dveří.
Termostatické hlavice na radiátoru se vyplatí. Zainvestujte do nich. Zdroj: iStock
Velmi populární jsou mimo jiné termoizolační fólie na okenní sklo, a to zvláště tehdy, pokud nejsou vaše skla dvojitá či trojitá. U starých oken je právě okenní výplň považována za největšího zloděje tepla.
Termoizolační fólie nejsou drahé, jejich samotná realizace není náročná, zvládnete ji hravě sami levou zadní. Kromě tepelných úspor dojde také ke snížení mlžení oken, což jistě přispěje k pohodě panující u vás doma.
Jaká teplota je tak akorát?
Samozřejmě vždy záleží na tom, na jaké teplo jste zvyklí. Avšak odborníci se shodují, že pobyt v přetopených prostorách není pro náš organismus příznivý. Tepelné skoky z procházení z tepla do zimy nás stojí nejenom energii, ale také mohou nalomit naši imunitu. Spolehněte se proto na termostat, který si podle vámi zadaného režimu pohlídá cílovou teplotu.
Pokud opouštíte byt, je vhodné nastavit hodnoty kolem 18 až 19 °C, to platí mimo jiné také o nočním režimu. Abyste neprotopili příliš a přitom byli v teple, ideální je teplota kolem 21 a 22 °C. Každý další stupeň navíc se prodraží v závislosti na tom, jak dlouhá a intenzivní bude zima.
Teplotu cíleně regulujte. Zdroj: iStock
Jak dlouho větrat?
Není potřeba otevřít okna na patnáct minut, to vůbec ne. Bohatě stačí tři až pět minut na to, aby výměně vzduchu v místnosti bylo učiněno zadost. Tento interval v chladných měsících opakujte třikrát až pětkrát během dne a také s přihlédnutím k panující vlhkosti u vás doma. Pokud například sušíte prádlo v obýváku, vlhkost musí pryč, jinak se usadí na stěnách, okna budou zarosená a vy si koledujete o vznik plísní.
Pamatujte také na to, že správné větrání, ať už to zní jakkoli překvapivě, může stát za úsporou za topení. Nahromaděný vlhký vzduch vinteriéru se totiž ohřívá mnohem déle, než ten suchý, který si zajistíte správně otevřeným oknem.
Zaostřeno na radiátor
Netopí radiátor rovnoměrně? Je potřeba jej odvzdušnit. Také si zakažte na zdroje tepla dávat oblečení na usušení, dále odsuňte nábytek a také neváhejte dlouhé splývající závěsy vyměnit za ty kratší.
Zamyslete se nad tím, zda opravdu neprotopíte víc, než je nutné. Zdroj: iStock
Co dál?
• Na noc se vyplatí spustit žaluzie či rolety a také zatáhnout závěsy. Zamezíte tak tepelným ztrátám.
• Máte pocit, že trochu protahuje vzduch skrze okna? Na okenní parapet posaďte líbivou plyšovou hračku, která má v popisu práce snížit průvan.
• Za radiátor naistalujte reflexní fólii, která stopne prohřívání zdí a vzduch začne proudit tak, jak má, tedy do místnosti.
• Mnohonásobně se vyplatí každou místnost vytápět jinak, tedy podle potřeb. Největší teplo by mělo panovat v obýváku, dětském pokoji a koupelně. Naopak chodbu, komoru a ložnici není třeba nijak zvláště vytápět.
Přetopené interiéry našemu zdraví ani peněžence nesvědčí. Zdroj: iStock
Zdroj: https://www.porovnej24.cz/clanky/jak-usetrit-za-topeni; https://www.porovnej24.cz/clanky/jak-usetrit-za-topeni